INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Anna Głogowska  

 
 
poł. XIV w. - 1405
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anna, księżniczka głogowska, córka Henryka V Żelaznego, księcia głogowsko-żegańskiego, wydana została zamąż po 20 I 1361 za Jana I, księcia raciborskiego. Małżeństwo to, podobnie jak i inne małżeństwa książąt śląskich, zapewnić miało współdziałanie wymienionych książąt. Wnioskować to możemy z dokumentu Jana I z 20 I 1361, w którym powiada, że za radą cesarza i przyjaciół zawarł wieczną przyjaźń z Henrykiem V, a zarazem zobowiązał się do zaślubienia jego córki Anny, pod warunkiem, że otrzyma ona od papieża dyspensę, ojciec zaś wypłaci w posagu 2.000 grzywien groszy praskich. Kiedy ostatecznie małżeństwo zawarto, niepodobna dokładnie określić, lecz z całą pewnością jeśli nie w r. 1361 to niedługo później, gdyż już 16 VI 1375 wystąpił razem z rodzicami najstarszy syn, jako współwystawca dokumentu. Jedynemi objawami publicznej działalności A. za życia męża są dokumenty, które wystawiała razem z mężem a od r. 1375 i Janem II, najstarszym synem. W dokumentach tych fundują księstwo: w r. 1369 nową kanonję przy kaplicy zamkowej w Raciborzu; 16 VI 1375 ołtarz w kościele dominikanek pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Raciborzu, któremu zapewnili odpowiednie wyposażenie z dochodów książęcych z Raciborza. Po śmierci Jana I (1380–1382) występowała A. jako współregentka, obok najstarszego syna Jana II. Ślady jej działalności spotykamy w dokumentach, wystawionych razem z najstarszym synem. Dnia 9 XI 1382 zatwierdzili A. i Jan II na prośby rycerza »Pesconis de Wyssla« darowiznę tegoż rycerza na rzecz zakonu dominikanów w Raciborzu; dnia 2 II 1384 fundację nowego ołtarza w kaplicy zamkowej w Raciborzu. Z czasów późniejszych nie zachowały się do naszych dni materjały, któreby rzuciły światło na działalność A. Występuje ona dopiero 30 IX 1404 na zjeździe Przemyślidów opawsko-raciborskich (brali w nim udział Przemko opawsko-głupczycki, Jan i Mikołaj, książęta raciborscy) w Chrzanowicach (Kranowitz), gdzie za zgodą A. zawarli książęta układ sukcesyjny. Ostatni raz spotykamy się z A. 14 VII 1405 przy sposobności załagodzenia sporu między plebanem kościoła parafjalnego w Raciborzu a panem z Grzegorzowic. Wynika z tego, że księżna, mimo osiągnięcia przez synów wieku sprawnego, rządziła z nimi wspólnie do końca swego życia. Śmierć jej nastąpić musiała wkrótce po 14 VII 1405 r., może przed 1 X, gdyż podział miasta Bruntalu (Freudenthal) między Janem a Mikołajem wskazywałby, że świeżo go odziedziczyli. Miasto to, leżące w granicach księstwa raciborskiego, stanowić musiało wdowie zaopatrzenie A-y i dlatego dopiero po jej śmierci spadło drogą dziedzictwa na synów.

Na podstawie dochowanych materjałów zaliczyć należy A. do wybitniejszych postaci kobiecych na Śląsku; pomijając jej dewocyjną działalność, tak charakterystyczną dla epoki, podkreślić musimy jej przemożny wpływ na rządy księstwa raciborskiego; autorytetowi jej poddał się nawet Przemko opawski, zawierając ze stryjecznymi braćmi układ sukcesyjny 30 IX 1404 r.

 

Heyne J., Dokumentierte Gesch. d. Bist. Breslau, Breslau 1864, t. II; Kopetzky Fr., Zur Gesch. u. Genealogie d. Premyslidischen Herzoge von Troppau (Archiv, f. oesterr. Gesch. 1869, t. 41, s. 35, 69); Weitzel A., Gesch. d. Stadt Ratibor, Ratibor 1882; Cod. dipl. Silesiae, Breslau 1859, t. II; Grünhagen C. u. Margraf H., Lehns u. Besitzurkunden Schlesiens, Leipzig 1883, t. II; Wuttke K., Stamm u. Übersichtstafeln der schles. Piasten, Breslau 1911, tabl. IV i VIII.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.