INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bartłomiej Bencke (Benckius)      Zdobycie Byczyny przez Jana Zamoyskiego w 1588 roku - plik z pauart.pl - akwaforta z 1812 - fragment

Bartłomiej Bencke (Benckius)  

 
 
1561-08-15 - 1611-11-05
| poeta
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bencke (Benckius) Bartłomiej (1561–1611), pastor i poeta. Obok przytoczonych form nazwiska spotykamy inne jak: Benke, Bentkius, Benckieus (Scherffer) i Bentkleus (Sassadius). Urodził się 15 VIII w Namysłowie, gdzie ukończył szkołę miejską, następnie studjował na uniwersytecie w Witenberdze. Konsystorz w Oleśnicy wysłał go 21 XII 1582 jako pastora do Hennersdorf, w r. 1583 był diakonem w Bernstadt, w latach 1587–1595 pastorem i senjorem w Byczynie, wreszcie pastorem niemieckim w Namysłowie do śmierci 5 XI 1611. Jako pastor w Byczynie, do której przez wiele lat posyłali Niemcy śląscy swe dzieci na naukę języka polskiego, ujmował się w r. 1588 przed Zamoyskim w obronie pustoszonego przez jego żołnierzy miasta, zwracając się do niego dwuwierszem: »Hostis es an hospes? nam quis te dixerit hostem, Qui patrio victos victor amore colis?« Za to pochlebstwo otrzymał sporo dukatów węgierskich. Pierwotną relację o tym wydarzeniu, podaną współcześnie przez Abrahama Scultetusa a przechowaną jeszcze w XVIII w. przez Sam. Ludw. Zasadjusza, zniekształcili pisarze niemieccy. Z utworów B-go najważniejszy jest poemat łaciński o bitwie byczyńskiej, który przełożył na niemieckie i wydał w r. 1665 w Brzegu pt.: Pitznische Schlacht aus einem latein. carmine in deutschen Versen Venceslaus Scherffer v. Scherfferstein (tłumacz pieśni Kochanowskiego). Autentyczność niemieckiego opisu bitwy byczyńskiej, wydrukowanego pod nazwiskiem Benckego w Ledebura Allgem. Archiv f. d. Geschichtskunde d. Preuß. Staates X B. 113–143 jest nader wątpliwa. Na śmierć B-go wydał syn jego, także Bartłomiej, pastor byczyński 1613–1618, Epicedia in Obitum Barth. Benckii past. (Namsl. 1611).

 

Heneli i ab Hennenfeld N., Silesiographia renovata, Wratisl. et Lipsiae 1704, t. I, pars VII, s. 38; Sassadius Sam. Ludw., Muzyka Anielska, Brzeg 1751, 9 i 11; Koelling H., Presbyterologia Dioeceseos Cruciburgenis, Vratislaviae (1867), 48–50; [Bandtkie J. S.], O bitwie byczyńskiej, »Mrówka poznańska« 1821, t. II, 169–183, 230–239.

Wincenty Ogrodziński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.