INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Duclos  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Duclos († 1772), niewiadomego imienia major francuski, służył w konfederacji barskiej jako instruktor i dowódca piechoty, razem z innym majorem nazwiskiem Desprès. Przybył do Preszowa w drugiej grupie oficerów-ochotników, zapewne zwerbowany przez ks. Marcina Lubomirskiego (pierwszą przyprowadził w listopadzie 1769 r. Du Toupet, trzecią w sierpniu 1770 r. Dumouriez). Ajent, który go zwerbował, Duhamel, dał mu za wiedzą rządu francuskiego zlecenie, aby odstręczać Lubomirskiego od wspólnych robót z P. Mostowskim, a godzić z Generalnością (28 III 1770). D. niechybnie powtórzył księciu tę radę, sam też przylgnął do J. Miączyńskiego i przypuszczalnie chodził z nim pod koniec r. 1770 na Sandomierz, a w styczniu 1771 pod Kraków. Następnie wraz z Desprèsem i piechotą został umieszczony w świeżo umocnionej Lanckoronie pod komendą pułkownika De la Serre. Dnia 20 II obaj majorowie na czele 97 żołnierzy odparli nagły, gwałtowny szturm Suworowa, nacierającego w półtora tysiąca wojska. W kwietniu wyparł Rosjan z Piekar, a 20 V razem z Desprèsem i Maréchalem w świetnym wypadzie z Tyńca po raz drugi zbili groźnego Suworowa. Niewątpliwie mieli swój udział także w odparciu jesienią ataków na Tyniec Branickiego i Oebschelwitza. Po słynnym wtargnięciu Choisy’ego na Wawel dostał się tam i D. w oddziale Galiberta. 5. t. m. wdzierał się przez ul. Grodzką do Krakowa bez skutku. 29. padł na szańcach Wawelu – znów w walce z Suworowem.

 

Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konf. barska II, W. 1938; tenże, Konf. barska. Wybór tekstów, s. 129; relacja De la Serre’a; Lettres particulières du baron de Vioménil, Paryż 1808; Listy Du Hamela do M. Lubomirskiego w B. Ord. Kras. (niedawno spalonej przez Niemców).

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Wojciech Kucharski

1741-03-18 - 1819-11-05
malarz
 

Piotr Paweł Sapieha

1701-01-28 - 1771-01-23
stolnik litewski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.