INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aniela Aszpergerowa (z domu Kamińska)      Frag, portretu Anieli Aszpargerowej Alojzego Rajchmana.

Aniela Aszpergerowa (z domu Kamińska)  

 
 
1816 - 1902-01-27
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aszpergerowa Aniela z Kamińskich (1816–1902), aktorka. Urodzona w Warszawie, po ukończeniu szkoły dramatycznej wstąpiła do teatrów rządowych i po roku pracy (od 1 VII 1835 do 1 VIII 1836) przeniosła się do Wilna, gdzie spędziła cztery sezony z przerwami na występy w Mińsku. W r. 1839 poślubiła Wojciecha Aszpergera, znanego aktora. Zaangażowana do teatrów warszawskich grywała w nich od sierpnia 1840 do września 1841, poczem przeniosła się na stałe do Lwowa, gdzie w r. 1884 obchodziła jubileusz 50-lecia pracy scenicznej. Związana ze sceną lwowską, w innych teatrach grywała tylko przejściowo. W Krakowie występowała dłużej u Pfeiffra w r. 1855–1856, później zaś krócej za dyrekcji Skorupki i Koźmiana. W Poznaniu gościła przed wybuchem wojny francusko-pruskiej. Początkowo grywała z powodzeniem amantki, subretki i wieśniaczki, później we Lwowie wybiła się jako tragiczka, zaś pod koniec życia celowała w rolach matek. Jej główne rolę: Klara w »Ślubach panieńskich« Fredry, Porcja w »Kupcu Weneckim« Szekspira, tytułowa w dramacie Huga »Marja Tudor«, Tyzbe w tegoż autora »Angelo Malipieri«, tytułowa w »Marji Stuart« Schillera, Eboli w »Don Carlosie«, Ludwika, później Lady Milford w »Intrydze i miłości« tegoż autora, Partenja w »Synu puszczy« Halma, tytułowa w »Adrjannie Lecouvreur« Scribe’a, Lady Marlborough w »Szklance wody« tegoż autora itd.

 

Akta nr 1543 Archiwum teatrów warszawskich (depozyt Bibljoteki Narodowej); Urbański A., Aniela Aszpergerowa (»Echo Muzyczne i Teatralne«, R. 1, 1884, nr 26); Pepłowski St., Teatr polski we Lwowie (1780–1881), Lw. 1889, passim; Estreicher K., Teatra w Polsce, III, Kr. 1879, passim.             

Ludwik Simon

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.