INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Alfred Plater (Broel-Plater)      Adam Plater, frag. obrazu Mikołaja Dawidowicza.

Adam Alfred Plater (Broel-Plater)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Plater (Broel-Plater) Adam Alfred Gustaw (1836–1909), właściciel ziemski, marszałek gubernialny wileński, ugodowiec i działacz organiczny. Ur. w Wilnie 2 V, był synem Stefana (1799–1864), dziedzica dóbr Szweksznie w pow. wiłkomierskim, marszałka pow. wileńskiego (1858) i podróżnika po Bliskim Wschodzie, oraz Aliny z Żabów Marcinkiewiczów. O wykształceniu P-a nic nie wiadomo, ale zwiedzał za młodu Europę Zachodnią. Odziedziczył po rodzicach Szweksznie oraz nabył dobra Wieprze z miasteczkiem i folwarkami Kowalaki i Bataniszki (pow. wiłkomierski). W r. 1857 był kuratorem honorowym gimnazjum w Święcianach. W r. 1861 został marszałkiem pow. rosieńskiego i już wtedy odznaczał się lojalizmem, przeciwdziałał organizacji «białych». Wypominano mu, że donosił o zebraniach ziemiańskich gubernatorowi kowieńskiemu. W czasie powstania przyjął (wg H. Milewskiego) nominację na powstańczego naczelnika jednego z powiatów. M. Murawiew dał mu wówczas rzekomo do wyboru: szubienicę albo funkcję marszałka pow. wileńskiego. Faktem jest, że w sierpniu 1863 P. wraz z ojcem należał do pierwszych kilkunastu ziemian, którzy podpisali w Wilnie wiernopoddańczy adres do cara. «Imiona ich dzisiaj przekleństwem Litwy całej» – głosiła „Niepodległość”. Mianowany marszałkiem pow. wileńskiego 29 I 1864, objął po śmierci Aleksandra Domeyki (1878) marszałkostwo gubernialne, które piastował do r. 1908. Został też kamerjunkrem, a następnie koniuszym dworu (1888), wielkim ochmistrzem dworu (1903) i rzeczywistym radcą tajnym. Otrzymał też liczne ordery: Św. Włodzimierza II kl. w r. 1894, rosyjski order Orła Białego w r. 1896 i Aleksandra Newskiego w r. 1900. Przyznano mu też, choć Polakowi, prawo zakupywania dóbr w Kraju Północno-Zachodnim. Reprezentując ziemiańską ugodę z rusyfikacyjnym reżimem, skupiał w ręku swym prezesury nielicznych w Wilnie organizacji społecznych: Banku Ziemskiego, Tow. Dobroczynności, komitetu odbudowy kościoła Św. Anny i in. Generałowi-gubernatorowi P. V. Orževskiemu składał ok. r. 1900 memoriały w sprawie likwidacji serwitutów, w ogóle jednak nie miał istotnego wpływu na bieg interesów ziemiańskich, a tym bardziej narodowopolskich. Był też jedynym Polakiem obecnym na odsłonięciu pomnika M. N.. Murawiewa w Wilnie (1898). Nieżyczliwi przezywali go «Hrabią Dinde» i zarzucali mu trwonienie pieniędzy na reprezentację i kaptowanie stronników; na koronacji Aleksandra III w Moskwie wystąpił pono w karecie zaprzężonej w parę wielbłądów. P. interesował się archeologią i numizmatyką, zwiedził Europę Zachodnią, Grecję i Bliski Wschód, był członkiem Wileńskiej Komisji Archeologicznej. Zmarł 24 XII 1909 w Szwekszniach; kolekcję numizmatów legował Potockim z Krzeszowic, a zbiory archeologiczne Muzeum Tow. Przyjaciół Nauk w Wilnie.

Ożeniony (w r. 1872) z Genowefą z Pusłowskich (1852–1936) P. miał synów: Mariana (1873–1951), radcę dworu rosyjskiego, współwłaściciela i prezesa Banku Ziemskiego w Wilnie, bibliofila, prezesa Tow. Dobroczynności w Wilnie, i Jerzego (1875–1943), właściciela dóbr Szweksznie (zmarłego w Syktawkar w Związku Radzieckim).

Młodszy brat P-a Gustaw Wilhelm Grzegorz (ur. 17 XI 1841 w Wilnie), muzyk i kompozytor, odziedziczywszy rozległe dobra na Wileńszczyźnie, organizował życie muzyczne w Wilnie i Warszawie, utrzymywał własną orkiestrę. Skomponował m. in. Koncert skrzypcowy, Kwartet smyczkowy, fantazję skrzypcową Sen, operę Cześnikówna, Pieśń weselną op. 1 (wyd. W. 1885). Napisał też m. in. sztukę teatralną Koncert („Wiek” 1884 nr 73 i osobno Wil. 1910). Zmarł w październiku 1912 w Giełwanach.

 

Fot. w: „Świat” 1910 nr 3, „Kalendarz Wil. Inform.” 1914 s. 117; – Borkowski, Almanach; Borowski E., Genealogia niektórych polskich rodzin utytułowanych, w: Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., V; Konarski Sz., Platerowie, tamże, IV s. 168, 169, 171; – Gieysztor J., Pamiętniki, Wil. 1921; Milewski H., Siedemdziesiąt lat wspomnień, P. 1930; Powstanie styczniowe. Materiały i dokumenty. Dokumenty Komitetu Centralnego i Rządu Narodowego 1862–1864, Wr. 1968; Powstanie styczniowe. Materiały i dokumenty. Prasa tajna z lat 1861–1864. Cz. 2., Wr. 1969; Woyniłłowicz E., Wspomnienia, Wil. 1931; – B. Narod.: rkp. 2847, 2945; – O Gustawie Platerze: Słown. muzyków pol.; – Z dziejów polskiej kultury muzycznej, Kr. 1966 II; – Moniuszko S., Listy zebrane, W. 1969; – „Czas” 1912 nr 479.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.