INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks January Stabrowski      Feliks Stabrowski.

Feliks January Stabrowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stabrowski Feliks January (1819–1913), inżynier komunikacji, oficer armii rosyjskiej. Ur. 18 XI w Zaponiu (pow. borysowski), był synem Józefa, asesora borysowskiego, i Elżbiety z Hryniewiczów.

S. uczęszczał do gimnazjum w Mińsku, następnie studiował w Korpusie Inżynierów Komunikacji (późniejszy Institut inženerov putej soobščenija imperatora Aleksandra I) w Petersburgu. W służbie państwowej pozostawał od 21 V 1839, początkowo w stopniu porucznika pełnił służbę wojskową w Korpusie. W l. 1850–60 publikował specjalistyczne artykuły na łamach pisma „Žurnal glavnago upravlenija putej soobščenija i publičnych zdanij”. W r. 1867, po wprowadzeniu cywilnej organizacji do Korpusu, wystąpił z wojska w stopniu pułkownika i został mianowany radcą stanu. Objął stanowisko naczelnego inżyniera m. Petersburga, zaprojektował całkowitą kanalizację miasta i częściowo ją zrealizował. Dn. 28 III 1871 został inżynierem państwowym 4 kl., zaś w r. 1878 otrzymał tytuł tajnego radcy. Od r. 1880 pracował w Zarządzie Centralnym Min. Komunikacji w Petersburgu, a następnie (co najmniej od r. 1882) był naczelnikiem Wyszniewołockiego Okręgu Komunikacji (gub. twerska). S. zaprojektował regulację rzeki Don oraz stały most na Oce w pobliżu Niżnego Nowgorodu. Wg jego projektu kosztem 40 mln rb. przebudowano «maryjski system wodny» (w dorzeczu Wołgi). Był ponadto projektantem i budowniczym kanału Ładoskiego i okólnego kanału Oneskiego, które jako wzorce sztuki inżynierskiej były przedmiotem wykładów w paryskiej École des Ponts et Chaussées. Podczas prac przy kanałach przeprowadził badania nad poziomem wód jezior Onega i Ładoga.

Ok. r. 1887 został S. przydzielony do Techniczno-Inżynierskiego Komitetu Komunikacji Wodnej i Drogowej. Zabiegał o urząd naczelnika warszawskiego okręgu komunikacji, ale przyrzeczonej nominacji nie otrzymał. Po przejściu w stan spoczynku zamieszkał w Warszawie, gdzie był członkiem wielu organizacji społecznych i filantropijnych, m.in. należał do Archikonfraterni Literackiej i Kasy im. J. Mianowskiego, dla której zapisał w testamencie 30 tys. rb. Był właścicielem majątku Dobroczyn (Dabraszyni, 289 dziesięcin ziemi) w pow. rzeżyckim (b. Inflanty Pol.), zgromadził tam sporą bibliotekę. Zmarł 7 VII (24 VI st. st.) 1913 w Dobroczynie, pochowany został w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim. Odznaczony był rosyjskimi orderami: św. Stanisława II kl. (1866), św. Anny II kl. (1873), św. Włodzimierza III kl. (1876) i Medalem za Wojnę 1853–6.

Małżeństwo S-ego z Eugenią z Kołakowskich (zm. w maju 1900) było bezdzietne.

 

Portret, olej., koniec XIX w., niesygnowany, w posiadaniu rodziny; – Labanauskienė D., Autografų kolekcijos katalogas. Lietuvos TSR Mokslų Akademijos Centrinė Biblioteka, Vilnius 1989; – Słown. Geogr. (Bukmujża, Dobroczyn, Zaponie); – Kultura polska na Łotwie, Red. J. Sozański, R. Szklennik, Ryga 1994; Manteuffel G., Inflanty polskie, P. 1879 s. 149 (dot. żony S-ego, Eugenii); – Spisok naselennych mest Vitebskoj gubernii, Vitebsk 1906 s. 335 (dot. żony S-ego, Eugenii); Spisok graždanskim činam četvertago klassa, Pet. 1872; toż za l. 1882, 1887–8; Spisok vyssim činam gosudarstvennago, gubernskago i eparchial’nago upravlenij 1884, Pet.; – Nekrologi i wspomnienie pośmiertne z r. 1913: „Kur. Warsz.” nr 188, 190–191, 282; – Mater. Red. PSB: Nota biogr. nadesłana przez Ottona Stabrowskiego, stryjecznego wnuka S-ego; – Informacje Marii Lipskiej (córki Ottona) z W. na podstawie dokumentu Deputacji Wywodowej Szlacheckiej z 13 XII 1829.

Stanisław Tadeusz Sroka

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.