INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rafał Ocieski h. Jastrzębiec  

 
 
brak danych - 1538
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ocieski Rafał h. Jastrzębiec (zm. 1538), bachmistrz bocheński, protoplasta małopolskiej linii rodu Ocieskich. Był synem Macieja z Ocieszyna, młodszym bratem Mikołaja (zob.). O. bardzo wcześnie opuścił rodzinne gniazdo, gdyż nie pojawia się wcale w źródłach dotyczących Wielkopolski. Na przełomie XV/XVI w. przebywał w Małopolsce, zapewne na dworze królewskim, na co wskazuje uzyskany przezeń od Aleksandra zapis na części Wrzępi koło Bochni, która to część przeszła później na jego własność, a z czasem cała wieś dostała się w ręce Ocieskich. O. rozpoczął karierę w górnictwie solnym i przy poparciu brata Mikołaja, zaufanego dworzanina królewskiego, doszedł do znacznego urzędu. Od r. 1511 był sztygarem bocheńskim, z kolei w r. 1516 uzyskał ekspektatywę na urząd wrotnego, a w r. n. objął intratny urząd bachmistrza żupy bocheńskiej, pełniąc przez ponad 20 lat nadzór nad jej produkcją.

Zachowane przekazy źródłowe zawierają skromne dane o publicznej działalności O-ego. Wiele natomiast starań poświęcał własnym sprawom majątkowym. W r. 1515 kupił od Stanisława Kmity z Wiśnicza wieś Cerekiew koło Wrzępi, a w r. 1521 za 300 zł Besów od Stanisława Besowskiego, w tym też czasie brat Stanisław, pleban w Niegowici, cedował mu część dóbr w Wielkopolsce, ale nie udało mu się ich pozyskać, dostał być może z nich spłatę. Przed r. 1523 objął w dzierżawę dobra krzeczowskie, a w r. 1527 procesował się z Żegotą Mokrskim o granice między Uściem i wsią Łany, tenutą Żegoty, a swoją częścią Wrzępi. O. przeprowadzał też dużo różnych operacji finansowych, udzielając najczęściej pożyczek pod zastaw wsi. W r. 1538, zapewne wobec podeszłego wieku, przekazał majątek w administrację synowi Adamowi z obowiązkiem wypłacania mu rocznej pensji 40 zł; zmarł jeszcze t. r.

O. ożeniony był z nie znaną bliżej Zofią, z którą miał trzech synów: Jana, kanclerza w. kor. (zob.), Adama (zm. 1566), podkomorzego krakowskiego, Mikołaja (zm. 1568), studenta uniwersytetów krakowskiego i padewskiego, kanonika krakowskiego, oraz dwie córki: Elżbietę, żonę Andrzeja Mstowskiego, podsędka ziemskiego krakowskiego, i Barbarę, która wyszła za mąż za Stanisława Słomkowskiego, sztygara żupy bocheńskiej, a po jego śmierci została żoną Jana Kmity, sędziego ziemskiego i burgrabiego krakowskiego. Wdowa po O-m żyła jeszcze w r. 1544.

 

Hartleb K., Z Ocieszyna Ociescy herbu Jastrzębiec, „Mies. Herald.” R. 6: 1913; Keckowa A., Żupy krakowskie w XVI–XVIII wieku, Wr. 1969 s. 227; – Matricularum summ., IV; Opis żup krakowskich z roku 1518, Wyd. A. Keckowa i A. Wolff, W. 1961 s. 119; – Arch. Państw. w Kr.: Castr. Crac. t. 36 s. 99, 101.

Franciszek Sikora

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 
 

Fryderyk Jagiellończyk

1468-04-27 - 1503-03-14
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.