INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Horwatt      Pałac Horwattów w Barbarowie - zdjęcie z: Urbanski A. Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi. Warszawa, 1928. - fragment - domena publiczna - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons.

Aleksander Horwatt  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Horwatt Aleksander (1831–1879), marszałek szlachty. Był synem Aleksandra, chorążego kijowskiego, i Klotyldy z Wołodkowiczów. Po ukończeniu Uniw. Petersburskiego gospodarzył w swych rozległych dobrach Chabno w pow. radomyskim. Obrany w r. 1857 do komitetu włościańskiego gub. kijowskiej, zdobył sobie w nim ogromną wziętość jako rzecznik centrowej grupy «ludzi praktycznych», godzących się z koniecznością uwłaszczenia, lecz pilnie zabiegających o zabezpieczenie interesu obszarników. W r. 1860 został powołany na stanowisko marszałka guberni kijowskiej. W r. 1862 stanął na czele kijowskiego komitetu «białych» i przekazywał subsydia tego obozu na rzecz Hotelu Lambert. Był przeciwny wybuchowi powstania i nie poparł go po wybuchu. Bezsilny wobec represji rządowych, starał się, jak mógł, chociaż bez służalczości, osłaniać przed karami ziemiańskich więźniów i ich rodziny. Jako członek komisji gubernialnej do spraw włościańskich, bronił skutecznie interesów wielkiej własności polskiej przy realizowaniu uwłaszczenia. Wydatki związane ze zjednywaniem sobie władz carskich zmusiły go do sprzedaży jednego z folwarków. W r. 1867 H. został zwolniony ze stanowiska marszałka, przy czym uchylił się od przyjęcia proponowanych mu odznaczeń. Odtąd usunął się od życia publicznego. Zmarł w Kijowie 26 IV 1879 r.

 

Boniecki; – Gawroński F. R., Rok 1863 na Rusi, Lw. 1903 II 174; – Bobrowski T., Pamiętniki, Lw. 1900 II 121–99, 350, 406; Czartoryski W., Pamiętnik, W. 1960; Kotiużyński Z., Pamiętniki, Kr. 1911 s. 101–5, 124; Mickiewicz W., Pamiętniki, W. 1927 II; – „Czas” 1879 nr 104; „Nowa Ref.” 1882 nr 129; – B. Czart.: rkp. 5704 s. 170; – Informacje rodziny.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.