INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Romuald Jackowski      Romuald Jackowski, frag. fotografii.

Aleksander Romuald Jackowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jackowski Aleksander Romuald (1869–1949), prawnik, prof. Wyższej Szkoły Handlowej (WSH). Ur. 5 II w Warszawie; syn Aleksandra i Antoniny z Sztumpfów. Po ukończeniu V gimnazjum rządowego w Warszawie i studiach na wydz. prawa Uniw. Warsz. (1889–1893), gdzie uzyskał stopień kandydata praw, J. obrał jako zawód adwokaturę. Pracował w nielegalnych kołach samokształceniowych, wykładał prawo polityczne. Radca prawny kółek rolniczych i innych placówek ekonomicznych, wykładał ekonomię na kursach dokształcających Smolikowskiej, kursach dla piwowarów oraz Wyższych Kursach Handlowych. Był członkiem komitetu prawniczego Polskiej Macierzy Szkolnej i organizatorem komitetu przejęcia gimnazjum gen. P. Chrzanowskiego w 1906 r. W czasie wojny w r. 1915 został członkiem sekcji prawno-politycznej Narodowego Komitetu Polskiego, a następnie pracował w Polskim Komitecie Obywatelskim w Kijowie. W r. 1917 powrócił do kraju. W r. 1919 powołany przez Min. Sprawiedliwości na członka Komisji Kodyfikacyjnej prawa handlowego i procesu cywilnego oraz członka redakcji Dziennika Urzędowego Min. Sprawiedl., był jednym z twórców projektu kodeksu handlowego, uchwalonego przez Sejm w 1934 r. Był członkiem Rady Adwokackiej i Towarzystwa Prawa Międzynarodowego. Od chwili powstania (1906) Wyższej Szkoły Handlowej (WSH) w Warszawie wykładał tam prawo handlowe, a gdy w 1924 r. szkoła otrzymała prawa państwowych szkół akademickich, Komisja Min. WR i OP zweryfikowała J-go w stopniu docenta prawa handlowego. Następnie zamianowała go profesorem nadzwyczajnym potem zwyczajnym, prawa handlowego. W WSH, przemianowanej w r. 1933 na Szkołę Główną Handlową, J. wykładał do wybuchu drugiej wojny światowej. J. był prorektorem Szkoły w l. 1929–30 i 1930/1 oraz jej rektorem w r. akad. 1931/2. W l. 1922–7 wchodził w skład Senatu R. P. Współpracował z prasą prawicową, „Gazetą Warszawską”, „Gazetą Polską” oraz „Złotym Sztandarem”. Ogłosił drukiem m. in. Polityka kolonialna Anglii (W. 1920), Przemysł w Polsce po wojnie europejskiej… (W. 1920), o akcjach pracy i o akcjach dla pracowników (W. 1921), Targi wschodnie i ich znaczenie (W. 1921), Życie gospodarcze Polski… (W. 1922), ponadto zamieszczał artykuły w „Czasopiśmie Prawniczym i Ekonomicznym”, „Polskim Procesie Cywilnym” i „Gazecie Sądowej Warszawskiej”, której Komitetu red. był członkiem. Był redaktorem „Biblioteki Gospodarczej Polski”. W okresie okupacji Polski przez wojska hitlerowskie J. wykładał w tajnych kompletach w Warszawie. Po upadku powstania warszawskiego opuścił Warszawę, po zakończeniu zaś działań wojennych osiadł na stałe w Katowicach, gdzie objął wykłady prawa handlowego w Wyższej Szkole Administracji Gospodarczej. W l. 1946–9 był dziekanem tej szkoły. Ożeniony w 1902 r. z Marią Horodyską. Zmarł w Katowicach 9 III 1949 r.

 

Fot. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, Księga Pamiątkowa 1918–1928, Kr.–W. 1928; – Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Pamiętnik Trzydziestolecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 1906–1936, W. 1938 (spis prac i dane dot. działalności J-go w Szkole); – Materiały Stanisława Janczewskiego i Andrzeja Pilcha.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.