INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał ze Lwowa  

 
 
1430 - ok. 1494
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michał ze Lwowa (zm. 1494?), biskup kijowski obrządku łacińskiego, dominikanin. W zakonie doszedł M. do wysokich stanowisk w obrębie prowincji polskiej: w latach osiemdziesiątych był przeorem lwowskim i zarazem wikariuszem tak zwanej «kontraty» ruskiej obejmującej kilkanaście klasztorów ze Lwowem i Kijowem włącznie. Na dominikańskiej kapitule prowincjalnej w Łęczycy w r. 1486 pełnił funkcje jednego z czterech definitorów posiadających, wraz z prowincjałem Wojciechem z Siecienia, decydujący głos w sprawach prowincji. Pełnił też, jak zwykle u dominikanów, funkcje profesora-lektora w ich studiach zakonnych i nosił tytuł kaznodziei generalnego, bardzo w zakonie ceniony. Po śmierci bpa kijowskiego Stanisława (wykupionego przez króla z niewoli tatarskiej) został M. 22 VI 1487 mianowany przez papieża Innocentego VIII na to niełatwe stanowisko zwierzchnika jeszcze słabo zorganizowanej diecezji, najczęściej w XV w. zajmowane przez dominikanów. W jego imieniu 27 VI t. r. prokurator kurialny Jakub de Piscia złożył zobowiązanie do opłat kurialnych. Nekrolog dominikanów lwowskich zapisał śmierć M-a pod datą 9 IX, najpewniej chodzi tu o r. 1494, gdyż już 25 V 1495 mianowany został jego następcą Bartłomiej Soloznicki.

 

Hierarchia Catholica medii aevi…, Monasterii 1914 II 127; Abraham W., Uzupełniony katalog dawnych łacińskich biskupów kijowskich, „Collectanea Theologica” T. 17: 1937 s. 418; – Barącz S., Rys dziejów Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce, Lw. 1861 II 50–1 (tekst bulli nominacyjnej); – Acta officii consistorialis Leopoliensis antiquissima, Lw. 1927 I; Mon. Pol. Hist., V 556 (nekrolog lwowski dominikanów); Polonica ex libris „obligationum et solutionum…”, w: Elementa ad Fontium Editiones, Romae 1960 I 201, 220; – B. Kórn.: rkp. 93 I F. 93 s. 332 pod r. 1487 (Teleżyński W., De rebus Provinciae Poloniae S. Hyacinthi Ordinis Praedicatorum).

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.