INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maksymilian Siemiginowski h. Sas  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Siemiginowski Maksymilian h. Sas (1760–1822), autor gramatyk, bibliotekarz i archiwista. Wg niektórych źródeł ur. 1758 na Wołyniu niedaleko Ostroga, był synem Atanazego.

Nauki pobierał S. najpierw u jezuitów w Ostrogu, następnie u pijarów w Międzyrzeczu Koreckim i wreszcie – również u pijarów – w Ostrogu. W r. 1781 wyjechał z prałatem łuckim, ks. Turkiewiczem, do rezydującego w Radomyślu nad Teterewem kijowskiego metropolity unickiego Jazona Junoszy Smogorzewskiego. W r. 1784 zdecydował się podjąć pracę w kancelarii połockiego metropolity unickiego Herakliusza Lisowskiego. Dotarł jednak tylko do Kijowa, gdzie zapisał się na Akademię i w ciągu dwu lat zakończył w niej najwyższy kurs nauk, tj. filozofię i teologię. Wkrótce po tym zatrudniony został w tejże uczelni jako nauczyciel języka polskiego, łacińskiego i rosyjskiego, a nadto historii i geografii w czterech początkowych klasach. Pełnił też obowiązki pomocnika bibliotekarza Akademii. Za czasów rektorstwa Samuela Misławskiego S. podjął próby reformowania metod nauczania stosowanych dotychczas w tej uczelni.

Z działalnością pedagogiczną S-ego w Akademii Kijowskiej wiązały się opracowane przezeń trzy podręczniki: gramatyki polskiej, składni łacińskiej i ortografii tudzież wymowy rosyjskiej: Grammatika pol’skaja dlja pol’zy i upotreblenija rossijskago junošestva (Kiev 1791), Načal’nyja pravila sočinenija latinskago dlja načinajuščich obučat’sja latinskomu jazyku w Kievskoj Akademii (Kiev 1791, 3 wyd.), Pravopisanie rossijskoe s predvaritel’nym nastavleniem o proiznošenii bukv, o skladach i čtenii iz raznych grammatik i novejšich o pravopisanii pravil’ (Moskva 1794, 2 wyd). Podręcznik gramatyki polskiej, uwydatniający zjawiska, którymi język polski różni się od rosyjskiego oceniony był jako «rzecz dobrze przemyślana i dojrzała» (H. Safarewiczowa).

Jesienią 1795 S. opuścił Kijów, aby udać się do Moskwy i dalej do Petersburga, dokąd właśnie zwiezione zostały, po zdobyciu przez Rosjan Warszawy, zbiory Biblioteki Rzpltej (Załuskich) i archiwa Metryki Kor. S. zdecydował się wówczas zgłosić do służby państwowej i jako radca kolegialny objął opiekę nad owymi zbiorami. W ciągu dwudziestoletniej pracy uporządkował i skatalogował ponad 300 tys. różnojęzycznych druków i rękopisów, które utworzyły podstawowy zespół otwartej w r. 1814 Cesarskiej Biblioteki Publicznej (obecnie im. M. Sałtykowa-Szczedrina) w Petersburgu. Uczniem, później przyjacielem, a w końcu biografem S-ego był Bazyli Anastasiewicz. S. zmarł po miesięcznej chorobie na suchoty, 25 VI 1822 w Petersburgu. Był odznaczony rosyjskim Orderem św. Anny.

 

Safarewiczowa H., O nazwisku Siemiginowski, „Onomastica” R. 16: 1971 s. 218–19; taż, Polszczyzna XVIII wieku w podręczniku gramatyki polskiej M. Siemiginowskiego, Wr. 1971 (bibliogr.); Wołoszynowski R. W., Polsko-rosyjskie związki w naukach społecznych 1804–1830, W. 1974 s. 101; – Grecz M., Rys historyczny literatury rosyjskiej. Z rosyjskiego przez S. B. Linde, W. 1823 s. 297–9.

Wiesław Witkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.