INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Mielęcki     

Andrzej Mielęcki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mielęcki Andrzej (1864–1920), lekarz, działacz narodowy na Górnym Śląsku. Ur. 30 XI w majątku Hucisko w Kaliskiem, w rodzinie ziemiańskiej, był synem Tertuliana Mielęckiego i Marii Biernawskiej. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, medycynę studiował w Berlinie i Monachium, dyplom doktora nauk medycznych uzyskał w r. 1893 w Lipsku. Podczas studiów w Berlinie uczestniczył w życiu tamtejszej Polonii. Początkowo pracował w Saksonii, a w r. 1899 osiedlił się na stałe w Katowicach, gdzie objął praktykę po drze Janie Oświęcimskim jako lekarz specjalista chorób kobiecych. Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem powstałego w r. 1908 Tow. Lekarzy Polaków na Śląsku. Brał udział w walce o wolny wybór lekarzy do śląskich kas chorych opanowanych przez Niemców. W r. 1900 został wybrany członkiem zarządu Tow. Szerzenia Elementarzy Polskich na Śląsku im. ks. Roberta Engla w Bytomiu. W l. 1904–7 należał do zarządu Spółki Budowlanej w Katowicach. Od r. 1904 był członkiem katowickiego gniazda «Sokoła». Został również wybrany sekretarzem powstałego w r. 1907 Komitetu Wykładów Ludowych im. Adama Mickiewicza. W r. 1909 był założycielem i wspólnikiem firmy Export Śląski, a w r. 1910 wybrano go do rady nadzorczej Banku Ludowego w Siemianowicach; współpracował również z Bankiem Ludowym w Katowicach. M. opiekował się śląskim tajnym kółkiem gimnazjalnym polskiej młodzieży w Katowicach i był działaczem Tow. Czytelni Ludowych na Śląsku. W listopadzie 1918 został członkiem komisji finansowej Rady Ludowej na pow. katowicki. Prowadził zakonspirowany kurs sanitarny w Katowicach w ramach przygotowań sanitarnych do pierwszego powstania śląskiego. W r. 1919 był aresztowany przez Niemców jako zakładnik. W t. r. wybrano go radnym do Miejskiej Rady w Katowicach, w której był przewodniczącym polskiego koła radnych; został również radcą zdrowia. Należał do Narodowego Stronnictwa Robotników. Wszedł jako przedstawiciel ludności polskiej w skład Centralnego Komitetu Pomocy dla Dzieci w Katowicach, organizującego przy pomocy amerykańskich towarzystw charytatywnych pomoc dla dzieci śląskich po pierwszym powstaniu.

Po rozpoczęciu akcji plebiscytowej w r. 1920 M. został członkiem Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Katowicach. W okresie wzmożenia akcji bojówek niemieckich na obszarze plebiscytowym M. został w dn. 17 VIII 1920 zamordowany przez tłum Niemców w wyniku krwawych zajść i demonstracji w Katowicach; pobity w trakcie opatrywania rannych Niemców został zabrany przez karetkę pogotowia, a następnie został z niej wyciągnięty, zmasakrowany i wrzucony do rzeki Rawy. Kilkunastotysięczny kondukt żałobny odprowadził 25 VIII zwłoki M-ego z Katowic do Sosnowca, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe, po czym zwłoki przewieziono do grobu rodzinnego w Koźminku w pow. kaliskim. Żonaty od r. 1902 z Anną z Przyborów, działaczką Tow. Polek w Katowicach, miał córkę Irenę Temlerową.

Dla uczczenia pamięci M-ego utworzono w r. 1920 fundację jego imienia. Z zebranych funduszów, które nadsyłano z całej Polski, otwarto Sierociniec im. Dra A. Mielęckiego w Katowicach. Staraniem Instytutu Śląskiego w Katowicach w r. 1939 miała ukazać się monografia M. Tobiasza pt. „Dr Andrzej Mielęcki”, ale nakład we wrześniu 1939 zniszczyli Niemcy. Obecnie imię M-ego nosi kilka szpitali i ulic miast Śląska, m. in. Państwowy Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej i ulica w Katowicach, a na frontonie domu, w którym mieszkał przy dzisiejszej ulicy Warszawskiej 10, odsłonięto w r. 1962 tablicę pamiątkową. Płaskorzeźba M-ego znajduje się na terenie Szpitala Miejskiego im. A. Mielęckiego w Chorzowie.

 

W. Enc. Powsz., (PWN), Suplement; – A. W., III. Założyciele Tow. Lekarzy Polaków na Śląsku, Dr A. Mielęcki, „Śląska Gaz. Lek.” (Cieszyn) 1947 nr 1–2 s. 179 (fot.); Brożek K., Polska służba medyczna w powstaniach śląskich i plebiscycie (1918–1922), Kat. 1973 (fot.); Hoefer K., Oberschlesien in der Aufstandszeit 1918–1921, Berlin 1938 s. 77; Piekarnikarczyk J., Ilustrowana księga pamiątkowa Górnego Śląska, Kat. 1923 s. 41; Tobiasz M., Śląski lekarz-bohater (Wyjątek z pracy o doktorze A. Mielęckim), „Pol. Zach.” 1938 nr 163 (fot.); – Dąbrowski W., Górny Śląsk w walce o zjednoczenie z Polską (Źródła i dokumenty z lat 1918–1922), Kat. 1923 s. 33; Ludyga-Laskowski J., Materiały do historii powstań górnośląskich, T. 1: 1919–1920, Kat. 1925 s. 165–7 (fot.); – Informacje pisemne z r. 1969 córki Ireny Temlerowej zamieszkałej w Skolimowie koło Warszawy; Korespondencja z r. 1969 autora z M. Tobiaszem zamieszkałym w Krakowie.

Krzysztof Brożek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.