INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Czesław      Frag.obrazu Tomasza Muszyńskiego "Błogosławiony Czesław".

Czesław  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czesław  († 1242) błogosławiony, towarzysz, a według późniejszej tradycji z pocz. w. XIII brat św. Jacka. Początkowo jako członek kleru świeckiego (może kustosz kolegiaty sandomierskiej) należał do dworu Iwona Odrowąża, kanclerza Leszka Białego, później biskupa krak. W jego otoczeniu przybył do Rzymu i tu razem ze św. Jackiem wstąpił do zakonu dominikanów (data niepewna: r. 1217, 1218, lub 1220). Po odprawieniu nowicjatu (może i studiów) we Włoszech Cz. razem z św. Jackiem wyruszył do Polski; po drodze bawił czas jakiś w Friesach (Karyntia). Przybywszy do Krakowa, współdziałał niezawodnie przy fundacji pierwszego w Polsce klasztoru dominikańskiego przy kościele św. Trójcy, objętym przez dominikanów w r. 1222, miał potem udać się wraz z bratem zakonnym Hieronimem do Pragi, gdzie założył podobno klasztor przy kościele św. Klemensa (chronologia niepewna, pobyt Cz-a w Pradze raczej przed r. 1226, niż po tej dacie). Zapewne przed r. 1226 przybył do Wrocławia i tu niezawodnie przygotowywał grunt do założenia klasztoru dominikańskiego przy kościele św. Wojciecha, który to kościół biskup wrocławski Wawrzyniec oddał dominikanom 1 V 1226. Cz. był pierwszym przeorem w tym klasztorze. Będzie on też prawdopodobnie identyczny z Cz., drugim z rzędu prowincjałem polskiej prowincji dominikańskiej, który sprawował ten urząd mniej więcej w latach 1232–36. Umarł we Wrocławiu 15 VII 1242, pochowany tamże w kościele św. Wojciecha. – Prawdopodobnie wkrótce po śmierci zaczęto Cz-a otaczać czcią religijną; już w w. XIV kości jego spoczęły pod ołtarzem poświęconym jego czci, a lektor Stanisław w żywocie św. Jacka (poł. w. XIV) nazywa Cz-a świętym. W XV w. kult Cz-a był już silnie rozwinięty; święto jego obchodzono 15 lipca. Kult Cz-a wzmógł się w epoce kontrreformacji; A. Bzowski przeniósł uroczyście w r. 1607 relikwie Cz-a do kaplicy nazwanej jego imieniem i zabiegał około beatyfikacji Cz-a, lecz bez rezultatu. Bzowski też głównie przekazał nam legendy o jego cudach. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w r. 1702, w r. 1713 papież Klemens XI zezwolił oficjalnie na jego kult w obrębie diecezji wrocławskiej. Relikwie Cz-a przeniesiono w r. 1723 do alabastrowego sarkofagu w nowej kaplicy poświęconej jego czci, a przerobionej z dawnej kaplicy św. Krzyża. W r. 1748 Benedykt XIV przeniósł święto Cz-a na 20 lipca.

 

Mon. Pol. Hist. IV 854–6; Bzowski A., Tutelaris Silesie, Kr. 1608; Abraham Wł., Powstanie organizacji kościoła łacińsk. na Rusi, Lw. 1904, 77 n; Blasel C., Der selige Ceslaus, Wrocław 1909; tenże, Geschichte von Kirche und Kloster St. Adalbert zu Breslau, Wrocław 1912; Altaner B., Die Dominikanermissionen des 13. Jahrhunderts (1924) 203 n; 211 n, 217n; Kozłowska Z., Założenie klasztoru oo. dominikanów w Krakowie, »Rocz. Krak.« XX 8 n; Dobrowolski K., Żywot św. Jacka, tamże 23, 30; Górski K., Ród Odrowążów, »Rocz. Herald.« VIII 17; Wołek L., Studia z dziej. zakonu kaznodz. w Polsce w w. XIII, Lw. 1929, 35 n, 55 n.

Mieczysław Niwiński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kadłubek

około 1160 - 1223-03-08
biskup krakowski
 

Jadwiga (Śląska)

ok. 1178/80 - 1243-10-14
księżna śląska
 

Jaksa (Jaxa) z Miechowa (Gryfita?)

około poł. XII w. - pod koniec XII w.
możnowładca małopolski
 

Henryk II Pobożny

1196/1207 - 1241-04-09
książę śląski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marek Gryf (Gryfita)

XII w. - 1230 lub 1231
wojewoda krakowski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.