3 683 000 złotych zapłacono za obraz „Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki. To najdroższy obraz w całej historii polskiego rynku aukcyjnego.

Obraz ukazuje wydarzenie z 1574 roku, kiedy to w ramach uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego w Krakowie odbył się turniej rycerski. Wyzwanie do pojedynku rzucone przez głośnego awanturnika Samuela Zborowskiego przyjął dworzanin kasztelana Jana Tęczyńskiego. Porywczy Zborowski uznał to za obrazę i zaatakował samego Tęczyńskiego. Spierających się próbował rozdzielić kasztelan Andrzej Wapowski, jednak Zborowskiego ugodził go czekanem w głowę. Wapowski zmarł na miejscu. Obraz przedstawia scenę, w której Tęczyński domaga się od króla sprawiedliwości, a zgodnie z ówczesnym prawem zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Jak wiadomo słaby król nie zdecydował się wówczas wydać wyroku śmierci na potężnego magnata.  Morderca został skazany jedynie na banicję, a kilka lat później powrócił do kraju. Stracił głowę dopiero za rządów kolejnego króla. 

Namalowany w 1861 roku obraz „Zabicie Wapowskiego” był pokazany w 1883 roku na wystawie jubileuszowej mistrza Jana na Wawelu. Potem można go było zobaczyć też we Lwowie. Do początku XX wieku dzieło znajdowało się w kolekcji Eustachego Stanisława Sanguszko. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wszelki słuch po nim zaginął i aż do początku tego wieku uznawano go za zaginiony. Dzieło zostało niespodziewanie odnalezione w prywatnej kolekcji w Ameryce Południowej. W ponad wiek od ostatniej publicznej prezentacji, na początku 2012 roku został ponownie wystawiony na Wawelu, a potem w Muzeum Śląskim w Katowicach. 9 czerwca 2017 roku sprzedano go za rekordową sumę na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum.