INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfons Borkowski (Dunin Borkowski)      Alfons Borkowski, wizerunek na podstawie ryciny z 1905 roku (TŚ).

Alfons Borkowski (Dunin Borkowski)  

 
 
1850-10-20 - 1918
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borkowski Alfons Dunin (urodz. 1850), artysta malarz, syn Mikołaja i Juljanny Gromadzińskiej, urodził się we wsi Planty w pow. sandomierskim. Studja malarskie odbywał w l. 1876–9 pod kierunkiem W. Gersona i Al. Kamińskiego w Szkole Rysunkowej w Warszawie, poczem do r. 1887 kształcił się w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych pod Łuszczkiewiczem, Löfflerem i w szkole kompozycyjnej Matejki. Przebywał potem u rodziców na wsi a w r. 1896 na Białej Rusi u Koziełłów Poklewskich w Bykowszczyźnie, gdzie malował portrety rodzinne i obrazy religijne do rodzinnego mauzoleum. W r. 1898 ożenił się z Marją Missunianką i w Swille, w ziemi wileńskiej, otworzył pracownię; po śmierci żony udawszy się do Bikbardy, majątku Poklewskich pod Uralem, malował szereg obrazów, jak: Polowanie na niedźwiedzia, Połów ryb z ością, Nie tędy droga. W późniejszych latach przebywał w Suchedniowie pow. kieleckim. Z prac jego główniejszych wymienić możemy: Ostatnie zlecenie, Bratobójca, Po Bitwie Grunwaldzkiej, Maurytanka, Popas szaraków, Bitwa pod Cudnowem (w zbiorach rapperswilskich), Przed sejmikiem, Sejmik w końcu XVIII wieku, Podjazd, Wiatr biednemu w oczy, Odprawa, Pokój zbrojny, Awangarda w odwrocie itd. Ponadto w kościele w Sędziejowicach, przebudowanym wedle jego planów, znajduje się w wielkim ołtarzu św. Jakób, obraz jego pendzla. Jak widzimy, skala tematowa malarska jego była dość rozmaita. Malował portrety, sceny rodzajowe, batalistyczne, myśliwskie i obrazy religijne. Data śmierci nieznana.

 

Boniecki; Świeykowski, Pamiętnik Tow. Przyj. Szt. Pięk. w Krakowie; Thieme-Becker IV.

Helena d’ Abancourt

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.