INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Stulgiński      Antoni Stulgiński, wizerunek na podstawie ilustracji książkowej.

Antoni Stulgiński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stulgiński Antoni (1851–1915), inżynier technolog, przedsiębiorca, dyrektor papierni w Dobruszu.

Ur. w Telszach na Żmudzi, był najstarszym synem Ignacego Ksawerego i Kornelii z Ludkiewiczów, która wniosła w posagu folwarki: Berezyn i Wegiery w pow. szawelskim, bratankiem Ferdynanda (zob.). Ojciec S-ego był radcą gubernialnym w Urzędzie Heraldycznym gub. kowieńskiej oraz sekretarzem w kancelarii marszałka powiatowego; dzierżawił duży, liczący ok. 1 tys. morgów majątek Omole w pow. szawelskim, który w r. 1862 wykupił. Podczas powstania styczniowego zaopatrywał walczące oddziały w broń i amunicję; aresztowany w r. 1863 był przez cztery lata więziony w twierdzy kowieńskiej, a Omole uległy konfiskacie. Spośród jedenaściorga rodzeństwa S-ego pełnoletniości dożyli bracia: Adolf (zm. 1939), właściciel majątku Syrwidy w pow. szawelskim, dyrektor Żeglugi na Wołdze, ożeniony z Marią Kruszewską, córką Aleksandra Skarbka-Kruszewskiego, Władysław (1854–1918), właściciel folwarku Berezyn, inżynier, absolwent Inst. Dróg i Komunikacji w Petersburgu, budowniczy kolejowych mostów bezfilarowych na Dnieprze i Niemnie, członek zarządu Budowy Kolei Murmańskiej, naczelnik rosyjskich Kolei Południowych i Kolei Jekaterynowskiej, Ignacy, inżynier, Tadeusz Marian (ur. 1866), prawnik, do r. 1917 sędzia w Hapsal (obecnie w Estonii, Haapsalü), a w okresie międzywojennym sędzia apelacyjny w Wilnie, ojciec Tadeusza Zygmunta (zob.), Wojciech, ożeniony z siostrą babki Czesława Miłosza, i siostra, Stanisława, zamężna za Aleksandrem Rewieńskim.

S. uczył się w gimnazjum w Szawlach. Następnie studiował na Wydz. Chemicznym Inst. Technologicznego w Petersburgu i w r. 1872 uzyskał dyplom inżyniera technologa. T.r. wyjechał do Belgii, gdzie praktykował w papierniach w Huy i Charleroi, a w r. 1873 pracował w papierniach niemieckich. Po przyjeździe w r.n. do Król. Pol. zaangażował się w budowę papierni w Babinie (gub. piotrowska); został jej technologiem i dyrektorem. Propagował wyrób papieru ze słomy; technologię tej produkcji przedstawił w obszernym artykule Wyrabianie masy papierowej ze słomy („Przegl. Techn.” 1875 z. 4–6). Prawdopodobnie w r. 1876 objął stanowisko dyrektora technicznego w fabryce Pieczatkina w Krasnym Siole (gub. petersburska). Cieszył się opinią uzdolnionego papiernika, toteż w r. 1877 ks. F. I. Paskiewicz zaproponował mu unowocześnienie swej papierni w Dobruszu (pow. homelski w gub. mohylewskiej). S. przeniósł się tam z rodziną i w r. 1881 został dyrektorem naczelnym przedsiębiorstwa Dobruszskaja Pisczebumażnaja Fabrika kn. Paskiewicza. S. odziedziczył folwark Wegiery, ale w nim nie mieszkał. Natomiast w r. 1883 kupił majątek Dembe Małe niedaleko Warszawy, gdzie zaprowadził wzorowe gospodarstwo z hodowlą krów holenderskich.

Objęta przez S-ego papiernia dobruska posiadała tylko jedną maszynę parową, ale wkrótce dzięki inwestycjom i dobrej organizacji pracy stała się jedną z lepszych w Rosji. S. sprowadził z Anglii i Niemiec nowoczesne maszyny, a dla ułatwienia transportu wybudował kolejkę wąskotorową łączącą Dobrusz z Homlem. W r. 1888, w czasie podróży do Niemiec, zawarł w Kaltenleutgeben znajomość z Henrykiem Sienkiewiczem. Od r. 1890 aż do wybuchu pierwszej wojny światowej fabryka wytwarzała rocznie towar wartości średnio ok. 4 mln rb., przynosząc do 500 tys. rb. rocznego zysku; bezpośrednio przed wojną była największą papiernią w Rosji, pracowało w niej 1400 osób. Produkowała duży asortyment papieru, od gazetowego po gatunki najbardziej luksusowe. Posiadała przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach Cesarstwa Rosji, m.in. w Moskwie, Charkowie, Saratowie, Odessie, Kijowie i Warszawie. Paskiewicz, doceniając zasługi S-ego, utworzył w r. 1893 z okazji 25-lecia jego pracy na stanowisku dyrektora, Fundację im. Stulgińskiego, która członkom tej rodziny oraz synom pracowników papierni dobruskiej przyznawała stypendia na studia techniczne w Petersburgu. Wraz z rozwojem fabryki dążył S. do podniesienia warunków socjalnych robotników. Jako pierwszy w rosyjskim przemyśle papierniczym wprowadził w r. 1893 ośmiogodzinny (zamiast dotychczasowego dwunastogodzinnego) dzień pracy. Mimo krytyki ze strony prasy rosyjskiej, m.in. gazety „Novoe vremia”, pracowano odtąd w papierni po osiem godzin na trzy zmiany, bez zmniejszania wysokości zarobków robotników i przy dotychczasowych kosztach produkcji. Zasady nowej organizacji pracy przedstawił S. w publikacji Očerk razvitja Dobrušskoj pisčebumažnoj fabriki kn. Paskeviča (1896). Wprowadził też dla robotników ubezpieczenia, opiekę lekarską i zaopatrzenie emerytalne. Z jego inicjatywy powstała przy papierni kolonia domków jednorodzinnych, sklep, ambulatorium, szpital, szkoła czteroklasowa, szkoła rzemieślnicza, klub, orkiestra i straż pożarna. S. przyczynił się do powstania zrzeszenia wytwórców papieru (Sojuz pisczebumażnych fabrik) w Rosji i został jego pierwszym prezesem. W dn. 28–29 V 1902 kierował w Petersburgu obradami II Zjazdu fabrykantów papieru z 38 fabryk; wybrany wtedy ponownie (jednomyślnie) na prezesa, pełnił tę funkcję do śmierci. Chorował na serce, zmarł 19 VI 1915 w Dobruszu, tam został pochowany.

