INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bogusław Parczewski      Bogusław Parczewski, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej z 1903 r.

Bogusław Parczewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Parczewski Bogusław (1869–1935), lekarz, działacz społeczny, powstaniec śląski. Ur. 14 VIII w Belnie (w pow. świeckim na Pomorzu), był synem Erazma (zob.) i Tekli z Wolszlegierów. Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu w r. 1888 studiował medycynę we Wrocławiu, potem w Lipsku, gdzie uzyskał w r. 1894 dyplom lekarza i doktorat na podstawie dysertacji Ein Beitrag zur Casuistik der Histeria Virilis. Specjalizował się w ginekologii i położnictwie w szpitalach Poznania, a w r. 1898 w klinice ginekologiczno-położniczej Uniwersytetu Karola w Pradze. W grudniu t. r. osiedlił się w Bytomiu jako ginekolog-położnik. Brał tu żywy udział w polskich organizacjach społecznych i politycznych. Działał w Tow. Czytelni Ludowych, był w l. 1902–20 prezesem założonego w r. 1892 Górnośląskiego Tow. Literackiego w Bytomiu. Pod względem politycznym był zwolennikiem kompromisu pomiędzy radykalnym ruchem Narodowej Demokracji a klerykalnym ugodowym obozem związanym z niemieckim Centrum. Dał temu wyraz przystępując do utworzonego w r. 1903 Polskiego Tow. Ludowego, które miało na celu pogodzenie dwóch obozów polskiego drobnomieszczaństwa. W partii tej został członkiem zarządu. Uczestniczył w walce polskich lekarzy z niemieckimi o wolny wybór lekarzy do śląskich kas chorych. Był współzałożycielem Tow. Lekarzy Polaków na Śląsku (TLP), zorganizowanego w r. 1908 w celu obrony interesów zawodowych i narodowych oraz dla uzupełniania wykształcenia, w latach późniejszych miał godność członka honorowego TLP. Był także współzałożycielem (1910), a następnie aktywnym członkiem zarządu Polskiego Tow. Turystycznego «Beskid» w Cieszynie, od r. 1913 członkiem zarządu Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Bytomiu. Popierał akcję «Sokoła» w Bytomiu. Był zastępcą przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyborczego dla Śląska na okręg wyborczy bytomsko-tarnogórski, późniejszego Polskiego Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego dla Śląska, w którego zarządzie pełnił funkcję skarbnika.

W l. 1915–18 P. służył jako lekarz pospolitego ruszenia w wojsku niemieckim. W r. 1919 brał udział w zakonspirowanych kursach sanitarnych Polskiego Czerwonego Krzyża dla Śląska, a na oficjalnym kursie sióstr Czerwonego Krzyża w r. 1920 prowadził wykłady. Uczestniczył w akcji plebiscytowej. Po przekształceniu się Górnośląskiego Tow. Literackiego w r. 1920 w Tow. Przyjaciół Nauk na Śląsku (TPN) został wybrany na wiceprezesa zarządu (później był jego członkiem). W r. 1920 wchodził do Rady Miejskiej w Bytomiu. Po zamordowaniu przez Niemców w dn. 17 VIII 1920 lekarza Andrzeja Mielęckiego w Katowicach P. został przewodniczącym Komitetu Sierocińca im. A. Mielęckiego w Bytomiu i pow. bytomskim. W trzecim powstaniu śląskim jako lekarz Komendy Etapowej w pow. bytomskim prowadził punkty sanitarne w Rozbarku, Szarleju i Miechowicach. Był także lekarzem zaufania Naczelnej Władzy na Górnym Śląsku. Po podziale Górnego Śląska w r. 1922 przeniósł się do Katowic. Był tu P. długoletnim przewodniczącym Rady Opiekuńczej Sierocińca im. A. Mielęckiego (należał do fundatorów tego zakładu). Wchodził do zarządu Dzielnicy Śląskiej «Sokoła». W Związku Gospodarczym Lekarzy Polaków Województwa Śląskiego pełnił funkcję przewodniczącego sądu honorowego. Był współzałożycielem (1923) Oddziału Górnośląskiego Polskiego Tow. Tatrzańskiego (PTT) w Katowicach i zastępcą przewodniczącego jego zarządu, a później członkiem honorowym PTT. W l. 1926–30 był członkiem Magistratu m. Katowic. Swoje dochody P. przeznaczał głównie na cele społeczne. Był mecenasem artystów, wspierał finansowo Macierz Szkolną w Gdańsku. Księgozbiór swój przekazał TPN i TLP. Zmarł 4 IX 1935 w Katowicach i tu został pochowany. Jedna z ulic Katowic nosi jego imię.

P. rodziny nie założył.

 

Brożek K., Polska służba medyczna w powstaniach śląskich i plebiscycie. 1918–1922, Kat. 1973; Galicz J., Początki turystyki polskiej w Beskidzie Śląskim, „Zaranie Śląskie” (Cieszyn) 1937 z. 3 s. 194–5; Hemmerling Z., Posłowie polscy w Parlamencie Rzeszy Niemieckiej i Sejmie Pruskim 1907–1914, W. 1968; Kisielewski J., Światła w mroku, P. 1930; Kobyliński S., Wspomnienie pośmiertne. Dr med. Bogusław Parczewski, „Roczniki Tow. Przyjaciół Nauk na Śląsku” (Kat.) T. 5: 1936 s. 325–8; Łuka J., Z dziejów Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku, tamże T. 1: 1929 s. 3, 4; Ogrodziński W., Dzieje Dzielnicy Śląskiej „Sokoła”, Kat. 1937; Orzechowski M., Narodowa Demokracja na Górnym Śląsku (do 1918 roku), Wr. 1965; [Wallis S.] St. W., Założyciele Towarzystwa Lekarzy Polaków na Śląsku, „Śląska Gaz. Lek.” (Cieszyn) 1947 nr 6–8 s. 516 (fot.); – Dziennik Rozporządzeń Naczelnej Władzy na Górnym Śląsku, 1921 nr 7 s. 26; – „Polonia” 1935 nr 3915 s. 7, 9, nr 3917 s. 6 (fot.).

Krzysztof Brożek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.