INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Augustyn Frączkiewicz      Frag. drzeworytu Jana Styfiego (pokolorowany).
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Frączkiewicz Augustyn (1796–1883), matematyk. Ur. 19 VII w Kurozwękach, syn niezamożnych mieszczan, studia średnie odbył w szkole wojewódzkiej w Kielcach, po czym w r. 1815 wstąpił na Uniwersytet Krakowski. Dzięki wybitnym zdolnościom już w r. 1819 otrzymał wykłady matematyki elementarnej na uniwersytecie. Ukończywszy w tym roku świetnie matematykę i fizykę był nauczycielem przez rok w szkole wojewódzkiej w Kielcach, potem w liceum Nowodworskiego w Krakowie. W r. 1825 celem pogłębienia studiów udał się do Paryża, gdzie był uczniem głośnego matematyka Cauchy. Po powrocie do Krakowa doktoryzował się w r. 1828 na podstawie rozprawy Demonstratio formulae differentialis a Cl. Cauchy inventae determinandis summis serierum inservientis cui subiunguntur quatuor propositiones geometricae. Na drodze konkursu uzyskał następnie katedrę analizy i algebry na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykładał do zamknięcia uniwersytetu. Następnie uczył w gimnazjum gubernialnym i był profesorem kursów dodatkowych (1837–42). W r. 1853 przeszedł na emeryturę i odtąd intensywnie oddał się pracy naukowej. W r. 1862 został powołany znów do nowo otwartej Szkoły Głównej. Tu rozwijał owocną działalność pedagogiczną aż do zamknięcia Szkoły w r. 1869. W ll. 1862/3 był dziekanem Wydziału Matematyczno-fizycznego. Wykładał sumiennie, gruntownie, acz nie oryginalnie wyższą matematykę, rachunek różniczkowy i całkowy. Prowadził też w ll. 1835/6 obserwacje meteorologiczne w Obserwatorium Warszawskim, w r. 1842 obserwacje zorzy polarnej. W r. 1873 został członkiem czynnym zagranicznym Akademii w Krakowie. Zmarł 31 XII 1883.

Prac większych lub ogarniających większą całość nie pozostawił. Głównie publikował prace z zakresu geometrii elementarnej. Poza ciekawą tezą doktorską wydał: O gnomonice analitycznej (Kr. 1819), Dowody różnych podań z trygonometrii płaskiej i geometrii elementarnej, wraz z krótką uwagą nad pewnym rozwinięciem potęgi dwumianu (Rocz. Tow. Nauk. Krak. XII, 1827), Dwa wyjątki z rozprawy o czworościanie (tamże t. XV). Cztery prace ogłosił w Pamiętniku umiejętności czystych i stosowanych t. I i III. W »Bibliotece Warszawskiej« ogłosił: Dowody kilku podań geometrycznych (1844), Klucz albo objaśnienie prakt. arytm. zadań Gurlanda (1846), Prosty dowód pewnego sposobu wymierzania linii zewnątrz nieprzystępnej (1859), O wykreśleniu kwadratu danemu kołu bliskorównoważnego (1859), O pewnym wzorze na bryłowatość graniastosłupa (1859) i i.

 

Dickstein S., art. W. Enc. Il.; Enc. Wychowawcza; Nekrologi: »Kurier Warsz.« 1883 nr 344 i 1884 nr 1 i 2; »Czas« 1884; »Nowa Reforma« 1884 nr 3, »Kraj« 1883 nr 52.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.