INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bogusław V Wołogoski, Słupski  

 
 
1318 - 1373-12-07
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bogusław V (1318–1373), książę wołgoski, od r. 1368 słupski. Syn Warcisława IV i Elżbiety świdnickiej (brandenburskiej?). Lata od śmierci ojca 1 VIII 1326 aż do uzyskania pełnoletności (lat 14 według prawa polskiego) spędził wraz z braćmi, Barnimem IV i Warcisławem V, pod opieką matki. W tym czasie księstwo wołgoskie przechodziło ciężkie wojny z Meklemburgją o dziedzictwo Rugji i zwyciężyło dzięki stanowisku miast. W czasie toczącej się później walki z Marchją brandenburską, kierowanej przez Barnima III szczecińskiego, uzyskało ks. wołg. w r. 1334 niezawisłość. Również Barnim III uzyskał ją w r. 1338, dając za to prawo następstwa margrabiom w Szczecinie. Wywołało to zbrojną interwencję książąt wołgoskich. Spór z Marchją oraz z Zakonem o Słupsk zbliżył B-a do Polski, gdzie Kazimierz W. zdążał w r. 1343 do likwidacji zatargu z Zakonem. Przymierze B-a z Polską przeciw Krzyżakom (24 II 1343) i ślub jego z Elżbietą, córką Kazimierza W., przyczyniły się dodatnio dla Polski do zawarcia pokoju kaliskiego. Stosunki z Polską zepsuły się chwilowo około r. 1348, gdy Kazimierz W. sprzymierzył się z Marchją; B. z braćmi przeszedł wtedy na stronę Karola IV. W rozgorzałej na północy wojnie zdobył B. Pozdewolk i odzyskał od Meklemburgji stracone dawniej miasta. W przeciwieństwie do Barnima III, który związał się silnie z Karolem IV, zbliżyli się po odniesionych zwycięstwach książęta wołgoscy do Polski. Pomorze zachodnie było zaś dla Polski ważnym sprzymierzeńcem, będąc pomostem dla sił, dążących z Zachodu do Krzyżaków. Dlatego też, gdy w l. 60-tych zaczął Kazimierz torować sobie drogę do morza wzdłuż Odry, nastąpił okres ścisłego przymierza. Syn B-a Kazko V wychował się w Polsce, w r. 1360 ożenił się z córką sprzymierzonego z Polską Olgierda, Kenną, a w r. 1368 z Małgorzatą, córką Ziemowita mazow., i został adoptowany przez króla, który zbliżył granice Polski do Pomorza przez zajęcie Drezdenka 1365 i późn. pow. wałeckiego z wiosną 1368 r.

Karol IV, którego zamiarem było zająć Marchję, usiłował oderwać ks. wołgoskie od Polski. W tym celu zawarł w Krakowie 31 V 1363 r. małżeństwo z Elżbietą, córką B-a, a przytem sytuację ułatwiły mu wielce nieporozumienia pomiędzy B-m a synami zmarłego Barnima IV i podział księstwa 25 V 1368 na słupskie, które przypadło B-wi, i wołgoskie młodych książąt. Cesarz pozyskał ostatecznie wszystkich książąt wołgoskich 14 V 1370. Równocześnie zmarł Kazimierz W., czyniąc na rzecz Kazka wielki zapis, nie uznany i nie wykonany przez Ludwika. Odebrało to Karolowi IV możność uzyskania wpływu osobistego na Kazka jako domniemanego króla polskiego. B. zmarł 7 XII 1373 po zatwierdzeniu jeszcze 8 VI 1372 nowego podziału księstwa. Należał on do wybitniejszych książąt pomorskich. Uprawiał politykę umiejętnie dostosowaną do stosunków państw ościennych, co przy jego dzielności i energji dało duże korzyści księstwu.

 

Cohn L. A., Stammtafeln zur Geschichte der deutschen Staaten, Braunschweig 1871, tabl. 147; Bülow G., Stammtafeln des Pommersch-Rügischen Fürstenhauses, Stettin 1876, tabl. III; Balzer, Geneal. Piastów, VIII 7; Allg. Deutsche Biographie, Leipzig 1876, III 43–6; W. Enc. Il.; Barthold F., Geschichte von Rügen und Pommern, Hamburg 1842, II 224–482; Wehrmann M., Geschichte von Pommern, Gotha 1904, I 136–51; Wehrmann M., Kaiser Karl IV in seinen Beziehungen zu Pommern (Monatsblätter d. Ges. f. Pomm. Gesch., P. 1897, XI); Wehrmann M., Der Streit der Pommernherzöge mit den Wittelsbachen (Baltische Studien N. F. 1900, IV); Dragan M., Testament Kazimierza W., Lw. 1911; Kętrzyński S., Zapis Kazimierza W. dla Kazimierza Bogusławowica (»Przeglad historyczny« 1912).

Stanisław Nowogrodzki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.