INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Sender Schor  

 
 
XVII w - 1737
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schor Aleksander Sender (zm. 1737), talmudysta. Ur. zapewne we Lwowie, był synem Efraima Zalmana.
Przez pewien czas był S. rabinem w Uhnowie (Huwnowie) w woj. bełskim, zrezygnował z tego jednak w r. 1704, nie chcąc pełnić tak odpowiedzialnej funkcji. Przeniósł się do Żółkwi; być może miało to związek z jego ożenkiem z córką Mordechaja, syna Lejbusza z Żółkwi, marszałka Sejmu Czterech Ziem. Trudnił się gorzelnictwem. Nie zaniedbywał studiów talmudycznych. W r. 1733 opublikował Simlah hadašah, zbiór praw dotyczących uboju rytualnego i zasad uznawania zwierząt za «czyste», z bardzo rozbudowanym komentarzem pt. Tevu’ot šor. Dodatek zatytułowany Bechor shor zawiera uzupełnienia do traktatu „Hullin” dotyczącego uboju rytualnego i zwierząt ofiarnych, oparte na prawie pisanym, zwyczajowym i literaturze rabinicznej. S. zazwyczaj przyjmował surową interpretację stosownych praw. Tevu’ot šor osiągnął wielką popularność. Był wznawiany przynajmniej 17 razy i uznany za najbardziej miarodajną pracę w tym zakresie. W praktyce znajomość Tevu’ot šor była uważana za warunek wstępny dla kandydata, zanim otrzymał pozwolenie na praktykowanie uboju rytualnego. S. zmarł w r. 1737. Najważniejszymi komentarzami do dzieła S–a są „Levušei serad” D. S. Eybeschütza (Mohylów 1812) i „Tikkunei ha–Zevah” I. Borochowitza (1883).
Brak danych o żonie i rodzinie S-a.

Enc. Judaica (Jerusalem), XIV.
Red.

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.