INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Szczerbowski  

 
 
1894-09-13 - 1956-09-23
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szczerbowski Adam, pseud.: as, A.S., H.Sz., H. Szczerbiec (1894–1956), poeta, krytyk literacki, tłumacz, pedagog.

Ur. 13 IX w Jarosławiu, był synem Antoniego Andrzeja (zob.) i Rozalii z Hoffmanów (Hofmanów).

Od r. szk. 1905/6 uczęszczał S. do VI Gimnazjum we Lwowie; maturę zdał w r. 1913 i t.r. podjął studia polonistyczne na Wydz. Humanistycznym Uniw. Lwow. Po wybuchu pierwszej wojny światowej wstąpił w r. 1914 do Legionów Polskich; służył przypuszczalnie w II Brygadzie. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 został wcielony do Polskiego Korpusu Posiłkowego; w jego szeregach stacjonował w Przemyślu, a od października 1917 na Bukowinie. Po przejściu Korpusu na rosyjską stronę frontu w bitwie pod Rarańczą (w nocy z 15 na 16 II 1918) został internowany (w stopniu plutonowego) w obozie Szaldobos na Węgrzech, po czym wcielono go do armii austriackiej i wysłano na front włoski. Do Lwowa wrócił w r. 1919 i kontynuował studia na tamtejszym Uniwersytecie (od r. 1919 UJK). Zadebiutował na łamach krakowskich „Masek” (1919 nr 19) wierszami z cyklu Złote czasy. Od t.r. publikował też wiersze w lwowskiej „Gazecie Porannej”. W r. 1920 wziął udział jako ochotnik w wojnie polsko-sowieckiej; został odznaczony Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Zasługi. Po powrocie na UJK brał udział w zebraniach uniwersyteckiego Koła Polonistów, m.in. w r. 1921 wygłosił odczyt o „Łące” Bolesława Leśmiana. W serii wydawniczej „Biblioteka Ciekawych Opowieści” opublikował opowiadanie Dziwy sanitariusza Opałka (W. 1921). T.r. ukończył studia, po czym złożył egzamin na nauczyciela szkół średnich.

Od r. szk. 1921/2 był S. nauczycielem języka polskiego i historii w Państw. Gimnazjum Męskim im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Po ślubie z Janiną Klimowicz uczył języka polskiego razem z nią także w hrubieszowskim prywatnym gimnazjum żeńskim. Zawarł znajomość z Leśmianem, prowadzącym w Hrubieszowie kancelarię notarialną. Od r. 1922 należał do lwowskiego oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich. T.r. został kuratorem gimnazjalnego Kółka Literackiego Młodzieży Szkolnej (jednym z jego wychowanków był Stanisław Ciesielczuk); wraz z młodzieżą redagował w l. 1923–9 założone przy kole pismo „Pąkowie”. Również od r. 1923 redagował (od numeru 17) wspólnie z Zygmuntem Bończą-Czajkowskim „Przegląd Hrubieszowski”; publikował tu artykuły i komunikaty pod krypt. as. W r. 1924 w Warszawie wydał swój debiutancki tom poetycki pt. Ul; zebrane tu wiersze nawiązywały do poetyki Kazimierza Tetmajera i Leśmiana, a także skamandrytów. Jako badacz literatury zadebiutował artykułem Ozimina i Wesele („Myśl Narod.” R. 6: 1926 nr 17). W „Przeglądzie Lubelsko-Kresowym” (1925 nr 9) opublikował szkic historyczny Grody Czerwieńskie w Ziemi Nadbużańskiej (osobno L. 1925). Od r. 1926 współpracował z „Ruchem Literackim”; w drugim numerze z t.r. ogłosił przyczynek biograficzny Miejsce urodzenia i metryka chrztu Bolesława Prusa; rozprawy, studia krytyczne i recenzje publikował tu z przerwami do r. 1937. W r. 1926 był redaktorem naczelnym „Głosu Hrubieszowskiego”. Pod patronatem oddziału hrubieszowskiego Związku Legionistów Polskich opublikował w r. 1928 drugi tom poezji pt. Kwiat na mogile (W.); konwencjonalne wiersze, poświęcone tematyce legionowej, odwoływały się do jego doświadczeń żołnierskich.

