INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bolesław Marceli Kowalski (Czewoja-Kowalski)      Bolesław Kowalski, wizerunek na podstawie fot. opubl. w 1936 r. w "Światowidzie" nr 42.

Bolesław Marceli Kowalski (Czewoja-Kowalski)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kowalski Bolesław Marceli (1885–1945), lekarz ginekolog położnik, profesor Uniw. Pozn. Ur. 26 IX w Ostrowie Wlkp., syn Klemensa, urzędnika, i Marii z Cichowiczów. Młodość spędził na Górnym Śląsku. Do gimnazjum uczęszczał w Prądniku, Katowicach i Głubczycach, gdzie w r. 1906 zdał maturę. Medycynę studiował kolejno w Gryfii, Wrocławiu, Berlinie i ponownie we Wrocławiu, gdzie w maju 1911 r. uzyskał dyplom lekarza. Od lipca 1911 r. do lipca n. r. był praktykantem lekarskim we Wrocławiu: w Uniwersyteckiej Klinice Kobiecej i na oddziale wewnętrznym konwentowego Szpitala Bonifratrów, następnie asystentem Uniwersyteckiej Kliniki Kobiecej we Wrocławiu u prof. O. E. Küstnera, u którego w październiku 1912 r. uzyskał doktorat medycyny i chirurgii na podstawie pracy Sectio cesarea (Wr. 1912). Po wybuchu wojny światowej był p. o. prymariusza kliniki we Wrocławiu i prowadził wykłady z ginekologii i położnictwa. W maju 1918 r. powołany do wojska jako naczelny lekarz pociągu sanitarnego 5. armii niemieckiej, udał się pod Verdun, gdzie pozostał do końca wojny. Zwolniony z wojska jako Polak, wrócił do Wrocławia.

Po wyzwoleniu Polski udał się K. w marcu 1919 r. do Poznania, gdzie został prymariuszem w Krajowej Klinice dla Kobiet i w Szkole Położnych; w r. 1921 był kierownikiem tej szkoły, a po 4 miesiącach dyrektorem. T. r. powołano K-ego na wykładowcę i egzaminatora z ginekologii i położnictwa na Wydziale Lekarskim Uniw. Pozn. W tymże czasie otrzymał propozycję objęcia katedry ginekologii i położnictwa na Uniw. Wil., z czego nie skorzystał. W lipcu 1922 r. K. habilitował się na podstawie pracy O histologicznej budowie i specyficznej czynności nabłonka owodni (P. 1922). W r. 1923 został profesorem nadzwycz. i dyrektorem Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Uniw. Pozn. Rozbudował Klinikę dla Kobiet, uruchomił poliklinikę wyjazdową, przychodnię, utworzył oddział dla ciężarnych, zakupił rad dla kliniki. Zreorganizował Szkołę Położnych, przedłużając naukę z 9 do 24 miesięcy, wydał podręczniki dla położnych, pt. Nauka położnictwa dla położnych (W. 1929), współdziałał w założeniu w r. 1927 „Nowin Akuszeryjnych”. Rozbudował Klinikę Uniwersytecką, powiększył oddział ginekologiczny, zbudował nowoczesną salę operacyjną, oddział wodoleczniczy, laboratorium, rozbudował oddział rentgenologiczny. Był członkiem licznych towarzystw ginekologicznych, lekarskich, polsko-słowiańskich, naukowych i społecznych, Komisji Lekarskiej Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk. Założył Poznański Oddział Polskiego Tow. Ginekologicznego (1926), którego był prezesem (1926–39). Dwukrotnie organizował zjazdy położniczo-ginekologiczne w Poznaniu, uczestniczył we wszystkich zjazdach ginekologicznych w Polsce i w wielu za granicą, w r. 1938 był przedstawicielem Polski na Międzynarodowym Zjeździe w Amsterdamie.

W r. 1939 został K. przez Niemców wysiedlony z rodziną do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie pracował przez 4 lata jako lekarz w szpitalu, w r. 1944 przeniesiony do Skarżyska Kamiennej na ordynaturę oddziału ginekologiczno-położniczego, po kilku miesiącach objął stanowisko dyrektora i naczelnego lekarza szpitali miejskich w Radomiu. W marcu 1945 r. jako jeden z pierwszych profesorów przybył do Poznania, do częściowo spalonej kliniki, którą wkrótce uruchomił. Objął dyrekcję Zakładu Ginekologiczno-Położniczego Poznańskiego Wojewódzkiego Związku Samorządowego i Szkoły Położnych. Intensywnie pracował, chcąc odbudować klinikę oraz odtworzyć I część spalonej przez Niemców w r. 1939 Ginekologii; część II pt. Położnictwo, napisana podczas wojny, pozostała w rękopisie. K. był autorem ponad 40 prac naukowych. Pod jego kierunkiem habilitowało się 3 docentów, wyszkoliło 32 specjalistów. Prace swoje położnicze, ginekologiczne, pedagogiczne i społeczno-publicystyczne ogłaszał w języku polskim i niemieckim. Do cenniejszych należą: Rozpoznanie różniczkowe ciąży i najważniejszych nieprawidłowości ciążowych („Now. Lek.” 1931), Leczenie przetok pęcherzowo-pochwowych metodą Küstnera-Wołkowicza („Ginekologia Pol.” 1938), Rozpoznanie zwykłe i różniczkowe ciąży pozamacicznej („Now. Lek.” 1945). K. był redaktorem działu ginekologii i położnictwa w „Nowinach Lekarskich”. Zmarł 3 XII 1945 r. w Poznaniu, pochowany tamże na cmentarzu na Jeżycach. Ożeniony był (4 I 1914) z Franciszką Bernhöft (zm. w r. 1960 w Poznaniu). Z małżeństwa tego miał dzieci: Zbigniewa (1914–1926), Hannę, położną, Lecha, chemika, i Wandę, ekonomistę.

 

Ilustr. Enc. Trzaski; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Peretiatkowicz A., Sobeski M., Współczesna kultura polska, P. 1932 s. 114; – Dziesięciolecie medycyny w Polsce Ludowej 1944–1954, W. 1956 s. 604; – Kronika Uniwersytetu Poznańskiego za lata akademickie 1945–1954/5, P. 1958 s. 205, 290, 294; – „Ginekologia Pol.” 1948 nr I s. 3–6 (spis prac, fot.); „Kron. m. P.” 1946 nr 1 s. 71–2; „Now. Lek.” 1936 nr 19 s. 578–9 (fot.), 1945 nr 12 s. 1–2, 1946 nr 9 s. 165–7; – Informacje Stefana Metlera, Henryka Bręborowicza oraz córki Wandy.

Teresa Ostrowska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.