INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Glinka h. Trzaska  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Glinka Antoni h. Trzaska (ok. 1710–ok. 1772), podkomorzy łomżyński, był synem sędziego ziemskiego Stanisława (posła na sejmy 1724–6), a pochodził ze średnio zamożnej rodziny, która osiadła w Łomżyńskiem i Różańskiem, nosiła zaś niekiedy podwójne nazwisko Glinków-Janczewskich.

Wśród walki o tron polski w r. 1734 G. dał się porwać prądowi narodowemu i w lipcu sprawował od konfederatów łomżyńskich poselstwo do króla Stanisława. Było to już po upadku Gdańska i nie wiadomo, czy delegaci dotarli do wygnańca w Królewcu. W r. 1740 posłował od współbraci do kardynała J. Lipskiego. W r. 1744 był łowczym różańskim i należał do najwierniejszych przyjaciół Stanisława Poniatowskiego, wojewody mazowieckiego. Na pamiętnej reasumpcji Trybunału Piotrkowskiego w r. 1749 odznaczył się śmiałym wystąpieniem przeciw terrorystycznym metodom partii hetmańskiej. W tym czasie został w swej ziemi pisarzem ziemskim i grodzkim. O mandat do sejmu niełatwa była rywalizacja (zresztą przyjacielska) z wytrawnym sąsiadem Ign. Przyjemskim. Ale G. miał mir i umiał robić wybory. W sierpniu 1752 r. zjawił się w jego dworku Stanisław Poniatowski junior, z propozycją wspólnego ubiegania się o mandaty. Z czasem król opisze w „Pamiętnikach” humorystycznie, a trochę niedokładnie ówczesne popisy wyborczo-taneczne, które się uwieńczyły zdobyciem poselstwa, ale sejmu grodzieńskiego nie uratowały przed rozbiciem. Nie odmówił też G. podpisu pod manifestem, którym familia Czartoryskich próbowała przygnębić zrywaczy Potockich, a zarazem przykuć do siebie nowego hetmana J. K. Branickiego. Na następne poselstwa wypadło czekać aż do bezkrólewia. G. wówczas od 10 lat (a nie dopiero z łaski Stanisława Augusta) podkomorzy, głosował na konwokacji (1764) pod komendą Czartoryskich, ale na rzecz liberum veto założył przy podpisie «salwę»; przemawiał i na elekcji, i na sejmie koronacyjnym. Wówczas to, upojony partyjnym tryumfem, podochocony stanął przed swoim niegdyś współdanserem i próbował perorować, ale zdołał tylko coś powiedzieć o chlebie dobrze zasłużonych. Stanisław August odpowiedział: «Już ja się postaram, abyś WPan nie pił czczo». Zapewne król dotrzymał obietnicy, bo G. pod koniec życia był starostą makowskim. Bądź co bądź podkomorzy nie skalał swego nazwiska i godności podpisem pod konfederacją radomską (1767), a po dwóch latach, kiedy w jego strony przymaszerował Kazimierz Pułaski, G., może za przykładem zięcia, Macieja Nosarzewskiego, który poległ w kwietniu r. 1769 pod Przasnyszem, sam przystąpił do konfederacji i od młodego bohatera jako marszałka łomżyńskiego na zjeździe w Ostrołęce 3 VIII odebrał jurament. Jak odczuł w r. 1771 listopadowy zamach bohatera na intruza Poniatowskiego i czy przeżył klęskę rozbioru, nie wiadomo. Na samozwańczym sejmiku 5 IV 1773 r., gdzie wybierano posłów na sejm Ponińskiego, już nie żaden G. ani Przyjemski, tylko Florian Drewnowski przewodniczył obradom. W r. 1774 wdowa Bogumiła z Mostowskich, 1-o voto Przeradowska (przez którą G. był spowinowacony z Matuszewiczami), odstąpiła starostwo makowskie synowi Mikołajowi.

 

Boniecki; – Diariusze sejmowe z wieku XVIII, Wyd. Wł. Konopczyński, W. 1937 III; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 IV; Poniatowski St. A., Pamiętniki, przekł. polski, W. 1912 s. 32, 62–6; Vol. leg. VII; – Zbiory Zakł. Dok. IH PAN: Teki Pawińskiego, Lauda łomżyńskie.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.