INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam  

 
 
brak danych - 1596
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Adam (um. 1596), malarz warszawski, pojawia się w Aktach Starej Warszawy w r. 1588–96. W r. 1588 był rajcą przedmieścia Freckiego, w r. 1591 został potwierdzony w tej godności. Testament A. obok spisanego po śmierci inwentarza, jest jedynem źródłem do poznania twórczości jego. Wykonywał na zamówienia ołtarze i obrazy, nieokreślone bliżej roboty dla kasztelana liwskiego w Mniszewie, oraz jakieś prace malarskie, może polichromję, w kaplicy kościoła bernardynów warszawskich. Przed śmiercią wyzwolił dwóch uczniów, Stanisława i Matysa, na towarzyszy. Umierając, zostawił pewną ilość obrazów olejnych, prawdopodobnie własnego pendzla, trzy oznaczone są jako »malowanie niemieckie«. Inwentarz wymienia ponadto »rozmaite konsty na płótnie, ksiąg sześcioro rozmaitych, konsty w nich malowane, skrzynia z rozmaitemi obrazy papirowemi kunstami, których w liczbie 370«. Wdowa po nim, Agnieszka, wyszła w r. 1606 zamąż za Matysa Dedyńskiego, malarza, który jest może identyczny z wyżej wymienionym Matysem, wyzwolonym uczniem Adama.

 

Rastawiecki, Słownik malarzów pol., Ill, 105– 106; Akta radzieckie Starej Warszawy X, 153; XI, 66–67; XII, 34; XVI, 407; XVII, 216.

Witold Kieszkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.