Lilpop Edward August Karol (1844–1911), budowniczy. Ur. 13 VIII w Warszawie. Był synem zegarmistrza Franciszka i Amelii z Andersów, bratankiem Stanisława (zob.). L. ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie, po czym w r. 1866 Wydział Matematyczny Szkoły Głównej. Po odbyciu praktyki budowlanej w pracowni swego szwagra, budowniczego Jana Heuricha (ojca), rozpoczął okres samodzielnej działalności projektanckiej i budowlanej. Patenty budowniczego otrzymał w l. 1867 i 1874. Do wybitniejszych prac L-a należały: pałac Anny i Karola Scheiblerów w Łodzi, w Warszawie dom Kiersnowskiego przy ul. Brackiej nr 18 (przebudowany), browary Hermana Junga (m. in. przy ul. Grzybowskiej i placu Trzech Krzyży nr 8), zabudowania fabryki «Wulkan» na Pradze, a poza tym przędzalnie Briggsów w Markach pod Warszawą i Mottego w Częstochowie, zakłady farmaceutyczne Tow. Akc. «L. Spiess i Syn» w Tarchominie pod Warszawą. Wspólnie z architektem Józefem Dziekońskim L. zbudował mauzoleum Scheiblerów w Łodzi (1885–8), dom Tow. Akc. «K. Scheibler» w Warszawie przy ul. Trębackiej nr 4–6 (1886, zburzony w l. 1939–44, następnie przebudowany), mauzoleum Jungów na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. W konkursie na projekt gmachu Tow. Kredytowego m. Warszawy praca L-a i Edwarda Cichockiego uzyskała II nagrodę.
Projekty architektoniczne L-a reprezentują tendencje eklektyczne. W ciągu wielu lat był L. ściśle związany z Tow. Kredytowym m. Warszawy jako budowniczy, w ostatnich latach życia pełniąc funkcje budowniczego-rewidenta kosztów szacunkowych. L. brał udział w różnych komitetach społecznych, gospodarczych, zwłaszcza w komitetach zajmujących się rozwojem miejskich urządzeń użyteczności publicznej. W l. 1881–1900 był członkiem komitetu budowy wodociągów i kanalizacji, działał też w komitecie budowy Szpitala Dzieciątka Jezus i w komitecie doradczym do spraw technicznych przy Zarządzie Miejskim Warszawy.
Zmarł 3 III 1911. Pochowany został na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. L. ożeniony był z Marią Karoliną z Wernerów, miał z nią siedmioro dzieci: Franciszka (zob.), Bronisława, ziemianina, Jadwigę, Edwarda, ziemianina, Bogusława, ogrodnika, Henryka, kupca, Halinę, zamężną Rydel.
W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Łoza, Architekci; tenże, Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, W. 1932 I 69, 70; – Jabłoński W., E. L., wspomnienie pośmiertne, „Przegl. Techn.” R. 36: 1911 nr 12 s. 159; Księga pamiątkowa Zjazdu byłych wychowańców b. Szkoły Głównej Warszawskiej w 40-tą rocznicę jej założenia, W. 1905 s. 93; L. E., Dziekoński J., Mauzoleum Śp. Karola Scheiblera na cmentarzu Ewangelickim w Łodzi, „Architekt” R. 3: 1902 nr 4 s. 4 tabl. 1, 2; Łoza S., Szkice warszawskie, W. 1958; Nul., Architekci Polscy, „Przegl. Tyg.” R. 36: 1901 nr 13 s. 145 (fot.), 149; – Informacje Zbigniewa Lilpopa.
Jadwiga Roguska