INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adolf Wawrzyniec Scholtze      Adolf Wawrzyniec Scholtze, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).

Adolf Wawrzyniec Scholtze  

 
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Scholtze Adolf Wawrzyniec (1833–1914), chemik, przemysłowiec, działacz społeczny, założyciel Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ur. 5 XII w Warszawie, był drugim z ośmiorga dzieci Karola (1807–1895), przemysłowca, wywodzącego się ze starej warszawskiej rodziny fabrykantów mydła i świec, i Augusty z Lothów (1812–1858). Dziadek S-a Karol Chrystian (zm. 1838), powstaniec r. 1794, był członkiem cechu mydlarzy; ojciec, także fabrykant świec i mydła, od r. 1856 był udziałowcem spółki «Kwilecki, Hirschman, Kijewski», do której należała Fabryka Płodów Chemicznych, pierwsza w Król. Pol. fabryka chemiczna.

S. ukończył w Warszawie szkołę średnią i uczył się chemii w Berlinie w prywatnym laboratorium techniczno-chemicznym. Interesował się także zagadnieniami przyrodniczymi. W r. 1857 przystąpił do spółki właścicieli Fabryki Płodów Chemicznych – odtąd występowała ona pod nazwą «Hirschman, Kijewski, Scholtze». Wkrótce został na długie lata jej dyrektorem i przejął udziały ojca; w l. siedemdziesiątych XIX w. fabryka stała się najpoważniejszym zakładem chemicznym w Królestwie, jej wyroby były eksportowane do Rosji i Niemiec. W r. 1879 firma wybudowała na Targówku w Warszawie hutę szkła – nosiła wtedy nazwę: «Kijewski, Scholtze i Spółka. Spółka akcyjna Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej» (istniała do r. 1939).

Równocześnie S. działał społecznie. Był przez kilka lat prezesem Kasy Przemysłowców Warszawskich i członkiem zarządu Kasy im. Mianowskiego. Brał udział w życiu parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie, przewodniczył wydziałowi jałmużniczemu Kolegium Kościelnego (od r. 1868) i wydziałowi opieki (od r. 1888) oraz reaktywował stowarzyszenie dam pełniących różne funkcje charytatywne.

Od r. 1885 namówiony przez Ignacego Baranowskiego, profesora Uniw. Warsz., przyjaciela Tytusa Chałubińskiego jeździł w lecie do Zakopanego. Nawiązał kontakty z ludźmi z kręgu Tow. Tatrzańskiego (TT), poznał Chałubińskiego, dla którego żywił szacunek i podziw. Szybko włączył się w podejmowaną przez to środowisko działalność na rzecz kultury podhalańskiej i badań przyrody tatrzańskiej. Jako przemysłowiec zabiegał głównie o tworzenie ekonomicznych podstaw instytucji, mających na celu rozwój uzdrowiska. M.in. wspierał projekt Chałubińskiego utworzenia Stacji Klimatycznej w Zakopanem, był inicjatorem i udziałowcem powstałego w Warszawie funduszu, który udzielał pożyczek Tow. Gospodarczemu dla Przemysłu Drzewnego. Największym przedsięwzięciem S-ego było zainicjowanie i doprowadzenie do powstania Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Pomysł zrodził się w r. 1886 w czasie wycieczki S-ego z Zakopanego do muzeum Węgierskiego Tow. Karpackiego w Popradzie na Słowacji. S. konsultował projekt utworzenia muzeum z lekarzami i przyrodnikami z kręgu przyjaciół i uczniów T. Chałubińskiego. Zjednywał dla idei muzeum ludzi zamożnych i z autorytetem ze wszystkich zaborów. W r. 1888 powołał Tow. Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, pozyskując do współpracy m.in. Baranowskiego i Władysława Florkiewicza, lekarza i badacza klimatu górskiego. Celem Towarzystwa było zbieranie okazów przyrody tatrzańskiej, sztuki ludowej, wyrobów miejscowego przemysłu i literatury związanej z Podhalem, a następnie utworzenie muzeum regionalnego, które miało nosić imię Chałubińskiego. S. nakłaniał kolekcjonerów okazów przyrodniczych i etnograficznych do przekazywania swoich zbiorów, m.in. Chałubiński ofiarował dla muzeum cenne zbiory mchów i minerałów tatrzańskich. Od leśniczego w Zubercu na Orawie Antoniego Kocjana zakupione zostały za pośrednictwem S-ego wartościowe zbiory zoologiczne. W czerwcu 1888 Tow. Muzeum Tatrzańskiego otworzyło skromną ekspozycję w domu Jana Krzeptowskiego (przy ul. Krupówki), skąd w poł. 1892 r. przeniosło się do własnego drewnianego domu przy ul. Chałubińskiego. Muzeum uroczyście otwarto w r. 1889. Tow. Tatrzańskie zostało w r. 1890 jednym z członków założycieli Tow. Muzeum Tatrzańskiego i przekazało mu zgromadzone eksponaty. S. w l. 1888–1901 był skarbnikiem Tow. Muzeum Tatrzańskiego, w rzeczywistości jednak aktywność jego była wielostronna: doskonały organizator, zabiegał o nadanie statusu prawno-administracyjnego tej placówce, o lokal i meble, o nowe eksponaty, ich zinwentaryzowanie i konserwację. Był także współtwórcą programu działalności Muzeum, które miało stanowić także instytucję naukowo-badawczą.

