INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bronisław Henryk Rogowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rogowski Bronisław Henryk (1869–1946), inżynier technolog, pracownik ubezpieczeń, działacz społeczno-oświatowy. Ur. 3 I w Czaplinie koło Białegostoku, był najstarszym z ośmiorga dzieci Henryka, właściciela niewielkiego majątku Dubno koło Bielska Podlaskiego, i Felicji ze Szpicbartów (Szpitzbarthów), bratem Marii Rogowskiej-Falskiej (zob.).

R. ukończył szkołę realną w Białymstoku, a w r. 1892 z odznaczeniem Wydział Mechaniczny Instytutu Technologicznego w Charkowie. Następnie pracował kolejno w Zakładach fabrycznych w Ostrowcu (pow. opatowski) w fabryce Maurycego Bormana i Aleksandra Szwedego oraz w fabryce Konstantego Rudzkiego w Warszawie, a także w biurach Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Równocześnie za pośrednictwem Stanisława Michalskiego podjął działalność w Wydziale Czytelni Bezpłatnych w Warszawskim Tow. Dobroczynności i wszedł do komisji katalogowej tego Wydziału. W r. 1894 za udział w tzw. kilińszczyźnie został zesłany na 2 lata do Borysoglebska w gub. tambowskiej, gdzie pracował jako robotnik w wielkim młynie. Zapewne w związku z tą pracą opublikował artykuł Pytel płaski (Plansichter), jego zasadnicze urządzenie, zastosowanie, porównanie z innymi przesiewającymi maszynami i znaczenie w młynarstwie („Przegl. Techn.” 1896 i odb.). Po powrocie do kraju został w r. 1897 inspektorem technicznym, a następnie kierownikiem Wydziału Taryfowego Petersburskiej Konwencji Zakładów Ubezpieczeń w Łodzi. W r. 1898 ze swego prywatnego księgozbioru założył R. pierwszą w Łodzi publiczną czytelnię i wypożyczalnię, która od r. 1900 mieściła się przy ul. św. Andrzeja 5 (obecnie A. Struga). W r. 1904 ukazał się w druku katalog książek polskich tej wypożyczalni. R. zamieszczał artykuły w „Przeglądzie Technicznym”, m. in. obszerne kilkuodcinkowe sprawozdanie Międzynarodowa wystawa pożarnicza w Berlinie 1901 r. (1901). W r. 1904 R. przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował nadal w zakładach ubezpieczeniowych. Był sympatykiem Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i jego mieszkania zarówno w Łodzi, jak i w Warszawie służyły jako schronienie dla ukrywających się działaczy socjalistycznych. Współpracował w tej mierze z Aleksandrem Malinowskim aż do jego aresztowania w lutym 1900. W r. 1905 został R. członkiem Związku Pomocy dla Ofiar Politycznych. W grudniu 1906 należał do współzałożycieli Tow. Czytelń m. Warszawy, a następnie był we władzach tego Towarzystwa (m. in. wiceprezesem i prezesem w l. 1917–19). Opracował Katalog naukowy minimalny dla bibliotek robotniczych (W. 1907), który ukazał się w formie plakatu dwustronnie zadrukowanego, a po rozszerzeniu, jako broszura pt. Katalog książek naukowych dla bibliotek robotniczych (W. 1907). W r. 1916 był bibliotekarzem Tow. Miłośników Przyrody w Warszawie, a także wspólnie ze Stanisławem Kruszewskim opiekował się biblioteką Tadeusza Rechniewskiego.

W okresie międzywojennym R. był starszym inspektorem technicznym w Związku Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń w Warszawie. Opublikował pracę Taryfa fabryczna prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych od ognia („Kur. Asekuracyjny” 1918 i odb.). Na doświadczeniach Czytelni Mokotowskiej w Warszawie, w której pracowała jego żona, R. oparł swój artykuł W sprawie systemu numerowania i układu książek w bibliotekach powszechnych („Bibliotekarz” 1919). W r. 1921 był R. wraz ze Stefanem Wolffem i in. współzałożycielem Muzeum Społecznego przy Bibliotece Publicznej w Warszawie.

W czasie okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego R. przebywał w Warszawie. W początkach października 1944 przeszedł przez obóz w Pruszkowie i wywieziony został do Sędziszowa. Następnie mieszkał w majątku Gnojna koło Mszczonowa potem w Bukowinie Tatrzańskiej. W marcu 1945 przeniósł się do Krakowa, a od kwietnia t. r. aż do śmierci był kierownikiem działu taryfowego przemysłowych ubezpieczeń ogniowych Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Łodzi. Zmarł 18 I 1946 w Łodzi, pochowany został na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Odznaczony był Krzyżem Niepodległości.

W małżeństwie z Katarzyną z Zajączkowskich miał R. synów Mieczysława, inżyniera budowy mostów, i Lecha, bankowca, oraz córkę Janinę, profesora Instytutu Pedagogiki Uniw. Warsz., żonę Witolda Doroszewskiego.

Brat R-ego Władysław (ur. 1875), hutnik w Zakładach Hutniczych w Starachowicach, działał w okresie rewolucji 1905 r. w PPS i był dwukrotnie aresztowany i więziony, najpierw w Piotrkowie, potem w Sandomierzu; był odznaczony Krzyżem Niepodległości (1931).

 

Enc. Warszawy (Tow. Czytelń m. Warszawy); Słown. Pracowników Książki Pol.; – Kiepurska H., Warszawa w rewolucji 1905–1907, W. 1974; Wojciechowski K., Oświata ludowa 1863–1905 w Królestwie Polskim i Galicji, W. 1954; Z dziejów książki i bibliotek w Warszawie, W. 1961; – [Dąbrowski J.] Grabiec J., Czerwona Warszawa przed pół wiekiem, P. 1925; Kalendarzyk Polityczno-Historyczny m. st. Warszawy na r. 1916; Koszutski S., Walka młodzieży polskiej o wielkie ideały, W. 1928; Kwiatkowska A., Wspomnienia o Marii Koszutskiej, „Z Pola Walki” 1959 nr 4 s. 61; Relacja żandarmerii rosyjskiej o aresztowaniu Józefa Piłsudskiego w 1900 r., „Niepodległość” T. 19: 1939; Stanisława Michalskiego autobiografia i działalność oświatowa, Wr. 1967; – „Warszawa Oświatowa” 1916 s. 15; „Życie Warszawy” 1946 nr 30 s. 3; – Arch. Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie: Metryka zgonu; Arch. paraf. w Niewodnicy Kościelnej: Akt ur. R-ego nr 6/1869; B. Publ. w W.: rkp. IV 364; – Informacje ustne wnuczki, Anny Doroszewskiej z W. oraz wnuka, Macieja Rogowskiego z Ł. i siostrzeńca, Witolda Telakowskiego z W.; – Wycinek z nieokreślonej gazety z 1946 (?) z życiorysem R-ego – odb. w Mater. Red. PSB; – CAW: Akta Krzyża Niepodległości (dot. Władysława Rogowskiego – o nim informacje Alicji Pacholczykowej).

Stanisław Konarski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Julian Tuwim

1894-09-13 - 1953-12-27
pisarz
 
 

Witold Chodźko

1875-11-01 - 1954-01-17
lekarz psychiatra
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tadeusz (Tadé) Styka

1889-04-12 - 1954-09-11
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.