INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Lubieniecki młodszy h. Rola      Silva rerum Andrzeja Lubienieckiego młodszego - Rękopis oznaczony sygnaturą nr 527 znajduje się w Bibliotece Miejskiej w Rotterdamie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Andrzej Lubieniecki młodszy h. Rola  

 
 
1590 - po 1667
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lubieniecki Andrzej młodszy h. Rola (1590 – po 1667), twórca sylwy zawierającej cenne materiały do dziejów arianizmu. Był synem Krzysztofa starszego (zob.) i Anny z Otwinowskich, bratem zaś Krzysztofa młodszego (zob.). Początkowo próbował zapewne służby dworskiej; jako trzynastoletni chłopiec przebywał w Heidelbergu na dworze Fryderyka IV, palatyna reńskiego z domu Wittelsbachów. W dwa lata później, 1 XI 1605, L. zapisał się, w towarzystwie Sieniutów, na uniwersytet w Lejdzie, podając swój wiek na lat 15. Po powrocie do Polski osiadł przypuszczalnie w Lublinie; świadczyłby o tym fakt, iż L. był obecny na dysputacji stoczonej tamże w r. 1615 przez Jana Stoińskiego z jezuitą Mikołajem Łęczyckim. L. bił się 1 VIII 1627 w obronie tamtejszego zboru braci polskich; z opresji uratował go wówczas współwyznawca i przyszły szwagier Mikołaj Borzęcki. Obowiązki, jakie pociągała za sobą jego służba u hetmana Krzysztofa Radziwiłła, pełniona w l. 1626–30, polegały na pośredniczeniu między hetmanem a jego plenipotentami w Koronie oraz szlachtą.

L. żenił się zresztą pięciokrotnie; m.in. z Krystyną Przypkowską, siostrą Samuela, Zofią Rupniowską i Zofią Wierzbicką; ostatnią z jego małżonek, poślubioną 1 IX 1653, była Zuzanna Malinowska, za którą otrzymał w posagu majątek Kalnicę; jak przypuszcza A. Kossowski, chodzi tu o miejscowość leżącą obecnie w pow. Bielsk Podlaski w woj. białostockim. W czasie najazdu szwedzkiego oraz związanych z tym nastrojów antyariańskich L., nie czując się bezpieczny w swym majątku, szukał schronienia u współwyznawców będących wówczas dzierżawcami folwarków radziwiłłowskich położonych na terenie czy w pobliżu dzisiejszego Białegostoku. Należał do nich również Białystoczek, nazywany także Białymstokiem, którego posesorką była Jadwiga z Greków Kuroszowa, wdowa po Stanisławie. Zapewne krewna L-ego, skoro pisze on, iż w maju i lipcu 1657 przebywał «u pani Kuroszowej siostry mej». W marcu 1660 znajdujemy go w Ropocicach pod Secyminem. Kolejne miejsca pobytu odnotował L. w swojej obszernej sylwie, do której wciągał różne interesujące go listy, wiersze, mowy i dokumenty związane z działalnością braci polskich oraz ich walką w obronie swobód wyznaniowych. Do materiałów tych, spisywanych mniej więcej od r. 1651 aż do śmierci, L. wplatał własne interesujące komentarze; ocalał niestety tylko drugi tom jego sylwy (obecnie w B. Remonstrantów w Rotterdadamie, rkp. 527, liczący ponad 1 000 stron). Odkrył go Kot, który też ogłosił kilka fragmentów tego rękopisu. Fragment innego z manuskryptów, spisany przez L-ego „w Kodniu 1652, d. 8 Ianuarii”, odnalazł ostatnio Kukulski w Archiwum Państwowym m. Krakowa i woj. krakowskiego na Wawelu (inw. tymcz. 113, dawn. teka XVI Podhorce). Ostatnie ćwierćwiecze przyniosło dalsze publikacje zawartych w tych rękopisach tekstów; wyzyskują je również badacze poezji barokowej XVII w.

Po ogłoszeniu edyktu banicji L. udał się na emigrację do Prus, gdzie brał aktywny udział w obronie ariańskich egzulantów przed atakami ze strony ich przeciwników. Jego ostatnia w sylwach notatka chronologiczna pochodzi z września 1667 roku i była pisana w Borkach koło Jańsborka. Data śmierci L-ego nie jest nam znana; pozostawił syna Tomasza, którego majątek uległ w sierpniu 1661 konfiskacie jako «kaduk» poariański.

 

Nowy Korbut (Pism. staropolskie), II; – Kossowski A., Materiały do dziejów Lubienieckich w Lubelskiem w latach 1648–1660, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 5: 1960; Sukertowa-Biedrawina E., Bracia Polscy na Ziemi Mazurskiej, w: taż, Karty z dziejów Mazur, Olsztyn 1961 s. 40; Tazbir J., Arianie w Białymstoku i okolicach, w: Studia i materiały do dziejów miasta Białegostoku, Białystok 1968; tenże, List Jana Preussa do Jakuba Trembeckiego, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 15: 1970; tenże, Stanisław Lubieniecki, przywódca ariańskiej emigracji, W. 1961; – Bock F. S., Historia Socinianismi Prussici, Regiomonti 1753 s. 63; Descriptio gentium di poeti polacchi dei secolo XVII, Wyd. S. Kot, „Ricerche Slavistiche” 1958 nr 6 s. 150–2; Dysputacyj Braci Polskich katalog z rękopisu Andrzeja Lubienieckiego młodszego, Wyd. S. Kot., „Reformacja w Pol.” T. 9/10: 1937–9 s. 456–8; Morsztyn J. A., Utwory zebrane, Oprac. L. Kukulski, W. 1971 s. 680.

Janusz Tazbir

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.