Bacciarelli Anna (ok. 1770–1818), malarka minjaturzystka, córka Marcelego Bacciarellego i Fryderyki Richter, minjaturzystki. Po rodzicach odziedziczyła wszechstronne uzdolnienie artystyczne. Umiejętnym i pięknym śpiewem urozmaicała zebrania u króla Stanisława Augusta. Jako malarka, uczennica matki swej, wykonała wiele minjaturowych cacek, nie pozbawionych artystycznej wartości. Zdaniem Rastawieckiego miała być egzaltowana i smutno zakończyła życie w Odechowie, w Sandomierskiem, gdzie w ołtarzu znajduje się obraz Zwiastowanie N. M. P. jej pędzla. Rastawiecki posiadał jej dwie minjatury: Portrecik pani Wittowej (Greczynki), późniejszej Szczęsnowej Potockiej, i Nieznanej kobiety w stroju tureckim i z zawojem na głowie. Na wystawie retrospektywnej w Warszawie r. 1898 były i inne jej portreciki męskie i kobiece, między niemi wizerunek Stanisława Augusta z klepsydrą w ręku podczas burzy, który jest kopją alegorycznego obrazu Marcelego Bacciarellego. B. zmarła w r. 1818 w Odechowie (pow. radomski).
Rastawiecki, Słownik malarzów polskich; Słown. Artystów Pol., I; Mycielski, Dzieje malarstwa polskiego, 1760–1880; Gomulicki W., Luźne karty z dziejów malarstwa polskiego, »Tyg. Il.« 1898, I 467, II 689.
Helena d’Abancourt
Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.