INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Polański  

 
 
brak danych - po 1783
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Polański Teodor (zm. po 1783), ludwisarz lwowski. Był synem Jana (zob.) i Anny z Jachimowiczów. Wychowany był w wyznaniu greckokatolickim. W r. 1746, po śmierci ojca, odnowił kontrakt na prowadzenie ludwisarni miejskiej we Lwowie. Po ojcu odziedziczył też szablony giserskie. Znany jest jako twórca wielu dzwonów dla kościołów obrządku rzymsko- i greckokatolickiego we Lwowie i jego okolicach. Wśród kilkunastu zachowanych dzwonów P-ego do cenniejszych należą: dwa dzwony z wieży ratusza, fundacji Franciszka Mikołaja Potockiego z r. 1753 (Kamieniec Podolski, Muz. Historyczno-Krajoznawcze); okazały dzwon «Jan» na dzwonnicy katedry w Przemyślu, fundacji bpa przemyskiego Walentego Wężyka, odlany w Przemyślu w r. 1766; dzwon z kościoła Franciszkanów we Lwowie z r. 1769 i wreszcie największy – dzwon «Kiryło» z dzwonnicy Cerkwi Wołoskiej we Lwowie z r. 1783. Większość prac P-ego uległa jednak zniszczeniu w czasie austriackiej rekwizycji wojennej w l. 1916–17; m. in. dzwony z kościoła Bernardynów (1743), Karmelitów (1753, dwa) i z katedry ormiańskiej we Lwowie (1782). P. sygnował swoje wyroby zazwyczaj «Leopoli Theodorus Polanski». Był on (obok działającego po nim Dymitra Komarzyńskiego) jednym z wybitniejszych ludwisarzy lwowskich czynnych w w. XVIII i prawdopodobnie posiadał największy dorobek w tym zakresie. Dzwony roboty P-ego wyróżniają się często dużymi rozmiarami, zawsze są poprawnie z punktu widzenia technicznego wykonane i starannie zdobione. Brak bliższych informacji o wykonywanych przez P-ego lufach armatnich. P. zmarł po r. 1783.

 

Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, [Kat.] Stalinogród 1954 s. 130; Žoltowskij P. M., Chudožne littja na Ukraiini XIV–XVIII st., Kijów 1973 s. 56, 58, 122–3; – IS PAN: Katalog zabytków sztuki w Pol. (miasto Przemyśl, mszp.); – Życiorys P-ego, opracowany przez Karola Badeckiego na podstawie zasobów Archiwum i Muzeum Historycznego m. Lwowa, w Materiałach Red. PSB.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.