INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bernard "Stateczny" Świdnicki     

Bernard "Stateczny" Świdnicki  

 
 
brak danych - 1326-05-06
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernard ks. książęcogórski (de Fuerstenberg) († 1326), z koła Piastów śląskich świdnicko-jaworskich, był pierworodnym synem Bolka I i Beatryczy brandenburskiej, córki Ottona V Długiego. Po śmierci ojca (1301) pozostawał jako małoletni razem z młodszem rodzeństwem pod opieką wuja Hermana, margr. brand., i ustanowionego przez niego dla zarządu osieroconą dzielnicą starosty Hermana de Barboy. Od r. 1307, w którym B. doszedł do lat sprawnych, rządził zrazu wspólnie z obydwoma młodszymi braćmi, a, po wydzieleniu średniemu bratu Henrykowi w r. 1312 Jaworza, z najmłodszym bratem Bolesławem II, późniejszym ks. ziembickim. Ok. r. 1311 ożenił się B. z Kunegundą Łokietkówną, a przez to małżeństwo wszedł w związki nietylko z dworem krakowskim, ale i wyszehradzkim Karola Roberta jako męża Elżbiety Łokietkówny. Małżeństwo to staje się potężną ostoją polskości na Śląsku świdnickim przeciwko wdzierającym się tutaj zewsząd przemożnym wpływom czeskim Luksemburgów. Dobry gospodarz, zręczny i ruchliwy polityk, wyróżniał się B. nader korzystnie od reszty współczesnych, powaśnionych między sobą Piastów śląskich. Nie angażując się zbytnio w współczesne walki bratobójcze pomiędzy Piastami wrocławsko-lignickimi z jednej strony a głogowskimi z drugiej, czy pomiędzy samymi książętami wrocławsko-lignickimi, Bolesławem III a Henrykiem VI, potrafił B. wystąpić w samą porę z pośrednictwem, powiększyć dzierżawy swego księstwa w drodze wykupna od Bolesława III – Niemczy, utwierdzić swoje wpływy w Głogowie przez pozyskanie dla swej córki Konstancji na męża Przemka, czy w Opolu przez oddanie ręki swej drugiej córki Elżbiety Bolkowi I opolskiemu. Poza Śląskiem brał udział po stronie Ludwika Bawarczyka w pamiętnej bitwie pod Mühldorf (1322) i wreszcie razem z bratem Bolesławem II w rejzie przeciwko pogańskim Litwinom. Swoją odporną w stosunku do Luksemburgów politykę przekazał – umierając 6 V 1326 – godnemu po sobie następcy i synowi Bolkowi II. Pogrzebany został w Grysowie, w tamtejszym, ufundowanym przez ojca klasztorze, który służył za miejsce ostatniego spoczynku książętom świdnickim.

 

Cod. dipl. Sil. 18, Reg. pod Bernard Świdnicki; Historja Śląska, Kr. 1933; Wuttke K., Stamm- u. Uebersichtstafeln d. schles. Fürsten.

Adam Kłodziński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Beatrycza

brak danych - 1322-08-24 królowa Niemiec
 

Bolesław II Opolski

brak danych - 1356-06-21 książę opolski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.