INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfred Kamienobrodzki (Kamieniobrodzki)     

Alfred Kamienobrodzki (Kamieniobrodzki)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamienobrodzki (Kamieniobrodzki) Alfred (1844–1922) budowniczy, architekt, malarz-akwarelista. Ur. 10 III w Tarnowie, był synem Adolfa, urzędnika magistratu, i Aleksandry z Dąbrowskich. Brał udział w powstaniu styczniowym i w jednej z pierwszych bitew został ciężko ranny. Rysunku uczył się K. u Leona Dembowskiego w Krakowie, studia architektoniczne odbył na Politechnice w Wiedniu. Mieszkał we Lwowie, gdzie miał biuro architektoniczne. Malował głównie akwarelą, krajobrazy, widoki wnętrz i architektury Lwowa, Krakowa i ich okolic, a także Wołynia. Był członkiem Tow. Politechnicznego we Lwowie. W r. 1880 zredagował „Kalendarz Techniczny” (wyd. nakładem Tow. Politechnicznego). K. był członkiem Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w jego wystawach. W 1881 r. wystawiał w Krakowie akwarele Wieża ormiańska we Lwowie i Jesień, zaś w 1887 r. na I Wystawie Sztuki Polskiej w Krakowie akwarele: Wieża ormiańska we Lwowie, Brama Floriańska w Krakowie, Wnętrze pokoju jadalnego, Motyw z Wołynia, Motyw z okolic Lwowa, Szkic dekoracyjny. W r. 1892 był K. członkiem Komitetu Wystawy Przemysłu Budowlanego we Lwowie; na tejże wystawić wystąpił z kilku swoimi projektami, jak: Plan konkursowy Kasy oszczędności we Lwowie, Plan konkursowy muzeum przemysłowego, Plan budowy pawilonu wystawowego, Plan budowy kościoła i cerkwi w Skolem (pow. stryjski), Plan budowy szkoły ludowej im. T. Czackiego. W 1894 r. otrzymał na wystawie lwowskiej złoty medal za prace architektoniczne. Niektóre rysunki K-ego były reprodukowane w „Tyg. Ilustr.” np.: Dom zamieszkały dawniej przez starostów bieckich (1868), Góra Kahlenberg (1869), Zwaliska zamku i kaplica na Kahlenbergu (1869). Brał K. udział w zorganizowaniu jubileuszowej wystawy Tow. Politechnicznego w 1902 r., jako członek komitetu wykonawczego, był także członkiem jury, sekcji I. Na tejże wystawie w dziale wynalazków polskich K. wystawił Przyrząd automatyczny do ustalania poziomego lub pionowego położenia przedmiotu na osi się obracającego. W r. 1913 na Wystawie Akwarel i Pasteli we Lwowie K. wystawił pejzaż Staw Janowski (akwarela, obecnie w posiadaniu rodziny). Po r. 1920 miał we Lwowie swoją wystawę projektów i modeli architektonicznych oraz akwarel. K. należał do Tow. Strzeleckiego i był trzykrotnie królem kurkowym. Ożenił się w 1869 r. w Wiedniu, z Józefą Krtsmary i miał z nią siedmioro dzieci (m. in. syna Adolfa, architekta, i córkę Józefę, żonę Kazimierza Gubrynowicza, księgarza-wydawcy). K. zmarł we Lwowie 25 XI 1922 r.

 

Grajewski, Bibliografia ilustracyj; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Thieme – Becker, Lexikon d. Künstler; Swieykowski, Pam. Tow. Przyj. Sztuk Pięknych; Katalog Ilustrowany I wielkiej Wystawy Sztuki Polskiej w Krakowie, Kr. 1887; Katalog Wystawy Jubileuszowej Tow. Politechnicznego we Lwowie, Lw. 1902; Katalog Wystawy Przemysłu budowlanego we Lwowie, Lw. 1892; – Spraw. Dyrekcji Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za l. 1880/1, 1881/2, 1887, Kr.; – „Kalendarz Techniczny” na r. 1880, Lw. 1880; „Świat” 1894 nr 20 z 15 X s. 483; „Wiad. Krak.” 1922 nr 4 z 1 XII; – Informacje wnuka Wilhelma Kamienobrodzkiego.

Róża Jodłowska

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.