INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Bielawski (Bielaski, Bielacki) h. Jastrzębiec      Alexander Bielaski, of the Union Army during the American Civil War - wizerunek wygenerowany przez AI (Freepik) na podstawie czarnobiałej fotografii koloryzowanej przez AI (img2go).

Aleksander Bielawski (Bielaski, Bielacki) h. Jastrzębiec  

 
 
1811-08-10 - 1861-11-07
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielawski (Bielaski, Bielacki) Aleksander (1811–1861), żołnierz i inżynier, urodzony na Litwie, pochodził z szlacheckiej rodziny ziemiańskiej, h. Jastrzębiec. Kształcił się w rosyjskiej szkole wojskowej na inżyniera. Po wybuchu powstania listopadowego przeszedł do armji narodowej w stopniu podoficera i walczył mężnie w korpusie Dembińskiego. W bitwie pod Grochowem ciężko ranny, stracił od kuli wszystkie zęby z jednej strony twarzy, a blizna ta zniekształciła nieco jego oblicze. Z rozbitkami powstania przeszedł do Francji, gdzie przebywał w zakładzie w Bourges. W r. 1832 przedostał się do Stanów Zj. i otrzymał zatrudnienie jako inżynier kolejowy. W l. 1835–37 dokonywał pomiarów topograficznych we Florydzie wśród wielu niebezpieczeństw. W r. 1837 osiadł w Illinois i został inżynierem przy kolei Illinois Central. W r. 1843–4 pracował jako inżynier w Meksyku, gdzie rząd ofiarował mu obywatelstwo i wysoki stopień wojskowy, byle pozostał tam na stałe. B. wrócił jednak do Illinois i przez dwa lata gospodarzył na roli. W r. 1845 został urzędnikiem głównego urzędu gruntowego w Waszyngtonie i posadę tę zajmował do r. 1861. Na pierwszy zew wojny domowej w Stanach Zjednoczonych zaciągnął się do armji unijnej, gdzie w stopniu kapitana przydzielono go do sztabu gen. Jana A. Mc. Clernanda. Poległ w pierwszem spotkaniu z konfederatami przy zdobywaniu ich warownego obozu pod Belmont, Mo., 7 XI 1861, kiedy z sztandarem w ręku naczele 27. pułku piechoty Illinois usiłował wedrzeć się na wały nieprzyjacielskie. Raporty wodzów unijnych z najwyższem uznaniem opisują jego bohaterską śmierć. Ożeniony w r. 1842 z Amerykanką Carey, z którą miał 7 dzieci, żywił zawsze serdeczne uczucia dla Polski. Potomkowie B. zajmują wybitne stanowiska wśród społeczeństwa amerykańskiego.

 

Bolesławita B., Z roku 1867. Rachunki, P. 1868, II 120, 123; Haiman M., Historja udziału Polaków w amerykańskiej wojnie domowej, Chicago 1928, 97–98; Kunaszowski H., Życiorysy uczestników powstania listopadowego, Lw. 1880; Rawlings I. D., Polish Exiles in Illinois, Transactions of the Illinois State Historical Society for the year 1927, 97–98; Rawlings E. C, Wygnańcy polscy w Illinois, tł. M. Haiman, b. d. i m., 33; Shea J. D. G., A child’s history of the United States, New York 1872, II 408–415; The War of the Rebellion, Washington 1881–1900, ser. I, III 277, 279, 284, 288; dokumenty w posiadaniu rodziny.

Mieczysław Haiman

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.