INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej (Andruszko) Aleksandrowicz Sołtan z Poporć  

 
 
brak danych - przed 21 VI 1498
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sołtan Andrzej, właściwie Andrzej (Andruszko) Aleksandrowicz z Poporć h. własnego (zm. ok. 1498), podskarbi ziemski. Był synem Aleksandra Jurjewicza, podskarbiego Kazimierza Jagiellończyka na Litwie, bratem Sołtana (zob.) i Iwana Aleksandrowicza (zob. Sołtan Iwan) oraz Jurija Aleksandrowicza, a zapewne także Michała Aleksandrowicza z Zahorowa. W literaturze genealogicznej został włączony do rodziny Sołtanów.

Bliskie związki ojca i braci z Kazimierzem Jagiellończykiem pozwalają przypuszczać, iż S. wychowywał się w środowisku dworu królewskiego. Wg dotychczasowej literatury, był w r. 1476 uczestnikiem zjazdu, który zgromadził w Wilnie przedstawicieli kniaziów, panów, bojarów i duchowieństwa prawosławnego z W. Ks. Lit., przychylnych idei unii z Kościołem rzymskim. Dn. 14 III t.r. potwierdził wraz z braćmi list poselski wysłany z tegoż zjazdu do papieża Sykstusa IV. Dn. 27 III 1486 notowany był po raz pierwszy z tradycyjnym dla swej rodziny tytułem podskarbiego królewskiego (ziemskiego). Za służbę na dworze przebywającego wówczas na Litwie króla otrzymał wynagrodzenie w postaci kłody miodu z klucza grodzieńskiego. Urząd podskarbiego objął po bracie Iwanie Aleksandrowiczu. Wkrótce potem 6 VIII t.r. z tymże tytułem poświadczył zapis kniahini Zofii Zubrewickiej i jej siostry kniahini Mariany Trabskiej dla cerkwi sobornej św. Przeczystej w Wilnie oraz metropolity Symeona. Urząd podskarbiego ziemskiego pełnił również w początku panowania Aleksandra Jagiellończyka; był nim zapewne do końca życia. Ostatni raz wspomniany był z tym tytułem 7 II 1495.

S. zaliczał się do wąskiej grupy panów, która współrządziła W. Ks. Lit. W zajęciu uprzywilejowanej pozycji nie przeszkodziły mu, ani ruskie pochodzenie, ani prawosławna konfesja. Reprezentował niewątpliwie ten nurt wśród litewskich wyznawców Kościoła wschodniego, który pozostawał lojalny wobec Jagiellonów, a po upadku Konstantynopola zmierzał nieuchronnie ku zbliżeniu z chrześcijaństwem łacińskim. Awans ułatwił mu także odziedziczony po ojcu majątek. Oprócz Jewia i Poporć nad Wilią (woj. trockie), z których się pisał, należały do niego Szeszniki (dzisiejsze Szeszkinie w granicach Wilna) z dochodowym przewozem przez Wilię. Posiadał też kolatorstwo monasteru trockiego p. wezw. Przeczystej Bożej Rodzicielki; przyczynił się do jego uposażenia i rozbudowy. Zmarł przed 21 VI 1498.

S. był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną – Bohowitynowiczówną (imię nie jest znane; może Anną?), siostrą namiestnika przełajskiego Boguta (Bohusza), Piotra i Lewka (Lwa), pisarza i cześnika hospodarskiego Bohowitynowiczów, miał dwoje dzieci: syna Iwana Andrejewicza (zob. Sołtan Iwan), oraz córkę (imię nie jest znane) zamężną za dworzaninem hospodarskim Iwaszkiem Sową. Drugą żoną S-a była Anna (zm. po 1516), wdowa po horodniczym trockim Iwaszeńcu, pochodząca zapewne z kniaziowskiego rodu Berezowieckich (Berezowickich). Poczyniła ona znaczne legaty na cerkwie prawosławne i monaster w Trokach.

 

Boniecki, Poczet rodów; Urzędnicy, XI; Wolff, Kniaziowie lit.-rus., s. 165, 397; tenże, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Bulgakov M. P., Istorija russkoj cerkvi, Pet. 1879 IX 57–8; Korczak L., Litewska rada wielkoksiążęca w XV w., Kr. 1998; taż, W kręgu litewskich zwolenników unii kościelnej w Wielkim Księstwie Litewskim w drugiej połowie XV w., w: Polska i jej sąsiedzi w późnym średniowieczu, Red. K. Ożóg, S. Szczur, Kr. 2000 s. 324–32 (uważa, że zjazd wileński w r. 1476 nie odbył się, a list do Sykstusa IV jest falsyfikatem); Malinovskij J., Rada Velikago Knjažestva Litovskago v svjazi s bojarskoj dumoj drevniej Rossii, Tomsk 1912 II/2 s. 435; Pietkiewicz K., Wielkie Księstwo Litewskie pod rządami Aleksandra Jagiellończyka, P. 1995; – Akty lit. metriki, I/1 161–2, 164; Akty lit.-russ. gosud., I 35, 59; Arch. Jugo-Zap. Rossii, VII/1 200; Archeografičeskij Sbornik Dokumentov, V 3, VI 1–2; Karczewski J., Replika ze strony jeneralnego prokuratora masy funduszów i interesów […] Radziwiłłów, Wil. 1824 s. 3; O przywilejach nadanych od najjaśniejszych królów polskich i przedniejszych niektórych dowodach, które świętą unią wielce zalecają i potwierdzają, Wyd. H. Pociej, [b.m.w.] 1622 k. H i passim; Poselstwo do papieża Sykstusa IV od duchowieństwa, książąt i panów ruskich, „Przegl. Pozn.” T. 27: 1859 s. 188; Russkaja istoričeskaja biblioteka, Pet. 1910 XXVII kol. 205, 270; Zbiór dawnych dyplomatów i aktów miast: Wilna, Kowna, Trok, prawosławnych monasterów, cerkwi i w różnych sprawach, Wil. 1843 II 139–42; – AGAD: Metryka Lit. (transkrypcje), nr 191 B s. 648, 885, nr 212 s. 523–524; B. Czart.: rkp. 1352 (Herbarz lit. W. Kojałowicza z r. 1658) s. 8.

Henryk Lulewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Sołtan Aleksandrowicz

brak danych - przed 1495-06-25 rycerz Grobu Bożego
 

Iwan Sołtan

brak danych - 1554 podskarbi dworny
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk Jagiellończyk

1468-04-27 - 1503-03-14
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.