INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Glaser  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Glaser Aleksander (1534–1594), kaznodzieja ewangelicki w Gdańsku. Ur. 15 VI w Wartemborku (Wartenburg) w Olsztyńskiem, odbył jako stypendysta Rady Miejskiej w Gdańsku kilkuletnie, gruntowne studia uniwersyteckie w Frankfurcie n. Odrą od wiosny 1553, oraz w Wittenberdze od listopada 1557 r. Wezwany w r. 1560 przez Radę Miejską do Gdańska uzyskał jeszcze krótki urlop dla odbycia promocji. Otrzymawszy (w lecie 1560) w Wittenberdze stopień magistra nauk wyzwolonych przybył do Gdańska i objął stanowisko kaznodziei przy kościele św. Barbary na Dolnym Mieście. Ożenił się 10 XII 1561 r. W żywych wówczas sporach religijnych protestanckich w Gdańsku brał G. czynny udział jako zwolennik pojednawczego kierunku Melanchtona, atakowany bezwzględnie przez przeciwników (flacjanistów) (1568), zwracał się też w wątpliwych sprawach teologicznych o poradę do swych dawnych profesorów do Wittenbergi (1571).

Uchodził w Gdańsku za wybitnego uczonego, posiadał cenną bibliotekę teologiczną, zakupioną po jego śmierci (wraz z bibliotekami dwu innych uczonych gdańskich, prawnika Henryka Lemkego i historyka Kaspra Schütza, za łączną sumę 1020 złp) przez Radę Miejską dla Biblioteki Miejskiej w Gdańsku. Skonstruował też w r. 1588 zegar słoneczny (zachowany do dzisiaj) na ścianie Ratusza Głównego Miasta, zamieszczając na nim charakterystyczne motto «Umbra sunt dies nostri». Zmarł w Gdańsku w r. 1594.

 

Freytag H., Die Beziehungen Danzigs zu Wittenberg in der Zeit der Reformation, „Zeitschr. d. West-preussischen Gesch.-vereins” Jg 38 1898; Rhesa L., Kurzgefasste Nachrichten von allen seit der Reformation an den evangelischen Kirchen in Westpreussen angestellten Predigern, Königsberg 1834; Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Danzig 1918 II 365, 542; – B. Gdańska: Książki z biblioteki G-a z jego podpisem i własnoręcznymi zapiskami (data, cena i miejsce nabycia), katalog jego biblioteki (Cat. Bibl. 1); WAP w Gd.: Plan zegara słonecznego naturalnej wielkości wyk. przez G-a.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.