INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Anna Jagiellonka     

Anna Jagiellonka  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anna, księżna pomorska, córka Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety habsburskiej, ur. na zamku nieszawskim 12 III 1476, ochrzczona przez biskupa chełmińskiego, jakby od losu przeznaczona była na Pomorze. Boć jeszcze 14 lat nie skończyła, kiedy zjawili się u ojca w Grodnie posłowie Bogusława X, który niegdyś z ręki Kazimierza otrzymał pasowanie rycerskie, z prośbą o jej rękę. Swaty zostały życzliwie przyjęte, i dnia 2 II 1491 odbyło się w Szczecinie wesele, z wspaniałością, która »przechodziła wszelkie pojęcie«; zapis posagowy wynosił 32.000 dukatów, wyprawę szacowano na 100.000. Książę Bogusław, choć już 36 lat liczył, był rycerzem pierwszego stopnia; kiedy przy końcu r. 1496 wyprawił się do Ziemi Św., doznał w podróży przygód coniemiara, a pisał do żony romantyczne listy. Wówczasto księżna Anna zastępowała męża w zarządzie kraju, przebywając jużto w Wolgast, jużto w Rügenwalde, albo nawet w Bytowie, a kancelarja pomorska wydawała w jej imieniu akty w niemieckim języku z nagłówkiem: »Anna v. G. gn. vom koniglichen stamme to Palen, tho Stettin, Pommern etc. hertzoginne«. Są takie akty (pomniejszej wagi) i w archiwum gdańskiem.

Anna obdarzyła męża licznem potomstwem i odsunęła przez to zapisany Hohenzollernom spadek Pomorza na bardzo długie lata. I byłaby ta córa królewska najszczęśliwszą ze wszystkich sióstr swoich, gdyby nie to, że pisane jej było tylko bardzo krótkie życie. Przy końcu r. 1502 doznała w czasie buntu w Szczecinie tak silnego wstrząśnienia, że po dłuższej chorobie zmarła w Ukermünde, 12 VIII 1503, powszechnie żałowana »spowodu jej pobożności i miłosierdzia i wogóle spowodu jej pełnej czci i cnoty«. Pochowana została w klasztorze cyst. w Eldena (koło Wolgast), a najdawniejszy jej wizerunek znajduje się na rzeźbionej w drzewie tablicy pamiątkowej, przechowanej w kościele zamkowym w Szczecinie, która przedstawia Bogusława z żoną i dziećmi. Bogusław X uważany był zawsze za przyjaciela Polski, jakkolwiek układy z nim o złożenie hołdu Koronie polskiej z całego Pomorza (1504) nie wydają się aktualne. Posag Anny wypłacił dopiero Zygmunt jej synom Jerzemu i Barnimowi.

 

Papée F., Studja i szkice, W. 1907.

Fryderyk Papée

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.