INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edward August Lilpop      Edward Lilpop, wizerunek na podstawie fotografii.

Edward August Lilpop  

 
 
1844-08-13 - 1911-03-03
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lilpop Edward August Karol (1844–1911), budowniczy. Ur. 13 VIII w Warszawie. Był synem zegarmistrza Franciszka i Amelii z Andersów, bratankiem Stanisława (zob.). L. ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie, po czym w r. 1866 Wydział Matematyczny Szkoły Głównej. Po odbyciu praktyki budowlanej w pracowni swego szwagra, budowniczego Jana Heuricha (ojca), rozpoczął okres samodzielnej działalności projektanckiej i budowlanej. Patenty budowniczego otrzymał w l. 1867 i 1874. Do wybitniejszych prac L-a należały: pałac Anny i Karola Scheiblerów w Łodzi, w Warszawie dom Kiersnowskiego przy ul. Brackiej nr 18 (przebudowany), browary Hermana Junga (m. in. przy ul. Grzybowskiej i placu Trzech Krzyży nr 8), zabudowania fabryki «Wulkan» na Pradze, a poza tym przędzalnie Briggsów w Markach pod Warszawą i Mottego w Częstochowie, zakłady farmaceutyczne Tow. Akc. «L. Spiess i Syn» w Tarchominie pod Warszawą. Wspólnie z architektem Józefem Dziekońskim L. zbudował mauzoleum Scheiblerów w Łodzi (1885–8), dom Tow. Akc. «K. Scheibler» w Warszawie przy ul. Trębackiej nr 4–6 (1886, zburzony w l. 1939–44, następnie przebudowany), mauzoleum Jungów na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. W konkursie na projekt gmachu Tow. Kredytowego m. Warszawy praca L-a i Edwarda Cichockiego uzyskała II nagrodę.

Projekty architektoniczne L-a reprezentują tendencje eklektyczne. W ciągu wielu lat był L. ściśle związany z Tow. Kredytowym m. Warszawy jako budowniczy, w ostatnich latach życia pełniąc funkcje budowniczego-rewidenta kosztów szacunkowych. L. brał udział w różnych komitetach społecznych, gospodarczych, zwłaszcza w komitetach zajmujących się rozwojem miejskich urządzeń użyteczności publicznej. W l. 1881–1900 był członkiem komitetu budowy wodociągów i kanalizacji, działał też w komitecie budowy Szpitala Dzieciątka Jezus i w komitecie doradczym do spraw technicznych przy Zarządzie Miejskim Warszawy.

Zmarł 3 III 1911. Pochowany został na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. L. ożeniony był z Marią Karoliną z Wernerów, miał z nią siedmioro dzieci: Franciszka (zob.), Bronisława, ziemianina, Jadwigę, Edwarda, ziemianina, Bogusława, ogrodnika, Henryka, kupca, Halinę, zamężną Rydel.

 

W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Łoza, Architekci; tenże, Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, W. 1932 I 69, 70; – Jabłoński W., E. L., wspomnienie pośmiertne, „Przegl. Techn.” R. 36: 1911 nr 12 s. 159; Księga pamiątkowa Zjazdu byłych wychowańców b. Szkoły Głównej Warszawskiej w 40-tą rocznicę jej założenia, W. 1905 s. 93; L. E., Dziekoński J., Mauzoleum Śp. Karola Scheiblera na cmentarzu Ewangelickim w Łodzi, „Architekt” R. 3: 1902 nr 4 s. 4 tabl. 1, 2; Łoza S., Szkice warszawskie, W. 1958; Nul., Architekci Polscy, „Przegl. Tyg.” R. 36: 1901 nr 13 s. 145 (fot.), 149; – Informacje Zbigniewa Lilpopa.

Jadwiga Roguska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.