INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bruno Wincenty Korotyński     

Bruno Wincenty Korotyński  

 
 
1873-01-20 - 1948-05-18
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korotyński Bruno Wincenty (1873–1948), dziennikarz, kolekcjoner. Ur. w Warszawie 20 I, był synem poety i dziennikarza Wincentego i Stanisławy z Jakubowiczów, bratem Władysława Rajnolda i Ludwika Stanisława. Fizycznie upośledzony, otrzymał K. tylko domowe wykształcenie; po śmierci ojca w r. 1891 wciągnięty do pracy zarobkowej, początkowo w Bibliotece Krasińskich, potem w redakcji „Przewodnika Katolickiego”, publikował swe pierwsze artykuły w „Wiśle”. Zdradzał nadto duże zamiłowania ludoznawcze, czego wyrazem była współpraca z redakcją „Światowita”, zaś od r. 1897 ze „Słowem”, gdzie poznał B. Prusa i H. Sienkiewicza. Od r. 1604 na stale związał się z „Kurierem Warszawskim”, początkowo jako długoletni redaktor wydania porannego, a następnie działu krajowego. Pisywał też w „Bluszczu”, „Gazecie Warszawskiej”, „Kronice Rodzinnej”, „Ateneum”,,, Świecie Ilustrowanym”, ogłosił parę broszur, np. Konstytucja 3 maja (W. 1916), Rzeź Pragi (W. 1924), Trzeci Maja. Najuroczystsze święto w Polsce (W. 1926). W r. 1924 odziedziczył po starszym bracie Władysławie zbiór cennych varsavianów, który połączył z własnym księgozbiorem i stale uzupełniał, zwłaszcza przez systematyczne gromadzenie wycinków prasowych oraz autografów. Działał w Polskim Czerwonym Krzyżu i komitecie Kasy Literackiej oraz innych organizacjach zawodowych. Wojna 1939 r. wytrąciła K-ego z pracy dziennikarskiej. Wywieziony po powstaniu z Warszawy 6 X 1944 r., od r. 1945 zamieszkał w Zabrzu, z rzadka publikując w prasie (np. Wspomnienie o B. Prusie, „Dzien. Lud.” 1945 nr 74), na nowo zbierał wycinki i spisywał O ludziach i rzeczach wspomnienia (nieukończone). Ocalone varsaviana znalazły się w Wojewódzkim Archiwum Państwowym m. st. Warszawy jako Teki Korotyńskich. Obfita korespondencja ojca i braci uległa zniszczeniu. Zmarł w Zabrzu 18 V 1948 r., pochowany w Warszawie. Ożeniony w r. 1909 (30 X) z Władysławą Kowalczyk (zm. 1962), pozostawił troje dzieci, w tym syna Henryka, dziennikarza.

 

Fot. w posiadaniu rodziny; – Bibliografia Warszawy, W. 1958–64 I–II; W. Enc. Ilustr.; – Budrewicz O., Sagi warszawskie, W. 1967 (podob.); – „Prasa” 1948 nr 14–5 s, 14 (nekrolog W. Zyglarskiego); „Życie Warsz.” 1948 nr 137; – Arch. Państw. w W.; – Informacje rodziny.

Stanisław Herbst

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.