W r. szk. 1928/9 objął S. posadę nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum im. ks. Adama Czartoryskiego w Puławach. Wśród nauczycieli i uczniów cieszył się uznaniem i popularnością; dla upamiętnienia jego pracy w gimnazjum Piotr Grzegorczyk i Ignacy Wąsowski, towarzysze z Legionów, opublikowali w „Ruchu Literackim” (R. 4: 1929 nr 7) jedyną rozprawę teoretycznoliteracką S-ego Dziesięciolecie asonansu (osobno W. 1929). W dn. 6–7 VI 1930 uczestniczył S. w Zjeździe Polonistów w Krakowie, z którego ogłosił sprawozdanie (Pamiętnik II Ogólnopolskiego Zjazdu Polonistów w Krakowie, „Polonista” R. 1: 1930/1 z. 5/6). W odpowiedzi na artykuł Juliusza Kadena-Bandrowskiego „Polski w szkole średniej” („Gaz. Pol.” 1931 nr 236) ogłosił tekst My znamy was i kochamy (tamże 1931 nr 291), o roli pisarzy w nauczaniu literatury; dołączył do niego rozprawę Szkoła pisarz nauczyciel („Ogniwo” R. 12: 1932 nr 2). Kilka artykułów w „Ruchu Literackim” poświęcił Janowi Kasprowiczowi: Jana Kasprowicza Pieśń o Waligórze. O akcji i kompozycji poematu oraz Zapomniany utwór Jana Kasprowicza [„Legenda o głodzie”] (oba R. 6: 1931 nr 8). Tamże opublikował recenzję książki Bernarda Szarlitta (Scharlitta) „Polskość Nietzschego i jego filozofia” (1931 nr 7) oraz przyczynek Goethe o Henryku Lignickim (1932 nr 3).

Pod koniec września 1932 przeniósł się S. do Zamościa, gdzie objął stanowisko nauczyciela języka polskiego oraz dyrektora w Państw. Gimnazjum Męskim im. Jana Zamoyskiego; języka polskiego uczył w Zamościu również w prywatnym gimnazjum żeńskim oraz Seminarium Nauczycielskim. Współredagował szkolne pismo „Nasza Myśl”, przetłumaczył i opatrzył przedmową „Pieśni duchowne” Novalisa (Lw. 1933). Dołączył w r. 1932 do działającego w Zamościu od r. 1925 Koła Miłośników Książki i w jego ramach powołał wydawnictwo książki regionalnej „Książnica Literacka”. Organizował spotkania z pisarzami, m.in. z Kadenem-Bandrowskim, Józefem Czechowiczem i Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. Odnowił znajomość z Leśmianem, która w tym czasie przerodziła się w przyjaźń. Jako pierwszy docenił oryginalność jego poezji; w rozprawie Brzegiem szału w niepojętość zieloności. O „Łące Bolesława Leśmiana (W. 1934), będącej rozbudowaną wersją odczytu z UJK, ukazywał poemat przez pryzmat filozofii Wschodu oraz myśli I. Kanta i A. Schopenhauera. Leśmian dedykował S-emu poemat „Eliasz”, napisany w r. 1929, który włączył niebawem do tomu „Napój cienisty” (W. 1936). W „Poloniście” opublikował S. kolejny artykuł o Kasprowiczu (W sprawie wyboru poezyj Jana Kasprowicza w klasie ósmej, R. 3: 1933 z. 2). W r. 1934 wydał w Lublinie trzeci tom wierszy pt. Krople rosy, krytycznie przyjęty przez Karola Wiktora Zawodzińskiego. W „Ruchu Literackim” recenzował S. tomy poetyckie, m.in. Kazimierza Wierzyńskiego („Gorzki urodzaj”, 1934 nr 4), Kazimiery Iłłakowiczówny („Ballady bohaterskie”, 1935 nr 3) i Wojciecha Bąka („Śpiewna samotność”, 1936 nr 1).

