INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał (Michael) Stecker  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stecker Michał (Michael) (1785–1856), profesor rolnictwa Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Ur. 15 X w Wiedniu, był Austriakiem.

W l. 1804–6 studiował S. filozofię na uniw. w Wiedniu. Później pracował jako urzędnik w różnych majątkach Dolnej Austrii; już wtedy interesował się problemami rolnictwa. W l. 1810–12 studiował rolnictwo u L. Trautmanna na Uniw. Wiedeńskim, a potem odbył dwuletnią (1812–13) praktykę rolną u P. Jordana w Vösendorfie. Wziął udział w konkursie na obsadzenie nowo utworzonej nadzwycz. katedry rolnictwa w liceum we Lwowie, wygłaszając odczyt o stajennym chowie zwierząt gospodarskich. Po wygraniu konkursu objął katedrę 16 II 1814 i rozpoczął wykłady w języku niemieckim „O nauce rolnictwa” (pięć godzin tygodniowo na pierwszym roku filozofii). W r. 1817 przeszedł do odnowionego Uniw. Lwow. na stanowisko profesora nadzwycz. katedry rolnictwa (z pensją 1 200 fl. i dodatkowym funduszem 300 fl. na doświadczenia). Rozbudował gabinet rolniczy, tzw. museum agriculturae, a doświadczenia rolne przeprowadzał w majątku Kickich w Glinnej Nawarii. W r. 1818 doktoryzował się na Wydz. Filozoficznym uniw. w Wiedniu. W r. akad. 1821/2 był dziekanem Wydz. Filozoficznego Uniw. Lwow. Od r. akad. 1824/5, oprócz kursu „O nauce rolnictwa”, wykładał chemię rolniczą oraz fizjologię porównawczą i teoretyczną. W r. 1824 został powołany na kierownika utworzonego we Lwowie przyuniwersyteckiego Inst. Ekonomicznego, szkoły dla nauczycieli rolnictwa w gimnazjach galicyjskich i połączonego z nią wzorcowego gospodarstwa w folwarku Frydrychówka (Friderikenhof) pod Lwowem. S. prowadził tam doświadczenia, m.in. w zakresie ulepszeń pługa, narzędzi rolniczych i młyna, zachęcał do uprawy agrestu i winorośli; w r. 1826 odnowił budynki i zamieszkał na folwarku. T.r. opublikował Beschreibung und Abbildung einer neuen einfachen Dreschmühle (Lemberg).

Po śmierci profesora historii naturalnej na Uniw. Lwow. Franciszka Diwalda, objął S. w r. 1828 także jego katedrę oraz wykłady z technologii; doprowadził następnie do połączenia katedr rolnictwa i historii naturalnej z katedrą technologii. Na pierwszym roku w półr. zim. studiów przyrodniczych wykładał zoologię, botanikę i mineralogię, a na studiach rolniczych technologię, chemię i fizjologię roślin; w półr. letn. wykładał technologię przyrodnikom, a nauki rolnicze i leśnictwo rolnikom. W r. 1829, z powodu braku rezultatów gospodarczych i dydaktycznych oraz wysokich kosztów utrzymania zamknięto Inst. Ekonomiczny (w r. 1836 folwark odstąpiono Stanisławowi Skarbkowi i przekształcono na zakład wychowawczy dla sierot). Pod koniec l. dwudziestych zorganizował S. pierwszy na Uniw. Lwow. gabinet przyrodniczy; uporządkował ok. 8 tys. eksponatów z dawnego gabinetu historii naturalnej Diwalda i opracował ich inwentarz. W okresie działalności na Uniw. Lwow. napisał kilka drobnych prac z zakresu prowadzonych przez siebie badań. W r. 1846 został członkiem korespondentem powstałego rok wcześniej Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego.

W r. 1831 przeniósł się S. do Wiednia, gdzie otrzymał katedrę rolnictwa na Uniw. Wiedeńskim, o którą starał się bezskutecznie w l. 1819 i 1825 po odejściu Trautmanna. Podobnie jak na Uniw. Lwow., był tu profesorem nauk rolniczych (Landwirtschaftslehre); w r. 1837 pełnił funkcję dziekana Wydz. Filozoficznego. W tym czasie opracował Realindex zu Dinglers Polytechnischen Journal obejmujący 78 tomów tego czasopisma (Stuttgart 1843) oraz redagował „Niederösterreichisches Landwirtschaftliches Wochenblatt” (Wien 1846–7). Należał do wielu towarzystw ekonomicznych, m.in. w Wiedniu, Pradze, Grazu, Lipsku i Cilli (obecnie Celje w Słowenii); jako członek Tow. Rolniczego Wiedeńskiego, pełnił w l. pięćdziesiątych funkcję jego sekretarza. W r. 1854 przeszedł na emeryturę. Zmarł w r. 1856, prawdopodobnie w Wiedniu.

O rodzinie S-a brak informacji.

 

Estreicher w. XIX; Taschenbuch der Wiener Universitates fuer das Jahr 1833, Wien [b.r.w.]; toż za l. 1834–48, 1853–4; – Brzozowski S., Studia rolnicze, leśne i weterynaryjne Polaków w Wiedniu od XVIII do XX wieku, Monografie z Dziej. Nauki i Techn. T. 39: 1967; Finkel–Starzyński, Hist. Uniw. Lwow.; – Czynności Sejmu [...] na dniu 18 Października 1824..., Lemberg 1825; Czynności Sejmu [...] 16 Października 1826 roku, Lemberg 1828; – „Rozpr. Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego” T. 1: 1846 s. 176; – Arch. Akad. Roln. w Kr.: Kartoteka biogr.; Deržavnyj archiv L’vivs’koï oblasti we Lw.: F. 26 (Uniw. Lwow.) op. 5 spr. 2165 (M. Stecker); – Informacje Stanisława Pijaja z Kr.

Ołena Arkusza

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Rybowski

1839-12-10 - 1914-02-20
nauczyciel
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.