INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Kapeliński      Franciszek Kapeliński, wizerunek na podstawie fotografii.

Franciszek Kapeliński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kapeliński Franciszek (1874–1946), działacz ludowy, poseł na sejm Rzpltej Pol. Ur. w Brzeźnie w pow. nieszawskim, syn Józefa i Balbiny z Cieślewiczów. Ukończył szkołę ludową, a dalszą wiedzę zdobył drogą samouctwa. Nauczył się także jęz. angielskiego i niemieckiego. Już jako młody chłopak brał udział w nielegalnej akcji oświaty ludowej i kolportażu zakazanych druków w Król. Pol. W l. 1903–5, po śmierci ojca, gospodarował na odziedziczonej roli. Potem w wyniku działów spadkowych zrzekł się gospodarowania i przeszedł do pracy w kolejnictwie w Radomiu. W r. 1915, podczas ewakuacji pracowników kolejowych, znalazł się w Witebsku, a następnie w Moskwie, skąd wrócił w r. 1918. Przystąpił znów do pracy w kolejnictwie, najpierw w Sieradzu, potem w Radomiu, na stanowisku starszego referenta Wydziału Przewozowo-Taryfowego Polskich Kolei Państwowych.

Jednocześnie przejawiał K. dużą aktywność w ruchu ludowym jako czynny członek Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) «Wyzwolenie». Z ramienia tego stronnictwa został dwukrotnie wybrany posłem na sejm w kadencji 1922–7 i 1928–30 z okręgu Iłża–Kozienice–Opatów. Jako poseł był członkiem Komisji Komunikacyjnej. Zajmował się głównie sprawami kolejnictwa i poczty oraz zwalczał nadużycia na kolei i w lasach państwowych. Był autorem wniosków o przymusowym zalesianiu nieużytków, o badaniu wartości cieplnej węgla, o premiach dla maszynistów, o kasach oszczędnościowo-pożyczkowych. K. przyczynił się do uporządkowania taryf przewozowych. W sejmie zgłaszał wiele interpelacji, zwłaszcza w sprawie nadużyć. Pisywał także liczne artykuły do tygodnika „Wyzwolenie”, głównie na tematy komunikacyjne. Do końca życia interesował się żywo ruchem ludowym i sympatyzował z nim aż do swej śmierci, która nastąpiła dn. 10 X 1946 r.

 

Mościcki H., Dzwonkowski W., Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919–1927, W. 1928; Rzepeccy, Sejm i senat 1922–7; Rzepeccy, Sejm i senat 1928–33; – „Gaz. Lud.” 1946 nr 280.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.