INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Potocki h. Pilawa  

 
 
brak danych - ok. 14 grudnia 1683
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potocki Dominik h. Pilawa (zm. 1683), podskarbi nadworny kor. Był najmłodszym synem hetmana w. kor. Mikołaja (zob.) z drugiego jego małżeństwa z Elżbietą z Kazanowskich, bratem rodzonym Jakuba, pisarza polnego kor. (zob.), a przyrodnim bratem Piotra, woj. bracławskiego (zob.), Stefana, star. niżyńskiego (zob.), i Mikołaja, generała ziem podolskich (zob.). Uczestniczył w wyprawie cudnowskiej w r. 1660, m. in. w walkach pod Piątkami 14 X. Dn. 22 I 1665 sejmik halicki wybrał go na jednego z czterech kandydatów do godności podkomorzego halickiego, został nim jednak dopiero po 15 latach. Poseł ziemi halickiej na pierwszy sejm nadzwycz., w r. 1668, był w czasie bezkrólewia deputatem do sądów kapturowych ziemi halickiej. Posłował następnie z ziemi halickiej na elekcję w r. 1669. Jesienią t. r. posądzony był, zapewne słusznie, przez francuską dyplomację o należenie do spisku antykrólewskiego malkontentów. W latach sześćdziesiątych został rotmistrzem chorągwi kozackiej; miał ją w r. 1667 (i posiadał do śmierci). Uczestniczyła ona w wyprawie Jana Sobieskiego na Ukrainę kozacką w r. 1671. W r. 1672 reprezentował ziemię halicką na sejmie zwycz. Wziął udział w kampanii chocimskiej w r. 1673 jako rotmistrz królewski na czele własnej chorągwi kozackiej (ok. 80 koni). W czasie bezkrólewia w r. 1674 pełnił P. obowiązki deputata do sądów kapturowych ziemi halickiej. Był elektorem Jana Sobieskiego i oddał głos z województwem ruskim; posłował z ziemi halickiej na sejm koronacyjny (1676), w r. 1677 był z kolei deputatem swej ziemi do spraw skarbowych. W r. 1680 został podkomorzym halickim. Poselstwo z ziemi halickiej sprawował jeszcze dwukrotnie: w r. 1681 i 1683. Był dziedzicem dóbr Bohorodczany, po bracie Jakubie wziął Tyśmienicę (oba klucze w ziemi halickiej). Miał nadto starostwo chmielnickie (ok. r. 1669). W Tyśmienicy osiedlił Ormian.

P. wziął udział w wyprawie wiedeńskiej w r. 1683; jego chorągiew pancerna pozostała w kraju. Dn. 19 IX 1683 został mianowany podskarbim nadwornym koronnym, jak pisał Sobieski do żony «na utulenia żalu domu [po śmierci rotmistrza królewskiego Stanisława Potockiego, poległego w wiedeńskiej bitwie] i że człowiek wielce rycerski, poczciwy i gospodarz dobry, jeśli się zechce do tego aplikować». Niebawem jednak P. zaczął chorować i ok. 14 XII 1683 zmarł w Lubowli na Spiszu w drodze do kraju.

Z małżeństwa z Konstancją z Truskolaskich, podkomorzanką halicką, wdową po Stefanie Kakowskim, chorążym sanockim, P. pozostawił syna Jakuba (zm. po r. 1711), star. chmielnickiego, i trzy córki: Aleksandrę, zamężną za kaszt. kijowskim Mikołajem Kossakowskim, Joannę, zamężną za kaszt. wołyńskim Wacławem Wielhorskim, i Annę, ksienię benedyktynek u Wszystkich świętych we Lwowie.

Wdowa Konstancja ufundowała w r. 1691 w Bohorodczanach klasztor Dominikanów.

 

Słown. Geogr. (Bohorodczany, Tyśmienica); Dworzaczek; Niesiecki; Uruski; Żychliński, XIV 27–8; – Szujski J., Dzieła, S. 2, Kr. 1888 VIII 205; Wimmer, Materiały do zagadnienia organizacji armii, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1960–2 VI cz. 1 s. 230–1, VII cz. 2 s. 414–15, VIII cz. 1 s. 260–1; tenże, Wiedeń 1683, W. 1983; Wójcik Z., Jan Sobieski, W. 1983; – Akta grodz. i ziem., XXIV; [Lubomirski J.], Wojna polsko-moskiewska pod Cudnowem, [Wyd.] A. Hniłko, W. 1922; Pisma do wieku Jana Sobieskiego; Sobieski J., Listy do Marysieńki, Oprac. L. Kukulski, W. 1962; Vol. leg., V 281, 300.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Szymon Łabęcki h. Korab

ok. 1728 - 1759-02-18 tłumacz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.