S. odkrył talent poetycki Ciesielczuka; zrecenzował jego tomik „Pentaptyk lapidarny” („Ruch Liter.” 1935 nr 7) oraz poświęcił mu rozprawę Wśród młodych poetów regionu lubelskiego („Pam. Lub.” T. 3: 1938). Opublikował antologię Współczesna poezja polska. 19151935 (W.–Zamość 1936), do której wybrał wiersze z kręgu Skamandra i Kwadrygi, nie uwzględniając poezji awangardowej; krytyka przyjęła książkę nieprzychylnie. W r. 1936 został odznaczony Srebrnym Wawrzynem PAL za «szerzenie zamiłowania do literatury polskiej». W r. 1937 opublikował w Warszawie najwyżej oceniony przez krytyków tomik wierszy metafizycznych i religijnych pt. Ogród zamknięty; zakorzeniony w światopoglądzie chrześcijańskim, był on utrzymany w poetyce tradycyjnej, kojarzonej z twórczością Kasprowicza i Leopolda Staffa. S. przetłumaczył z języka niemieckiego „Pątnika anielskiego” Angelusa Silesiusa (W.–Zamość 1937). W maju 1937 wszedł w skład powołanej z inicjatywy starosty Zamościa, Mariana Sochańskiego, elitarnej «Siódemki», grupującej ludzi zajmujących się rozwojem kulturalnym miasta. T.r. wstąpił do Tow. Polonistów RP, organizacji skupiającej nauczycieli języka polskiego szkół stopnia średniego i podstawowego. W Związku Nauczycieli Polskich Szkół Średnich pełnił funkcję wiceprezesa oddz. zamojskiego. Zdeklarowany piłsudczyk, był w Zamościu wiceprezesem koła Obozu Zjednoczenia Narodowego oraz przewodniczącym komisji rewizyjnej oddziału Związku Legionistów Polskich. Po śmierci Leśmiana opublikował w r. 1938 zbiór artykułów pt. Bolesław Leśmian (W.–Zamość), będący faktycznie pierwszą monografią twórczości poety; omówił fascynacje filozoficzne Leśmiana oraz wpływ na jego twórczość symbolistów francuskich. W l. 1938–9 współpracował z „Kameną”, a także z „Teką Zamojską”, gdzie w tym czasie wchodził też w skład kolegium redakcyjnego.

Po wybuchu drugiej wojny światowej opuścił S. we wrześniu 1939 Zamość. Od r. 1940 przebywał z rodziną w Warszawie, gdzie uczestniczył w konspiracji, m.in. w tajnym nauczaniu. Walczył w powstaniu warszawskim 1944 r.; po jego upadku został osadzony w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie trafił do Miechowa. Od r. 1945 należał do Związku Literatów Polskich; t.r. osiedlił się w Łodzi, gdzie do r. 1953 był dyrektorem jednego z gimnazjów, a pod koniec kariery zawodowej nauczycielem języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym. Opracował i poprzedził przedmową „Wybór poezji” Kasprowicza (Ł. 1945). Wspólnie z Piotrem Greniukiem napisał sztukę Rozszumiały się wierzby... (Ł. 1946). Wznowił współpracę z „Kameną”, na łamach której publikował w l. 1946–54. W „Nowinach Literackich” (1947 nr 37) ogłosił artykuł Bolesław Leśmian. Należał do oddz. łódzkiego Zwiazku Literatów Polskich. W „Pamiętniku Literackim” (R. 39: 1950) opublikował rozprawę Leopold Staff (osobno W. 1952). Przetłumaczył, opracował i opatrzył wstępem opowiadania H. Heinego „Noce florenckie” (W. 1951). Chory przez wiele lat na serce, zmarł 23 IX 1956 w Łodzi; został pochowany 26 IX na cmentarzu komunalnym na Dołach.

W małżeństwie z Janiną z Klimowiczów (zm. 1968) miał S. syna, zmarłego w niemieckim obozie po upadku powstania warszawskiego.

Po śmierci S-ego wydano jego tłumaczenie „Natana mędrca” G. E. Lessinga (W. 1963). Imię S-ego nosi ulica w Lublinie.

 

