INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bogusław Horodyński     

Bogusław Horodyński  

 
 
1802 - 1866-11-30
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Horodyński Bogusław (1802–1866), powstaniec i spiskowiec. Ur. w ojcowskim majątku Zbydniów w obwodzie rzeszowskim, był synem Dominika i Kunegundy z Brochowskich. Szkoły skończył w Galicji, uniwersytet w Warszawie. W l. 1821–4 służył w wojsku polskim, w artylerii konnej, po czym wrócił do Zbydniowa. Wziął udział w powstaniu listopadowym, jako porucznik Legii Nadwiślańskiej. Po powstaniu był w Rzeszowskiem poborcą składek z ramienia Komitetu Ksawerego Krasickiego. W r. 1833 wspomagał partyzantkę J. Zaliwskiego i asystował przy przejściu granicy kilku oddziałów. Przed grożącym mu śledztwem chciał się ratować ucieczką, ale schwytany w Dreźnie został wydany Austriakom. Skazano go na 5 lat więzienia; wyrok ten zamieniono jednak na internowanie w Lubljanie, gdzie spędził l. 1837–9 wraz z byłym towarzyszem spisków, Emilem Korytką. W r. 1846 był ponownie więziony pod zarzutem udziału w przygotowaniach powstańczych. W r. 1847 ożenił się z Zofią Wierzbicką, z której zostawił 5 synów i 3 córki. Udzielał jeszcze poparcia oddziałom partyzanckim formującym się w jego okolicy w r. 1863. Zmarł 30 XI 1866 r. w Zbydniowie.

 

Boniecki; – Franko I., Emil Korytko, „Zap. Nauk. Tow. Szewczenka” 1908; Ilešič” F., K biografiji E. Korytka, Ljubljanski Zvon, 1899 s. 648 n.; Naglerowa H., Wyprawa Zaliwskiego, „Przew. Nauk.-Liter.” T. 47: 1919 s. 725, 802, 1035; – Budzyński M., Cztery lata w Galicji austriackiej, Bruksela 1838 s. 40, 49–50, 58; – Życiorys H-ego pióra F. Ilešiča, Slov. Ak. Znanosti w Ljubljanie, rkp. III 5398; – Materiał nadesłany przez dr M. Uršič z Ljubljany; – Informacje od rodziny.

Stefan Kieniewicz

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.