INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Daćbog (Dadźbog, Dadzibog)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Daćbog (Dadźbog, Dadzibog) kanonik gnieźnieński, kantor płocki, pełnomocnik książąt mazowieckich w procesie z Zakonem w r. 1412, pochodził prawdopodobnie z rodu mazowieckich wielmożów, pieczętujących się herbem Junosza. Dokumenty pozwalają snuć przypuszczenia, że ojcem jego był Daćbog, wojewoda płocki, z l. 1349–60. Gdzie spędził D. swą młodość i gdzie zdobył wykształcenie, nic nie wiadomo. Zapewne ukończył kanonik płocki gdzieś studia prawnicze, chociaż tytułu naukowego nie zdobył. Jako kantor kapituły płockiej wystąpił D. w r. 1391 (zostać mógł kantorem po 17 IV 1389); od r. 1408 tytułował się kantorem płockim i kanonikiem gnieźnieńskim. Wśród kapituł cieszył się D. popularnością i zaufaniem, uchodzić musiał nadto za dobrego prawnika. Występuje on w r. 1400 jako jeden z arbitrów w sporze między księciem mazowieckim Ziemowitem a Jakubem, biskupem płockim; w charakterze sędziego spotykamy się z nim w r. 1405, gdy między innymi rozsądza spór Jakuba, biskupa płockiego, z Mieczysławem ze Smogorzewa. Nic przeto dziwnego, że książęta mazowieccy Jan i Ziemowit mianowali D-a swym pełnomocnikiem w procesie z Zakonem Krzyżackim. Z zadań nań włożonych wywiązał się D. ku zupełnemu zadowoleniu książąt oraz i króla polskiego. Nie ma jednakowoż śladów, by książęta mazowieccy korzystali z usług D-ga w sprawach rokowań dyplomatycznych. Natomiast kapituły, darząc swego kanonika zupełnym zaufaniem, starały się załatwiać swe sprawy na dworze za pośrednictwem D-a, jego też w r. 1411 delegowały do króla na zjazd w Bieczu.

Po r. 1418 giną wszelkie ślady działalności płockiego kantora. O stosunkach rodzinnych D-a nie wiele można powiedzieć. Bratu Dobiesławowi ze Szczawina sprzedał sołectwo gumińskie. Przypuszczać można, że spokrewnieni z nim byli: Daćbog, również kantor płocki, działający w l. 1453–1485, i rycerz Daćbog z Gołatkowa, który w r. 1466 przyczynił się walnie do rozbicia watahy krzyżackiej, łupiącej mazowieckie wioski.

 

Korytkowski, Prałaci i kan. gnieźn.; Lites II, III; Acta capit. I–III; Kod. Wp., V; Kod. Maz.; Długosz, Hist. Pol., V; »Przegl. Kośc.« 1902, I 180; Arch. ośw. i liter., XI; Nowowiejski A. J., Płock, Płock 1930.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.