INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Gurowski h. Wczele  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gurowski Aleksander h. Wczele (zm. 1725), miecznik poznański. Syn Samuela, burgrabiego ziemskiego poznańskiego, i Zofii Chełkowskiej, a brat kaszt. poznańskiego Melchiora. Za młodu służył wojskowo na Ukrainie w regimencie dragońskim hetmana Jabłonowskiego. Elekcję Augusta II podpisał w r. 1697 z woj. kaliskim jako major wojsk koronnych. T. r. posłował na sejm koronacyjny. W r. 1700 był już miecznikiem poznańskim. W czasie wojny północnej zajmował zrazu stanowisko niezdecydowane. Został wprawdzie konsyliarzem zawiązanej w Środzie 9 VII 1703 r. pod laską Bronisza konfederacji przeciwników Augusta II, ale już 9 VI 1704 r. widzimy go wśród uczestników zjazdu w Kościanie, który zgłosił akces do konfederacji sandomierskiej i zaprotestował przeciwko detronizacyjnej uchwale warszawskiej. Zjazd ten wyznaczył G-ego na jednego z deputatów do boku królewskiego. Misji tej nie dopełnił i związał się ostatecznie ze stronnictwem antykrólewskim. Należał potem do najgorliwszych zwolenników Stanisława Leszczyńskiego i cieszył się niemałą popularnością wśród szlachty tego obozu. U schyłku r. 1704 delegowany został przez sejmik średzki wraz z Mikołajem Bardzkim do Gdańska dla porozumienia się z przebywającym tam marszałkiem konfederacji, Broniszem, i dla starań o zjednanie prymasa Radziejowskiego. Wkrótce po bitwie wschowskiej, 22 II 1706 r. marszałkował sejmikowi średzkiemu. 14 I 1709 r. obrany był przez sejmik jednym z posłów do króla Stanisława, celem przedłożenia mu dezyderatów Wielkopolan, w zamian za obietnicę zwrotu 4 000 zł zaległego żołdu, których zresztą, wobec pustek w kasie wojewódzkiej, nie otrzymał. Bitwa połtawska przekreśliła nadzieje pieniężne i dalszą karierę G-ego.

G. był właścicielem średnioszlacheckiej fortuny, mając w pow. kaliskim wsie; Nowąwieś, Czołnochowo, Gizałki i Toporów. Pierwszą jego żoną miała być podobno poślubiona na Rusi w r. 1690 Katarzyna Zubówna. Po raz drugi ożenił się już w Wielkopolsce, ok. r. 1704, z Franciszką Nieżychowską, która po owdowieniu była w r. 1730 2. v. żoną Łukasza Wolskiego, skarbnika rawskiego. Z Nieżychowskiej były dzieci: Józef, Melchior, opat w Obrze, Melchior-August, szambelan królewski, córka Antonina. Potomstwo z pierwszej żony miało podobno osiedlić się na Podolu i Wołyniu.

 

Boniecki; Żychliński; – Jarochowski K., Dzieje panowania Augusta II od wstąpienia Karola XII na ziemie polskie, P. 1874 s. 344, 601; tenże, Dzieje panowania Augusta II od elekcji Stanisława Leszczyńskiego, „Rocz. Tow. Przyj. Nauk Pozn.” T. 17: 1890; tenże, Opowiadania i studia historyczne, Seria nowa, P. 1884 s. 210; tenże, Z czasów saskich spraw wewnętrznych, polityki i wojny, P. 1886 s. 11, 15, 16, 37; – Vol. leg., V 428; – B. Raczyńskich: Lauda średzkie rkp. nr 224 k. 13, 17, 19v., nr 231 s. 704; Arch. Państw. w P.: Inskr. Grodz. Pozn. nr 1139 X k. 147v., nr 1143 I k. 83v., nr 1151 k. 129v., Inskr. Grodz. Kal. nr 157 s. 73, 270, nr 167 s. 98, nr 185/189 k. 5v., Inskr. Grodz. Wschow. nr 87 k. 68, nr 88 k. 43, Inskr. Grodz. Pyzdr. 163 k. 538v.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.