INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Abraham Judaeus Bohemus  

 
 
XV w. - 1533
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abraham Judaeus Bohemus (um. 1533), emigrant z Czech pod koniec XV w. Mimo wygnania nie przerwał węzłów handlowych z Pragą i innemi miastami czeskiemi, pozostał nawet bankierem Władysława, króla Czech i Węgier, oraz cesarza Maksymiljana. Obaj ci władcy polecili Abrahama Zygmuntowi I, i ten zamianował go egzaktorem generalnym dla gmin żydowskich w Wielkopolsce i na Mazowszu (1512), podobnie jak w Małopolsce zamianował tenże władca egzaktorem Franczka, czyli Efraima Fiszla, bogatego bankiera krakowskiego. Przeciw Franczkowi wystąpiły gminy żydowskie w Krakowie i we Lwowie, wskutek czego musiał złożyć swój urząd, a wówczas zamianował król A. z Czech egzaktorem w całej Koronie (1514). Lecz i przeciw niemu wystąpiła gmina żyd. w Krakowie i nie pozwoliła mu mieszkać w »mieście żydowskiem« na Kazimierzu, a także i inne gminy wypowiedziały mu posłuszeństwo. A. sięgnął do surowych środków egzekucyjnych, a wówczas gminy odpowiedziały klątwą, za którą posypały się denuncjacje do dworu, które podcięły jego kredyt. Za ponownem wstawieniem się cesarza Maksymiljana (16 VIII 1518) wyłączył król polski A. spod jurysdykcji kahałów i rabinów i zabronił rabinom rzucania nań klątwy. Chcąc mu pomóc, nadał mu Zygmunt Stary wolność osiadania i handlu, gdzie tylko zechce, lecz w dekrecie królewskim nie było już mowy o urzędzie generalnego poborcy, co wskazuje na fakt, że A. już tego urzędu nie piastował. Za sprawą Bony osiadł A. we Lwowie i tu prowadził wielki kantor towarowy i pieniężny oraz faktorję; otrzymał też od Bony ekscepcję ze wszystkich sądów prócz »sądu królowej«. A. umarł we Lwowie w r. 1533, a sukcesję po nim objął syn jego, Mojżesz, opatrzony żelaznym listem królewskim.

 

Ptaśnik J., Abraham Judaeus Bohemus. Bibl. krak., nr 23. Szkic IV, s. 38–48; Russko-Jewr. Archiw III. Petersburg 1903; Bersohn M., Dyplomatarjusz dotyczący Żydów w dawnej Polsce. W. 1910; Bałaban, Dzieje Żydów w Krakowie i na Kazimierzu I (wyd. 2). Kr. 1931, s. 102–105.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Izabela Jagiellonka

1519-01-18 - 1559-09-15
królowa Węgier
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław ze Strzelec

brak danych - między 22 kwietnia a 24 września 1532
oficjał warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.