S. był człowiekiem wielkiej skromności i ukrywał rolę, jaką odegrał przy powstaniu Muzeum, wysuwając na pierwsze miejsce inne osoby cieszące się dużym prestiżem społecznym. Zmarł 4 VI 1914 w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim na Woli.

S. był dwukrotnie żonaty: po raz pierwszy z Natalią Karoliną z Sennewaldów (1839–1866), powtórnie z Natalią Ulryką Schlicke (1845–1926). Z pierwszą żoną miał pięcioro dzieci (czworo zmarło we wczesnym dzieciństwie), dłużej żyła tylko Anna Karolina (1863–1918); z drugą żoną miał syna Stanisława Zygmunta (ur. 1870) i córkę Wandę Józefę (ur. 1871).

Jeden z braci S-go Wojciech Aleksander (1840–1914) był przemysłowcem, współwłaścicielem firmy «Scholtze, Repphan i Spółka», produkującej kotły i maszyny parowe.

 

Enc. tatrzańska, s. 319; Łoza, Rodziny pol., II 81; Słownik polskich towarzystw naukowych, Wr. 1990 II cz. 1; Szulc E., Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, W. 1989; Długołęcka L., Pinkwart M., Zakopane. Przewodnik historyczny, W. 1988; – Jostowa W., Muzeum Tatrzańskie, w: Zakopane. Czterysta lat dziejów, Kr. 1991; [Nowak A.] Chowański A., Scholze [!] Adolf. Ludzie turystyki i krajoznawstwa, „Gościniec” R. 17: 1985 nr 10 s. 26; Wójcik Z., Muzeum Tatrzańskie, w: Zborowski J., Pisma podhalańskie, Kr. 1972 I; – Hoesick F., Legendowe postacie zakopiańskie, W. 1959; Tetmajer K., W sprawie Muzeum im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, „Tyg. Ilustr.” 1913 nr 51 s. 1014; – „Kur. Warsz.” 1914 nr 154, 155; – Arch. Muz. Tatrzańskiego w Zakopanem: m.in. korespondencja S-go, w tym osobny zbiór listów z l. 1885–8 w sprawach zakopiańskiego Tow. Gospodarczego dla Przemysłu Drzewnego i w sprawach Muzeum Tatrzańskiego, dokumentacja finansów Tow. Muz. Tatrzańskiego, zainicjowana przez S-go „Księga protokółów” muzealnych, list syna Stanisława Scholtzego, do J. Zborowskiego z r. 1933, zawierający biografię S-go (sygn. AR/242 k. 94).

Andrzej Matuszyk

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.