Grzegorczyk P., Twórcy i badacze kultury zmarli w latach 1956–1967, W. 1986 cz. 1; Kędziora A., Encyklopedia ludzi Zamościa, Zamość 2007; Kośmiński Z., Pisarze związani z Zamojszczyzną (1563–1991), L. 1992; Łoza, Czy wiesz, kto to jest? (fot.); PSB (Sternbach Herman); Rymkiewicz J. A., Leśmian. Encyklopedia, W. 2001; Słownik badaczy literatury polskiej, Ł. 1998 II; Słownik współczesnych pisarzy polskich, W. 1966 IV; Współcz. pol. pisarze, VIII; – Antologia lubelskich poetów dwudziestolecia międzywojennego, Oprac. W. Mrozowski, L. 1965; Araszkiewicz F., Kilka słów o wydawnictwach Książnicy Literackiej Koła Miłośników Książki w Zamościu, „Teka Zamojska” R. 2: 1939 z. 1; Bojarczuk M., Academia Zamoscensis. Materiały do dziejów Gimnazjów i Liceów im. Jana Zamojskiego oraz im. Marii Konopnickiej w Zamościu w latach 1916–1958, L. 1959; Grychowski A., Lublin i Lubelszczyzna w życiu i twórczości pisarzy polskich od średniowiecza do 1968 roku, L. 1968; Jaworski L., Gimnazjum VI im. S. Staszica we Lwowie 1902–1927. Dzieje i ludzie, Lw. 1927; Klukowski Z., Życie potoczne w Zamościu w latach 1919–1939, „Pamiętnikarstwo Pol.” 1972 nr 3; Kłak T., Miasto poetów. Poezja lubelska 1918–1939, Tarnów–L. 2001; Kołodziejczyk J., Zamość literacki, „Kamena” 1968 nr 26; Królikowski B., Materiały do historii „Teki Zamojskiej” 1937–1939, „Roczn. B. Narod.” T. 5: 1969; tenże, Z dziejów Koła Miłośników Książki w Zamościu (1923–1939), tamże T. 2: 1966; Kubacki W., Studium o Leśmianie, „Wiad. Liter.” 1938 nr 39; Kwiatkowski J., Szkice do portretów, W. 1960; Leszczyńska-Pieniak E., „Świat jest stworzony po to, by cudem był poecie...” rzecz o przyjaźni Bolesława Leśmiana z Adamem Szczerbowskim, „Zamojski Kwart. Kult.” 2007 nr 4; Michalski H., Adam Szczerbowski „Ogród zamknięty”, „Kultura” (P.) 1937 nr 25; tenże, Wizerunek poety, „Pion” 1938 nr 38; Myk S., Ziemi przypisany, „Tyg. Zamojski” 1982 nr 43; Niewiadomski D., Urodzony ku wolności. Wiersze legionowe Adama Szczerbowskiego (1894–1956), w: W stronę dwudziestolecia 1918–1939. Studia i szkice o literaturze, Red. Z. Andres, Rzeszów 1993; Saloni J., Adam Szczerbowski, „Kronika” (Ł.) R. 2: 1956 nr 21 (fot.); Studia o Leśmianie, Red. M. Głowiński, J. Sławiński, W. 1971; Szyszka B., Adam Szczerbowski. Portrety zamojskie, „Tyg. Zamojski” 1981 nr 44; tenże, Krytyk i poeta. Adam Szczerbowski, „Zamojski Kwart. Kult.” 2002 nr 1–2; tenże, Nauczyciele w życiu umysłowym Zamościa w latach 1916–1939, „Roczn. Zamojski” T. 2: 1985–6; tenże, Szkolnictwo Zamościa w dwudziestoleciu międzywojennym, W. 1987 (fot.); Trznadel J., Twórczość Leśmiana (Próba przekroju), W. 1964; Zawodziński K. W., O „Kroplach rosy”, „Roczn. Liter.” 1934; tenże, „Ogród zamknięty”, tamże 1937; tenże, Poeta, wydawca, krytyk, „Wiad. Liter.” 1937 nr 45; Życzyński H., Poezja w Lubelszczyźnie (1918–1937), L. 1938; – Hertz, Zbiór poetów pol., Ks. 6; Kulik A. W., Leśmian... Wspomnienia o Bolesławie Leśmianie, Gd. 2008; Lublin literacki 1932–1982. Szkice i wspomnienia, Red. W. Michalski, J. Zięba, L. 1984; Sprawozdanie dyrekcji Gimnazjum VI we Lwowie z r. szk. 1906/7–1913/14, Lw. 1907–14; Strzemski M., Nasze Puławy. Kolekcja wspomnień, L. 1986; Wspomnienia o Bolesławie Leśmianie, Red. Z. Jastrzębski, L. 1966 (fot.); Zagórowski, Spis nauczycieli; – B. Łopacińskiego w L.: sygn. 2065; B. Narod.: sygn. 7072, 7607, 10382, Akc. 15430; B. Ossol.: sygn. 15806.

Urszula Klatka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Antoni Andrzej Szczerbowski

1859-06-06 - 1912-09-24 strażak
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Pawłowski

1882-03-16 - 1940-01-06
geograf
 

Józef Ptaś

1864-12-25 - 1942-10-01
prawnik
 

Aleksander Safarewicz

1876-09-30 - 1936-09-22
lekarz
 

Antoni Jan Strzałecki

1844-01-10 - 1934-04-25
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.