INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dobrogost z Kolna h. Nałęcz      Dobrogost z Kolna, Kasztelan Kamieński - wśród świadków dokumentu królewskiego wyst. w Piotrkowie 16 grudnia 1438 - Bibl. Czartoryskich - sygn.: 435 Perg., vol. II/65 - Muz. Nar. w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: OLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Dobrogost z Kolna h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dobrogost z Kolna, h. Nałęcz, występuje po raz pierwszy w źródłach w r. 1422 jako niefortunny starosta pogranicznego zamku Drahimia, który utracił przez podstępny atak zbuntowanych najemników krzyżackich. Tegoż roku, w czasie tzw. wojny golubskiej, 29 VIII przy szturmie na Kowalewo dostał się do niewoli, z której uwolnił go zapewne pokój melneński. Po Andrzeju, który w r. 1428 postąpił na województwo kaliskie, otrzymał pograniczną kasztelanię kamieńską i posiadał ją co najmniej do r. 1440 (w r. 1448 kasztelanem kamieńskim jest już Dobrogost Ostroróg). Odznaczył się podczas niszczycielskiego najazdu krzyżackiego na ogołocone z wojska Wielkopolskę, ziemię dobrzyńską i Kujawy w r. 1431, gdy wraz z Janem Jarogniewskim i Bartoszem z Wezenborga zebrali naprędce oddział, złożony głównie z chłopów, i pod wsią Dąbki na zach. od Nakła 13 IX rozgromili rycerstwo inflanckie, zabierając do niewoli dwóch komturów wraz z ich sztandarem, który dołączony do zdobyczy grunwaldzkiej jako pięćdziesiąty piąty z kolei ozdobił katedrę wawelską. Brał czynny udział w życiu publicznym, jak tego dowodzi jego obecność w r. 1430 w Jedlnej i 16 XII 1438 w Piotrkowie przy wystawianiu przywilejów ziemskich, w r. 1432 zaś w Poznaniu przyrzekał wraz z rycerstwem wielkopolskim wierność jednemu z synów Jagiełły. Jako zastaw za sumy pożyczone Jagielle i Warneńczykowi dzierżył Pobiedziska, potem Babimost. Jego synem był prawdopodobnie Dobrogost z Kolna, podsędek poznański w l. 1442–50.

 

Łukaszewicz J., Krótki opis miast i wsi w pow. krotoszyńskim, P. 1869, 424–36; »Dziennik Pozn.« 1885, nr 250; Długosz, Dzieje, IV 304, 459 i Opera, I 594; Kod. Wp. V 515, 535, 554, 602, 622; Kod. Pol. I 321; Cod. epist. s. XV, II 233, 235, 372; Rykaczewski, Inventarium, 282–3; Bunge, Liv- Est-u. Curl. Urkundenbuch V 858; AGZ II 135 i V 166.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.