S. był dwukrotnie żonaty; po raz pierwszy z Łucją z Godlewskich (zm. 1879), córką Leona Lucjana Godlewskiego (1806–1874), właściciela majątków Wałdamy i Eglesy w pow. szawelskim, po raz drugi z Emilią z Nagurskich (zm. w czasie drugiej wojny światowej), daleką krewną pierwszej żony. W pierwszym małżeństwie miał dwóch synów: Włodzimierza, ojca Zofii Stulgińskiej (zob.), i Henryka (1880–1950), który po ukończeniu gimnazjum w Warszawie (1896) i studiów na Wydz. Chemicznym Inst. Technologicznego w Petersburgu (1900) pracował w niemieckich papierniach Bergisch-Gladbach i Weissfels. Następnie prowadził laboratorium w papierni dobruskiej, po czym został dyrektorem technicznym tej fabryki. Po śmierci ojca awansował na dyrektora naczelnego. W czasie rewolucji bolszewickiej musiał opuścić Dobrusz i osiedlił się w rodzinnym majątku Dembe Małe. W l. 1923–6 pracował w S.A. «Pilica». Potem był dyrektorem papierni Nowe-Werki pod Wilnem, a w l. 1929–39 papierni w Albertynie (niedaleko Słonimia), należącej do Władysława Pusłowskiego, gdzie zorganizował produkcję tektury dla Monopolu Tytoniowego. W r. 1945 objął stanowisko naczelnego dyrektora Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Celulozowo-Papierniczego w Jeleniej Górze. Przyczynił się do zabezpieczenia przed rozgrabieniem maszyn i surogatów papierniczych z papierni poniemieckich oraz do odbudowy wielu fabryk, m.in. w Pilchowicach, Dąbrowicy i Karpaczu Dolnym. Kontynuując tradycje ojca, zorganizował przy Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Celulozowo-Papierniczego szkołę papierniczą z internatem i sanatorium dla chorych dzieci pracowników. Dn. 15 VII 1948 został aresztowany i wywieziony do Łodzi; występował jako świadek w sprawie dyrektora Zjednoczenia Emila Kraula. Po rozprawie sądowej w Jeleniej Górze został zwolniony 28 III 1949. Jego małżeństwo z Zofią z Kuszelewskich było bezdzietne.

Do pokrewieństwa z rodziną Stulgińskich przyznawał się Aleksandras Stulginskis (Aleksander Stulgiński) (1885–1969), prezydent Republiki Litewskiej (1922–1926).

 

Fot. S-ego i jego żony, Emilii, w posiadaniu Zenony Stróżyk-Stulgińskiej w Kr.; – Pol. Enc. Szlach.; – Fajnhauz D., 1863. Litwa i Białoruś, W. 1999 (dot. Ignacego Stulgińskiego); Kuszelewski A., Antoni Stulgiński, „Przegl. Techn.” T. 53: 1915; Učastkina Z. V., Razvitie bumažnogo proizvodstva v Rossii, Moskva 1972 s. 157–8; – Godlewski J., Na przełomie epok, W. 1990; Očerk razvitija Dobrušskoj pisčebumažnoj fabriki, 1882–1915, „Pisčebumžnoe delo” 1915 nr 6–9; Sienkiewicz H., Listy, Oprac. M. Bokszczanin, W. 1996 II cz. 1; Stulgińska Z., Gruszki na wierzbie. Wspomnienia, W. 1972 s. 32–3, 182–3; – „Chemik Pol.” R. 2: 1902 nr 25; „Vestnik ekaterinskoj železnoj dorogi” 1910 nr 180 (dot. Władysława Stulgińskiego); – Mater. Red. PSB: Notatki o działalności Antoniego i Henryka Stulgińskich, spisane przez wnuka, Tadeusza Zygmunta Stulgińskiego z Kr.; – Informacje Zenony Stróżyk-Stulgińskiej z Kr.

Elżbieta Orman

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.