INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Arseni (Andrzej) Berło      Portret Arseniusza Berły w zbiorach Ławry Peczerskiej w Kijowie - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons

Arseni (Andrzej) Berło  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Berło Arseni († 1744), biskup prawosławny perejasławski. B. był synem Jana, wychodźcy z Wołoszczyzny, zaporoskiego setnika woronkowskiego, później sędziego pułku perejasławskiego. Jan po raz pierwszy żonaty był z córką Jakima Somki, ściętego w r. 1663 przez hetmana Brzuchowieckiego, po raz drugi ze Szczurowską, córką pułkownika Atanazego, ściętego razem z Somkiem, po raz trzeci z Anną Mazapetówną, córką, jak się zdaje, moskiewskiego majora. B. był synem z drugiej żony. Nauki początkowe pobierał w Kijowie i Lwowie, później wstąpił do klasztoru w Kijowie i zmienił imię Andrzeja, otrzymane na chrzcie. W r. 1717 był archidiakonem metropolji kijowskiej; w r. 1722 wyjeżdżał do Moskwy na uroczystości, związane z objęciem przez B. Wanatowicza metropolji kijowskiej. Wkrótce potem został archimandrytą, przełożonym klasztoru w Kijowie. W r. 1729 został przez rosyjski św. Synod mianowany bpem diecezji białoruskiej (mohylewskiej), lecz król August II stanowczo się temu sprzeciwił ze względu na nieposiadanie przez B. polskiego szlachectwa. Protesty cara Piotra II i Anny nie odniosły skutku, więc B. po trzechletnim pobycie w Mohylewie w charakterze administratora diecezji został w r. 1733 przeniesiony do usamodzielnionej diecezji perejasławskiej. W Perejasławiu przebywał do śmierci. Trwalszą pamięć po sobie pozostawił jako organizator szkoły słowiańsko-łacińskiej, która przez dłuższy czas była nazywana »kolegjum berlańskiem«.

 

Bartoszewicz J., art. w Enc. Org.; Żurnał Min. Nar. Prosw. 1848, LVIII 281; Łazarewski A., Iz siemiejnoj chroniki Berłow, »Kiew. Starina« 1899, LXIV 101; Berło A. Ł., Arsienij Berło, »Cztienija w Ist. Ob. Niestora Letop.« 1904 XVIII, cz. II 1. Tamże reprodukcja portretu bpa.

Walerjan Charkiewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.