INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dominik Dziewanowski h. Bolesta     
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dziewanowski Dominik, generał W. P. (1759–1827). Ur. 15 II w Płonnem, pow. rypiński, syn Juliusza, kasztelana chełmińskiego, i Ludwiki z Pawłowskich. Otrzymał staranne wychowanie w domu, władał biegle językami niemieckim i francuskim. Z pozostawionej korespondencji i pamiętników widać, że miał umysł otwarty i jasny, zaprawiony do nauki od młodych lat. Ze względu, że znaczna część majątków ojca na Pomorzu dostała się przy pierwszym rozbiorze pod zabór pruski, wstąpił Dominik do wojska pruskiego, w którym przez dwa lata pozostawał. Uzyskawszy stopień chorążego podał się do dymisji i przeszedł do służby w wojsku polskim, gdzie umieszczony jako porucznik w pułku ułanów królewskich pełnił obowiązki adiutanta przy ks. Stanisławie Poniatowskim, podskarbim W. Ks. Litewskiego i szefie gwardii pieszej koronnej. W służbie pozostawał przez lat trzy, po czym powrócił na rolę, gospodarując w majętnościach Płonnem i Lubkach, które mu przypadły podczas regulowania spadku po ojcu.

Z domowego zacisza wyrwała go dopiero insurekcja Kościuszkowska. Wraz z bratem swym Janem i braćmi Piwnickimi uderzył w lipcu 1794 r. na garnizon pruski w Rypinie, który rozbroił, po czym przedarł się na Kujawy, gdzie połączył się z korpusem gen. Dąbrowskiego. Mianowany przezeń rotmistrzem, a następnie majorem, został D. przydzielony do sztabu. W starciu pod Łabiszynem 30 IX uratował swego dowódcę od grożącej mu niewoli. Następnie uczestniczył w zdobyciu Bydgoszczy i dzielił losy korpusu aż do chwili złożenia broni.

Po upadku insurekcji osiadł na roli, gdzie zajmował się studiowaniem dzieł wojskowych. Z legionami Dąbrowskiego utrzymywał kontakt i wspomagał je finansowo. Przełożył wówczas na język polski pracę kpt. Grand-Maison »Mała wojna czyli opis służby lekkich pułków w czasie wojny«, wydaną w Poznaniu w 1808 r., po raz drugi w r. 1812.

W listopadzie 1806 r., skoro tylko oddziały rosyjskie i pruskie opuściły jego strony, udał się do Bydgoszczy, gdzie wojsko polskie z polecenia gen. Dąbrowskiego organizował gen. Kosiński; otrzymał polecenie formowania pułku kawalerii, który ze względu na to, że trzon jego stanowili dezerterzy z pruskiego pułku »towarzyszów«, przybrał tę samą nazwę. W dniu 3 I 1807 r. został jego dowódcą i pułkownikiem. Odznaczył się podczas kampanii 1807 r., zyskując powszechne uznanie jako dobry oficer. Prowadząc podjazdową walkę podczas zajmowania Pomorza dał się niejednokrotnie we znaki i wojsku pruskiemu. Odznaczył się też podczas oblężenia Gdańska, odpierając w dniu 26 III 1807 r. wycieczkę prowadzoną przez płk. Massenbacha. Podczas oblężenia twierdzy zajmował się reorganizacją pułku, zakończoną w czerwcu i lipcu, gdy pułk przeniesiono na garnizon do Bydgoszczy i okolic. Otrzymał on wówczas nazwę 6. Pułku Ułanów.

Wojna 1809 r. przysporzyła pułkowi i jego dowódcy nowych laurów. Zajęcie Lublina, udział w zdobyciu Zamościa i przy obronie Sandomierza należały do ważniejszych czynów. Za udział w tej kampanii 20 III 1810 r. awansował D. na generała brygady, a po powrocie z kuracji w Karlsbadzie objął komendę departamentu lubelskiego. W lutym 1812 r. został przeniesiony na równorzędne stanowisko w departamencie radomskim, a od 31 IV objął dowództwo 28. brygady kawalerii wielkiej armii. Na jej czele wziął udział w bitwie pod Mirem 9 i 10 VII 1812 r., walczył w 4. korpusie rezerwowym kawalerii, po czym wydzielony do grupy gen. Dąbrowskiego, bił się na Białorusi.

W czasie odwrotu wielkiej armii w bitwie pod Barysowem 20 XI 1812 ciężko ranny, został uniesiony przez towarzyszów z pola bitwy; w kilka dni później 25 XI dostał się do niewoli. Odstawiony do Charkowa, pozostał w tym mieście do końca 1814 r., kiedy powróciwszy do kraju otrzymał dymisję z prawem noszenia munduru. Za udział w kampanii 1807 r. otrzymał legię honorową i krzyż kawalerski orderu wojskowego polskiego. Osiadł na roli. Zmarł w r. 1827.

D. był jednym ze zdolniejszych i światlejszych wojskowych swej epoki. Odważny w boju, łączył z dzielnością i szybką orientacją, która przyniosła mu sławę dobrego zagończyka, dużą umiejętność wychowawczą. Starał się szkolić i przekazywać swe doświadczenie młodym oficerom. Pouczające w tej mierze są jego rozkazy, wydawane do brygady. Posiadał też dużą odwagę cywilną. W razie niepowodzeń nie zasłaniał się nikim innym ani okolicznościami, nie szukał wybiegów, winę brał na siebie. Bardzo ciekawą jest piśmiennicza spuścizna po D-im. Oprócz dziełka wydanego w 1808 r. o małej wojnie, ogłosił on drukiem w 1812 dziełko francuskiego pisarza Chantreau, dostosowane do potrzeb wojska polskiego; ukazało się w roku 1812 pod tytułem: Wyciąg z historii elementarnej wojskowej z różnymi uwagami i dodatkami narodowymi tłumacza. Ciekawy pamiętnik z 1812 r. ogłosił J. I. Kraszewski w swej Bibliotece Pamiętników i Podróży, t. VI. Różni się on w kilku miejscach od rękopisu przechowanego w zbiorach Zakładu im. Ossolińskich. Wiadomo też, że D. zostawił rękopis dzieła o kawalerii polskiej. Był to więc nie tylko oficer bojowy, ale również pisarz wojskowy o dużej kulturze i doświadczeniu.

 

Obszerna monografia: Staszewski Janusz, Generał Dominik Dziewanowski, P. 1933; Boniecki; Gembarzewski, Wojsko Polskie 1807–14; Arch. Akt D. w W. Komisja Rządowa Wojny 3049; Arch. Gł. w W. X. W. 302, 515, 427, 997, 948; Bibl. Ossol. rkp. nr I, 3406; Bibl. Kórn., rkp. 1379; Bibl. Ord. Kras. w W., rkp. 2961; Staszewski Janusz, Pamiętniki o wojnie 1812 r., P. 1933, (rozprawa Dominika D-go, Przyczyny nieszczęśliwie zakończonej kampanii 1812 r.); Staszewski Janusz, Walki kawaleryjskie pod Mirem i Romanowem 1812 r. (Przegl. hist.-wojsk., W. 1933 i 1934).

Janusz Staszewski

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.