INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dominik Bartoszewicz h. Pomian      Bartoszewicz, Dominik (1801-1851) - Słownik polsko-rossyjski (...) - T. 1, A - O - Warszawa, 1841 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: 2.000.136 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Dominik Bartoszewicz h. Pomian  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartoszewicz Dominik (1801–1851), pedagog, historyk, leksykograf. Pochodził z rodziny litewskiej herbu Pomian. Urodził się w r. 1801 w Jordanach, w powiecie wileńskim. Był bratem Zygmunta B., filologa i autora »Historji literatury polskiej«. Typowy to wychowanek Uniwersytetu Wileńskiego z jego najlepszej doby (ukończył tu studja celująco w r. 1820). Poświęciwszy się zawodowi nauczycielskiemu, przerzucany był z miejsca na miejsce; nauczał jęz. polskiego, łaciny i historji w gimnazjach w Międzyborzu, Żytomierzu, Winnicy, wreszcie w Liceum Krzemienieckiem (po Franc. Olędzkim od 1828 r.). W Winnicy zasłużył się przez uporządkowanie i spisanie bibljoteki gimnazjalnej, za co – jak i za staranną pracę nauczycielską – mianowany został przez rząd kolegjalnym sekretarzem (koleżskij sekretar). Dla użytku szkolnego układał kursy historji powszechnej i polskiej oraz teorji wymowy i gramatyki, wedle których wykładał; pozostawił je w rękopisach. Przygotowywał zdaje się do druku obszerniejszy podręcznik historji powszechnej, przedewszystkiem jednak studjował język rosyjski i inne słowiańskie. W Krzemieńcu był wysoko ceniony. W r. 1835 przeniósł się do Królestwa Kongr.; nauczał jęz. łacińskiego i historji powszechnej w gimnazjum wojewódzkiem w Warszawie, a od 1843 r. pełnił funkcje inspektora, a zarazem nauczyciela historji powszechnej w Instytucie Aleksandryjskim panien. Umarł w r. 1851. W piśmiennictwie zyskał nazwisko jako autor Słownika polsko-rosyjskiego (podług słownika polsko-niemieckiego J. K. Trojańskiego; w 2 tomach, W. 1841 i 1843), w którym wykazał przedewszystkiem rozległą i głęboką znajomość rosyjskiego, skutkiem czego Słownik B-a cieszy się do dziś zasłużoną popularnością.

 

Wójcicki Wł. K. w Enc. Orgel.; Rolle M., Ateny Wołyńskie, Lw. 1923, 51–52, 261.

Stanisław Łempicki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.