INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dadźbog Karnkowski h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karnkowski Dadźbog (Teodor) h. Junosza (1573–1617), rotmistrz, deputat na Trybunał Koronny. Syn Piotra, podkomorzego płockiego, i Anny Moszczeńskiej, synowiec Stanisława prymasa. W r. 1598 zapewne już był dworzaninem królewskim i uczestniczył w wyprawie Zygmunta III do Szwecji, w 1599 był deputatem ziemi dobrzyńskiej na Trybunał Koronny, w 1600 wyróżnił się w wyprawie wołoskiej, dowodząc pościgiem po bitwie pod Bucou. Na czele roty usarskiej w 200 koni uczestniczył w kampanii inflanckiej Zamoyskiego w r. 1601/2 i dowodził pułkiem złożonym z opóźnionych rot, który konwojował artylerię i przeprawiał przez rzekę Gawję. W r. 1604 otrzymał starostwo bobrownickie. Na sejmie 1605 r. jako poseł z ziemi dobrzyńskiej, reprezentował antyregalistyczną opozycję i miał zatarg z regalistycznymi posłami z woj. sieradzkiego. W r. 1607 dostał starostwo dobrzyńskie. W tym czasie poślubił Katarzynę z Konarskich Zborowską, wdowę (od r. 1604/5) po kasztelanie gnieźnieńskim Janie. Sejm 1611 r. powołał go do komisji dla uporządkowania ziem odebranych i pertraktacji z Moskwą. W r. 1614 został wojewodą dorpackim (in partibus) i starostą odolanowskim. Właściciel licznych posiadłości w woj. kaliskim, wyzbył się w r. 1616 starostwa bobrownickiego. W tych latach owdowiawszy, ożenił się powtórnie z Gryzeldą Sobieską, córką Marka wojewody lubelskiego, która po śmierci K-ego poślubiła Jana Rozrażewskiego. K. przeszedłszy na pozycje regalistyczne nie prowadził intensywnego życia politycznego. Po latach wojennych zajął się gromadzeniem majątku. Jerzy Tyszkiewicz, prowincjał litewski jezuitów, dedykował K-emu pismo polemiczne, broniące nauki jezuickiej, pt. „Vindiciae doctrinae Societatis Jesu a calumnis Patroni Torunensium Anonymi” (Cracoviae 1616). Zmarł K. w r. 1617, nie pozostawiwszy potomstwa, pochowany w kościele Jezuitów w Kaliszu.

 

Epitafium w kościele pojezuickim w Kaliszu; – Estreicher, XXXI; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit. (błędnie); – Herbst S., Wojna inflancka, W. 1938; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, Lw.–W.–Kr. 1923 II; Strzelecki A., Sejm z r. 1605, Kr. 1921; – Starowolski, Monumenta Sarmatarum; Vol. leg., III 1; – AGAD: Arch. J. Zamoyskiego s. I t. XII.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.