INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Piaskowski h. Junosza  

 
 
brak danych - początek kwietnia 1763
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piaskowski Antoni h. Junosza (zm. 1763), oboźny polny litewski. Był synem Stanisława, prawdopodobnie porucznika chorągwi pancernej hetmana Adama Sieniawskiego, i Teofili z Krzyszkowskich. Pochodząc z rodziny osiadłej na Wołyniu, dziedzic leżącej tamże wsi Ujezdce, przez ojca związany był z kręgiem Sieniawskich, przez brata Ludwika, administratora ołyckiego, z Radziwiłłami. Sam od ok. r. 1717 był towarzyszem w chorągwi husarskiej Michała Radziwiłła, późniejszego hetmana w. lit. W l. 1721–2, gdy Anna z Sanguszków Radziwiłłowa zaręczyła Michała z jedynaczką Sieniawskich, P. pełnił rolę rezydenta Radziwiłłowej przy hetmanowej Elżbiecie Sieniawskiej. W r. 1733 jako porucznik powiatu łuckiego głosował wraz z województwem wołyńskim na Stanisława Leszczyńskiego. W latach następnych był może skarbnikiem nowogródzkim, już w r. 1737 miał tytuł wojskiego wołyńskiego. W r. 1747 starał się o rangę chorążego w chorągwi husarskiej Michała Radziwiłła po zmarłym bracie, nie wiadomo jednak, czy dostał. W sierpniu 1752 P. był na zerwanym sejmiku poselskim wołyńskim; prosił hetmana Radziwiłła o wyjednanie powtórnego uniwersału i obiecywał wprowadzenie do instrukcji prośby, by podkanclerstwo litewskie otrzymał woj. mścisławski Ignacy Sapieha, a nie kandydat «familii», woj. podlaski Michał Sapieha. W czerwcu 1755 Michał Radziwiłł obiecał P-emu obozieństwo polne litewskie, a we wrześniu t.r. P. otrzymał patent. Był już chyba wtedy (zapewne wraz z braćmi) dzierżawcą lub zastawnikiem hrabstwa jampolskiego Radziwiłłów (woj. wołyńskie), z którego rozliczać się miał wiosną 1757. Zmarł w początkach kwietnia 1763; pogrzeb odbył się w kościele bernardyńskim Św. Krzyża w Łucku.

Żoną P-ego była Eufrozyna z Jurewiczów, a synami: Jan, kadet, a potem towarzysz w chorągwi husarskiej Michała Radziwiłła, Mikołaj (zob.) i Józef Jan Nepomucen, kanonik łucki w r. 1763, dziekan ołycki w l. 1771–85, kanonik krakowski i łucki w r. 1774 i l. n., deputat kapituły krakowskiej na Trybunał Koronny w r. 1779, prokurator-delegat kapituły łuckiej do rozliczeń finansowych z Komisją Edukacji Narodowej (1780–2), kawaler Orderu Św. Stanisława (14 IV 1791), delegat Wołynian do ustalenia rozkładu dostaw dla wojska z intendenturą obozu księcia Józefa Poniatowskiego (1792). Córki P-ego wyszły za mąż: Klara za Antoniego Dzierzbickiego, podczaszego inowłodzkiego, Franciszka za Marcina Jełowickiego, wojskiego włodzimierskiego, i trzecia (imię nam nie znane) za Michała Raciborskiego, star. wielatyckiego.

 

Estreicher; Łętowski, Katalog bpów krak., III; Niesiecki (uzupełnienia); Uruski; Elektorowie; Łoza, Kawalerowie; – [Wolański A.], Wojna polsko-rosyjska 1792 r., P. 1924 I; – Akta grodz. i ziem., XXV; Protokoły posiedzeń Komisji Edukacji Narodowej 1773–1785, Wr. 1973; – AGAD: Arch. Radziwiłłów, Dz. V 11594, 11599, 11600, Arch. Roskie, korespondencja LIX/84, Zbiór Anny Branickiej 2868; – Informacje Jerzego Wiśniewskiego.

Zofia Zielińska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.